Wyroby ze złota, platyny i drogich kamieni.rtf

(4 KB) Pobierz

Wyroby ze złota, platyny i drogich kamieni

 

ZŁOTE ŁAŃCUSZKI I BRANSOLETKI mocno przybrudzone i zmatowiałe wkłada się do małego, dość wąskiego słoiczka i zalewa ciepłą wodą z dodatkiem płatków mydlanych (50 g) i sody (5 g) lub kilku kropel amoniaku zamiast sody. Słoik zamknąć i przez 1-2 min. energicznie potrząsać, a następnie łańcuszki wyjąć, obficie spłukać ciepłą, bieżącą wodą i dokładnie osuszyć. Jeśli chcemy dodać im blasku, zanurzamy na chwilę w spirytusie denaturowanym, a później polerujemy irchą. Można również oczyścić łańcuszek miękiszem lekko czerstwego chleba.

BROSZKI ORAZ PIERŚCIONKI OZDOBIONE BRYLANTAMI I DIAMENTAMI, które nie są oprawione w łapki, myje się ciepłą mydlaną wodą, za pomocą małej szczoteczki do zębów.

SZAFIRY, RUBINY I SZMARAGDY nie znoszą gorącej wody, można je więc włożyć na 10-15 min. do letniego roztworu mydła lub płatków mydlanych i bardzo delikatnie umyć miękką szczoteczką. Następnie opłukać czystą wodą i osuszyć. Można też, czyścić je spirytusem.

TURKUSY I KORALE wymagają letniej wody z odrobiną sody oczyszczanej. Czyści się je miękką szczoteczką, płucze w wodzie o tej samej temperaturze i osusza na ręczniku. Nie stosować spirytusu.

PEREŁKI - oprawione jak i poprzednio wymienione kamienie - w złoto lub platynę, są dość trudne do czyszczenia. Jeśli nie mamy pewności czy są naturalne czy kultywowane, lepiej biżuterię oczyścić na sucho czystą, delikatną szczoteczką do zębów i przetrzeć miękką jedwabną szmatką.

OPALE nie znoszą wody i mydła - czyści się je wyłącznie na sucho, odkurzając miękką, włosianą szczoteczką do zębów (jak perełki).

UWAGA: jeśli w oprawie pierścionka lub broszki znajdują się różne kamienie, np. perełki, turkusy i diament, stosujemy sposób czyszczenia odpowiedni dla najdelikatniejszych z nich, a więc w danym wypadku - perełek.

BIŻUTERIA POZŁACANA ma cienką warstwę złota, trzeba więc uważać, aby jej nie zetrzeć. Dlatego unikamy energicznego czyszczenia szczotką czy jakimkolwiek proszkiem, a przechowując ją w szkatułce zawijamy w cienką bibułkę. Myć można takie wyroby w letniej, mydlanej wodzie lub czyścić szmatką zwilżoną roztworem soli kuchennej w soku z cytryny. Uważać przy tym, aby ich nie splamić perfumami, gdyż każda kropla może spowodować "odzłocenie".

PLATYNOWE ŁAŃCUSZKI I BRANSOLETKI zdarzają się rzadko, niekiedy oprawione są w platynę brylanty czy szmaragdy. Do ich czyszczenia stosuje się zasady podane przy łańcuszkach, pierścionkach i broszkach ze złota.

BARDZO STARĄ, WARTOŚCIOWĄ BIŻUTERIĘ lepiej oddać w ręce specjalisty. Stare oprawy drogich kamieni, zwłaszcza łapki, mogą być nieco odgięte i zawsze istnieje ryzyko ich uszkodzenia lub obluzowania kamienia przy niezbyt fachowym czyszczeniu.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin