KONSPEKT LEKCJI TECHNIKI
I Część ogólna lekcji (tzw. metryczka lekcji)
1. DATA: 03.2008 r. PRZEDMIOT: Technika KLASA: II a, II b, II c, II d, II e gimnazjum
2. TEMAT JEDNOSTKI METODYCZNEJ: Bezpieczne poruszanie się po drodze.
3. TEMAT JEDNOSTKI LEKCYJNEJ: Podstawowe manewry w ruchu (wymijanie, omijanie, wyprzedzanie). Zasady wykonywania manewru wyprzedzania.
4. CELE LEKCJI:
Wiadomości: uczeń wie:
- na czym polega włączanie się do ruchu;
- na czym polega manewr wymijania, omijania i wyprzedzania;
- jakie obowiązują motorowerzystę zasady wykonywania manewrów;
Umiejętności: uczeń potrafi:
- podać definicję włączania się do ruchu, wymijania, omijania i wyprzedzania;
- wymienić jakimi zasadami powinien się kierować motorowerzysta podczas
wykonywania poszczególnych manewrów na drodze;
- podać fazy manewru wyprzedzania i omijania.
5. METODY PRACY NAUCZYCIELA: pogadanka, pokaz z instruktażem, opis wykonania, ćwiczenia praktyczne.
6. ŚRODKI I POMOCE DYDAKTYCZNE: tablica, kreda, plansze, podręcznik.
7. FORMA ORGANIZACJI PRACY UCZNIÓW: zbiorowa, indywidualna.
8. CZAS TRWANIA LEKCJI: 1*45 min.
9.PROWADZACY: Lorek Ewa
II CZĘŚĆ SZCZEGÓŁOWA LEKCJI (PRZEBIEG LEKCJI)
Lp.
Ogniwa lekcji
Przebieg lekcji - czynności
Czaswmin.
Nauczyciela
Ucznia
1.
2.
3.
Stworzenie ładu zewnętrznego
i wewnętrznego.
Poznanie faktów na lekcji.
Kształtowanie pojęć.
Wita się z klasą.
Sprawdza listę obecności.
Podaje temat lekcji i zapisuje go w dzienniku.
Temat: „Podstawowe manewry w ruchu (wymijanie, omijanie, wyprzedzanie). Zasady wykonywania manewru wyprzedzania."
Zachęca uczniów do aktywności: podaje zasadę oceny ich pracy na lekcji.
(Za dobrą odpowiedź uczeń otrzymuje +, +++ to ocena bardzo dobra).
Nauczyciel w celu sprawdzenia wiedzy z lekcji poprzedniej odpytuje ochotnika:
- Jaki w Polsce obowiązuje ruch?
- Czy obowiązek ustąpienia pierwszeństwa jest w przypadku pojazdów nadjeżdżających
z naszej lewej czy prawej strony?
- Czy tramwajowi zawsze ustępujemy pierwszeństwa?
- Czy rowerzysta znajdujący się na przejeździe ma pierwszeństwo przed samochodami?
- Co to jest pojazd uprzywilejowany? Podaj przykład takiego pojazdu.
Wprowadzenie do tematu lekcji. Nauczyciel zadaje pytania:
- Jakie znacie manewry w ruchu drogowym?
- Na czym polega manewr wyprzedzania?
- Jeżeli na drodze znajduje się zaparkowany pojazd lub jakaś
Zajmują miejsca
w klasie.
Witają nauczyciela.
Wyjmują zeszyty
i zapisują temat lekcji.
Słuchają.
Słuchają. Odpowiada na pytania.
Słuchają. Odpowiadają.
2
5
10
Przebieg lekcji – czynności
4.
5.
6.
7.
Wiązanie teorii
z praktyką.
Kształtowanie umiejętności
i nawyków
Utrwalenie wiadomości.
Kontrola i ocena.
przeszkoda to jaki wówczas musimy wykonać manewr?
- Czy podczas omijania należy zachować bezpieczny odstęp od omijanej przeszkody?
- Ile powinien wynosić ten odstęp?
toshiba12345