Moj podrecznik.doc

(80 KB) Pobierz
auka grania na instrumentach muzycznych nie zawsze należy do najłatwiejszych

auka grania na instrumentach muzycznych nie zawsze należy do najłatwiejszych. Pomimo tego, dla każdego kto decyduje się na naukę gry, stanowi ona centrum rozrywki i satysfakcji (pomijając niektórych sławnych, klasycznych muzyków, którzy niekiedy zmuszani byli do nauki gry na fortepianie ;) Jednakże czasem lepiej jest przejść przez takową męczarnię, która może posłużyć jako jeden z przykładów prowadzących do świetnego kunsztu i geniuszu gry tych wielkich muzyków...). Najczęściej możemy spotkać się z ofertami nauki grania, proponującymi odpłatne szkolenie np. w mini studio.
Szukając w internecie informacji, bądź kursów online gry na instrumentach klawiszowych prawie w ogóle ich nie znalazłem. Dlaczego instrumentów klawiszowych? W związku z tym, że w internecie istnieje naprawdę niewiele stron traktujących o graniu na klawiszach, postanowiłem skupić się właśnie na tym. Naturalnie nie mówię nie, aby kiedyś zamieścić tutaj dostęp do kursów nauki na innych instrumentach....
Istnieć może również taka ewentualność, że moje umiejętności szukania w internecie są niewielkie, a wręcz beznadziejne ;) Możliwe, że takich stron jest wiele hehe ;)
Wszystkim, którzy chcą nauczyć się podstaw gry na klawiszach polecam poniższe strony:

www.midi.net.prv.pl
www.il.waw.pl/pianobook/chapter1.htm


 

 


Poniżej przedstawię podstawy gry, skupiając się na instrumentach klawiszowych. Będą to przede wszystkim nuty, które naprawdę warto znać, a które wbrew pozorom nie należą do najtrudniejszych w nauce :) Ten mini kurs jest głównie przeznaczony dla osób, które nigdy nie miały styczności z nutami, zapisem muzyki...
Uwaga: Jeśli uczysz się grać na pianinie, pamiętaj, że do ćwiczeń musisz jeszcz dodać odpowiednią technikę pracy rąk, nadgarstków. O tym możesz przeczytać na powyżej podanej stronie.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Na początek prezentuję widok jednej oktawy z klawiatury. Oznaczenia dźwięków należy po prostu wykuć na pamięć, najlepiej jak tabliczkę mnożenia, wówczas będziemy mogli niemal z zamkniętymi oczami szybko podać, jaką nazwę dźwięku nosi dany klawisz :

 

 

 



Następnie nauczymy się nazw klawiszy podniesionych i obniżonych o półtonu. Do nazwy podniesionego dźwięku dodajemy końcówkę "is" (przed nutą wówczas widnieje #), a do obniżonego "es" (przed nutą   b Bemol).


 


Podniesione dźwięki :

 

 



Obniżone dźwięki :



 

 

 

 

 

 

 


Kiedy już zaznajomicie się z nazewnictwem pojedynczych klawiszy, pora na poznanie ich odpowiedników znajdujących się na pięciolinii. W tym miejscu zaznaczę, że tylko miejsce jakie zajmuje nuta na pięciolinii oznacza nazwę dźwięku (np. C lub G), natomiast sama nuta oznacza długość trwania danego dźwięku. Przed Wami odpowiedniki dźwięków na klawiaturze :



Patrząc od nuty leżącej najniżej, w górę to :
C   D   E   F   G   A   H   C   D   E   F   G

Do tego wtrącę mały komentarz. Otóż, od razu widać, że litery - nazwy dźwięków powtarzają się. Zasada jest banalna, ponieważ licząc od dołu - pierwsze 3 dźwięki (C D i E) są dźwiękami, które leżą na niższej oktawie na klawiaturze, natomiast kolejne dźwięki leżące wyżej, znajdują się analogicznie na wyższej oktawie. Tak więc idąc w górę (bądź w dół) możemy dodawać takich dźwięków bardzo wiele, zwiększając przez to ich wysokość lub obniżenie brzmienia. Same nazwy dźwięków nie będą się natomiast zmieniać w zależności od ich wysokości, będzie zatem (C D E F G A H i ponownie C D E F G A H i tak dalej). Zatem po najwyższym dźwięku na wyżej zamieszczonym obrazku (w tym przypadku G) nastąpi ponownie dźwięk C i.....historia się powtarza (D E F itd...)
Troszkę namotałem hehe, ale dla pełnej jasności sprawy, przedstawiam obrazek ilustrujący to zjawisko:

Ponadto dźwięk położony najniżej na powyższym obrazku, nazywa się dźwiękiem na linii dodanej dolnej, bądź też leżący najwyżej - dodanej górnej.
 

 

 


Podstawowe wartości nut



Przyszedł czas na poznanie długości trwania dźwięków, które zapisujemy również w postaci nut. Jak wcześniej wspomniałem: Nuta oznacza długość trwania dźwięku, natomiast dodatkowo jej położenie na pięciolinii - wysokość dźwięku. Pod spodem mamy prezentację omawianego tematu :

 

 

 

 


Można również odliczać czas trwania powyższych nut, ucząc się w ten sposób grania zgodnie z nimi.
Jeśli spotkacie się z sytuacją, gdzie obok nuty będzie znajdować się jeszcze kropka, to oznacza, że dana nuta jest dodatkowo przedłużona o połowę swej wartości.
 

Niektóre znaki stosowane w zapisie nutowym :

 

Pauza ćwierćnutowa a więc cisza w utworze, trwająca tyle co ćwierćnuta.

Pauza ósemkowa

Pauza półnutowa

Znak powtórzenia - jeżeli jest użyty, należy wykonać melodię raz jeszcze.

Krzyżyk powoduje podwyższenie dżwięku o pół tonu (np. G --> Gis)

Bemol powoduje obniżenie dźwięku o pół tonu (np. G --> Ges)

Kasownik usuwa podwyższenie bądź obniżenie dźwięku i przywraca danej nucie tradycyjną wartość.

Akcent znak ten informuje o wyraźnie mocniej wykonanym dźwięku.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin