!opis książki.txt

(2 KB) Pobierz
Tytuł: Bóg rzeczy małych
Autor: Arundhati Roy
Tytuł oryginalny: God of Small Things
Język oryginalny: angielski
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: literatura współczesna zagraniczna
Forma: powieć
Rok pierwszego wydania: 1997
Rok pierwszego wydania polskiego: 1998
Wydanie ksišżki nagrywanej: Wydawnictwo Zysk i Spółka
Rok wydania: 1998
Tłumacz: Tomasz Bieroń

Rodzaj: audioksišżka
Wersja językowa: polska
Treć: pełna
Nagranie: Zakład Nagrań i Wydawnictw Zwišzku Niewidomych
Miejsce i rok nagrania: Warszawa, 1999
Czyta: Joanna Jędryka
Czas trwania: ~13 godz. 39 min.
Rozmiar: ~188 MB (30 plików)
Format: MP3 (KBPS:32, KHZ:22, mono)

Opis ksišżki:
Bohaterami tej pięknej opowieciš sš trzy osoby: blinięta, chłopiec i dziewczynka, oraz ich matka. Dzieci żyjš w barwnym, dziwnym i zabawnym kokonie ochronnym, tworzonym przez ich własny głęboki i tajemny zwišzek, bliskoć matki i bezpieczeństwo miejsca - domu i miasteczka na południu Indii, w Kerali. Matka dzieci żyje jednak obok nich - mimo miłoci, jakš darzš się wszyscy troje - samotna i niespełniona. Jest rozwiedziona, co w małej miecinie na południu Indii oznacza, że może uznać swój los za przypieczętowany. Przyjacielem dzieci i ukochanym matki zostaje mężczyzna pochodzšcy z grupy uznanej za niegodnš kontaktu. Ta miłoć nie ma perspektyw. Dlatego patronuje jej Bóg Rzeczy Małych - drobnych, kruchych, ulotnych, nietrwałych, w których jednak skupia się nasza istota, bo to one okrelajš nasze życie, jego jednostkowy wymiar.
Ksišżka Arundhati Roy powstała z gniewu wobec okrucieństwa i obłudy oraz z zachwytu wobec tego, co zawsze wieże i nowe, choć odwieczne. Jest to utwór nowatorski i tradycyjny, bogaty i czysty, dramatyczny, ale pełen liryzmu i humoru, z ogromnš inwencjš narracyjnš i językowš. Dzięki horyzontom intelektualnym autorki, skali emocji i prawdziwie giętkiemu językowi życie bohaterów w bardzo wielu punktach styka się z naszym. Nie tyle czyta się tę ksišżkę, ile się w niej przebywa.

O autorze:
Arundhati Roy (ur. 1959) z wykształcenia architekt, piszšca po angielsku Hinduska z New Delhi swoim debiutem powieciowym "Bóg rzeczy małych" zaskoczyła krytyków i czytelników na całym wiecie. Pierwszy nakład powieci został sprzedany w cišgu pięciu dni od dnia publikacji. Potem dziewięciu wydawców brytyjskich stoczyło prawdziwš batalię finansowš o prawo do jej wydania. Dzisiaj zaliczki z wielu krajów - powieć została przełożona na siedemnacie języków - przekroczyły milion dolarów, co w wypadku powieci o ambicjach literackich jest zawrotnš sumš. Z dnia na dzień nie zanana nikomu autorka seriali telewizyjnych stała się nie tylko prawdziwš gwiazdš literackš, spadkobierczyniš talentu Salmana Rushdiego, Vladimira Nabokova, Williama Faulknera, ale także pierwszš indyjskš kobietš, która zdobyła jakże prestiżowš nagrodę Bookera.
Zgłoś jeśli naruszono regulamin