Czyszczenie i konserwacja srebra i platery.rtf

(5 KB) Pobierz

Czyszczenie i konserwacja srebra i platery

Coraz już rzadziej, niestety, można spotkać w naszych mieszkaniach srebrne dzbanuszki do kawy i herbaty, miski, talerze czy filiżanki. Szkoda, bo miały piękne, wymyślne kształty i zdobienia. Tak jak i sztućce ze srebra - zastąpiono je platerami. Ponieważ jedne i drugie wymagają podobnych zabiegów konserwacyjnych - podane niżej przepisy odnoszą się zarówno do srebra, jak i platerów.

W przeciwieństwie do innych metali, np. miedzi, srebro jest łatwe do czyszczenia. Niestety, łatwo również ulega wpływom atmosferycznym i ściera się przy użyciu ostrych preparatów. Dlatego więc lepiej przybrudzone przedmioty całkowicie doczyścić, zlikwidować plamy i doprowadzić do połysku, a następnie starać się utrzymać w dobrym stanie, aniżeli czyścić je często, ale powierzchownie.

OZDOBNE PRZEDMIOTY ZE SREBRA powinny być zabezpieczone przed działaniem powietrza ze znaczną zawartością siarki, np. w aglomeracjach przemysłowych lub w pomieszczeniach ogrzewanych gazem. Dlatego stare dzbanuszki, talerze i tacki ustawiajmy np. w serwantce szczelnie zamykanej. Srebrne sztućce, nie używane na co dzień, zawijajmy w czarną bibułkę, następnie - w folię aluminiową i chowajmy do szuflady komody lub choćby do szczelnie zamykanego pudełka.

DO CZYSZCZENIA SREBRA nie używajmy gotowych preparatów. Przynoszą one wprawdzie szybkie efekty, ale zawarte w nich chemikalia nie służą temu metalowi na dłuższą metę. Wzorem naszych babek - czyśćmy tym, co mamy w domu "pod ręką". Okaże się, że środków jest pod dostatkiem i wystarczy tylko wybrać sposób najbardziej nam odpowiadający.

TRZY KĄPIELE, SŁUŻĄCE DO MYCIA SREBRA:
wywar z gotowania szpinaku, rabarbaru, szczawiu czy ziemniaków w łupinach (a nawet same łupiny), mieszanina wody, octu i sody oczyszczanej w następujących proporcjach: 3l gorącej wody, 5 łyżek stołowych octu i 4 łyżki stołowe sody, mieszanina wody, płatków mydlanych i amoniaku w proporcji: 3l wody, 2 garście płatków i 2 łyżki stołowe amoniaku. Przygotowaną kąpiel doprowadzić do wrzenia, zdjąć z ognia i natychmiast wkładać srebrne przedmioty (zwłaszcza sztućce). Pozostawić w wodzie przez 10 min. Wyjmować ostrożnie, aby nie poparzyć rąk, płukać w zimnej wodzie, osuszać i polerować do połysku. Jest to sposób najszybszy, dający efekty, ale nie czyszczący zbyt dokładnie, a więc niewskazany w przypadku przedmiotów bardzo brudnych.

CZTERY SPOSOBY CZYSZCZENIA SREBRA NA SUCHO:

Przecierać szmatką maczaną w mieszaninie popiołu z popielniczki z kilkoma kroplami soku z cytryny. Doskonale likwiduje poczerniałe i splamione miejsca. Przecierać szmatką maczaną w spirytusie denaturowanym, często zmieniając ściereczki, aby nie wcierać brudu w powierzchnię przedmiotu. Przecierać mieszaniną kredy sproszkowanej i spirytusu denaturowanego. Przecierać wełnianą szmatką maczaną w mące ziemniaczanej lub w lekko zwilżonej sodzie. Natychmiast obficie płukać i nie wycierając położyć do wyschnięcia w miejscu dobrze nasłonecznionym.

ŚLADY ŻÓŁTKA OD JAJ na łyżeczce - trudno ustępujące w normalnym myciu, spróbujmy oczyścić rozgniecionym, świeżo ugotowanym i jeszcze gorącym ziemniakiem. Można też przecierać je przekrajaną cytryną lub sadzą i solą kuchenną. W każdym wypadku natychmiast obficie spłukiwać zimną wodą.

ZMATOWIAŁE SREBRO odzyska połysk po zanurzeniu go w zsiadłym mleku. Nie płukać, ale wysuszyć i polerować irchową ściereczką.

ZIELONE PLAMY, tzw. grynszpan, natychmiast po zauważeniu zmywać gorącym octem i spłukiwać zimną wodą. Następnie osuszyć i polerować. Można też pokryte nim przedmioty gotować w roztworze boraksu (1 łyżka na 1l wody), opłukać i wysuszyć lub umyć wodą z dodatkiem sody oczyszczanej.

Jeśli chcemy, aby ustawione w gablotce srebrne bibeloty nie czerniały, połóżmy na półce (w dyskretnym, niewidocznym miejscu) kilka kawałków kamfory.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin