Konspekt lekcji edukacji matematycznej w klasie I
TEMAT:
tekstowych.
Cele operacyjne:
UCZEŃ POTRAFI:
- Obliczyć sumy i różnice w zakresie 10
- Ułożyć zadania tekstowe do podanych działań
- Porządkować liczby w sposób rosnący i malejący
- Rozwiązać łamigłówkę matematyczną
- Współpracować w grupie
METODY; działań praktycznych, relaksacyjno- ćwiczeniowa,
FORMY: indywidualna, grupowa, zbiorowa
ŚRODKI: chodniczek liczbowy, kartoniki z działaniami,
ksero łamigłówki matematycznej
Przebieg zajęć:
1. Zabawa integracyjno – orientacyjna
Kto przyszedł dziś sam do szkoły – podniesie lewą rękę
Kto przyjechał autobusem szkolnym- podniesie prawą rękę
Kogo przywieźli do szkoły rodzice – stanie z mojej lewej strony
2. Sprawdzenie pracy domowej
3. Przypomnijmy czego ciekawego dowiedzieliśmy się na ostatnich zajęciach
- układanie liczb od największej do najmniejszej
- odczytanie hasła - dodawanie jest przemienne
4. Dzisiaj będziemy dalej uczyć się liczyć w zakresie 10 oraz układać zadania tekstowe.
5. Przed wami 1 zadanie. Zapewne lubicie grać w gry planszowe. Wygrywać czy przegrywać? Zaraz się przekonamy.
Chodniczek liczbowy- kostka – cukierki, koszyczek
Każde dziecko rzuca kostką ilość oczek, skacze na chodniczku ilość wyrzuconych oczek
następnie oblicza , ile musi jeszcze skoczyć by dostać się do koszyczka
6.Praca w grupach /zgodnie z wybranym cukierkiem/
Dzieci układają treść zadania do otrzymanego działania, przypinają kartonik na tablicy
a pozostałe grupy je rozwiązują. /wynik wpisują na kartonikach/
7.Układają działania, tak aby otrzymane wyniki rosły.
3+ 1= 4 7-2=5 4+2=6 9-2= 7 5+ 3=8 10-1=9
8. Uczniowie odczytują rozwiązanie:
Praco waliście wszyscy wspa niale . BRAWO!
9.Praca z łamigłówką – krecik lub praca domowa /w zależności od czasu/.
10. Rysując smutną lub wesołą buźkę pokażcie czy lekcja się Wam podobała?
kasiaczek99222