Chemia org - Kwasy, cukry, izomeria.doc

(277 KB) Pobierz
·

·         punkt izoelektryczny
pH roztworu, w którym związki będące jednocześnie kwasami i zasadami (np. aminokwasy) w jednakowym stopniu ulegają dysocjacji kwasowej (odłączają proton) co i zasadowej (przyłączają proton); tworzy się wówczas elektrycznie obojętny jon obojnaczy (-COO- i -NH3+)

·         podstawienie elektrofilowe
typ reakcji chemicznej ( SE ) , kiedy czynnik "atakujący" ma duże powinowactwo do elektronów i w "atakowanej" cząsteczce szuka miejsc z ładunkiem ujemnym (np. nitrowanie, gdzie czynnikiem aktywnym jest dodatni jon nitroniowy NO2+)

·         podstawienie nukleofilowe
typ reakcji chemicznej ( SN ), kiedy czynnik "atakujący" ma charakter anionu i w "atakowanej" cząsteczce szuka miejsc z ładunkiem dodatnim (np. zasadowa hydroliza t-butylu (CH3)3C(+)–Br(-) gdzie czynnikiem aktywnym jest grupa –OH o ładunku ujemnym)

·         kofeina
alkaloid występujący w ziarnach kawy (~1%) lub liściach herbaty (~3%), pobudza centralny układ nerwowy. Filiżanka mocnej kawy lub herbaty zawiera od 100 do 300 mg kofeiny (teiny)

·         cytrynowy kwas
organiczny kwas trójkarboksylowy, m.in. stosowany w przemyśle spożywczym i w farmacji, jako zakwaszacz do tabletek musujących w celu wytworzenia CO2 (saturacji) w reakcji z kwaśnym węglanem sodu

·         laktamy
pierścieniowe związki utworzone przez cyklizację (poprzez odciągnięcie cząsteczki wody) lub  aminokwasów. W kwasach i zasadach łatwo hydrolizują odtwarzając wyjściowy aminokwas.

·         laktony
wewnętrzne, pierścieniowe estry g lub d hydroksykwasów. Powstają łatwo podczas ogrzewania odpowiedniego hydroksykwasu, równie łatwo hydrolizują w wodzie, bardzo łatwo w zasadowych roztworach.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Typ izomerii

Grupa

Uwagi

strukturalna

metameria

związki o różnym charakterze chemicznym, należące do różnych grup (np. alkohol CH3CH2OH i eter CH3OCH3); także związki nienasycone o różnym położeniu wiązań nienasyconych (np. penten-1 i penten-2)

łańcuchowa

izomery różnią się kształtem łańcucha, np. n -pentan i izo -pentan

podstawienia (położenia)

izomery różniące się miejscem podstawienia atomu innego niż węgiel lub innej grupy funkcyjnej

tautomeria

zjawisko izomerii, polegające na istnieniu w równowadze dwóch form danego związku, powstających przez przemieszczenie się pojedynczego atomu w obrębie cząsteczki; np. keton–enol  
R1-CH2-CO-R2 «R1-CH=C(OH)-R2

przestrzenna

geometryczna (cis-trans )

występuje w przypadku związków nienasyconych, etylenowych, gdy po przeciwnych stronach wiązania ma minimum dwa różne podstawniki; występuje również w związkach pierścieniowych, wówczas podstawniki mogą być po tej samej lub po różnych stronach płaszczyzny pierścienia.

syn -anti

analogicznie jak cis -trans , tylko w odniesieniu do podwójnego wiązania C=N– lub –N=N–

optyczna

ilość izomerów ogólnie 2n, gdzie n - ilość atomów węgla asymetrycznych w cząsteczce. Możliwe formy mezo. Lustrzane odbicia to enancjomery, pozostałe to diastereoizomery

·         mezomeria
zjawisko istnienia danego związku (cząsteczki) w wielu nietrwałych, zmieniających się, przechodzących jedna w drugą strukturach elektronowych (postaciach mezomerycznych). Istnienie mezomerii zapisujemy kilkoma wzorami strukturalnymi łączonymi podwójną strzałką (tzw. formy graniczne):

·         przegrupowanie
reakcja chemiczna w wyniku której zmienia się budowa cząsteczki (inny wzór strukturalny) nie ulega natomiast zmianie jej skład pierwiastkowy (identyczny wzór sumaryczny), np. przegrupowanie pinakolinowe:

·         diastereoizomeria
zjawisko występowania danego związku w odmianach izomerycznych o różnej skręcalności optycznej, nie będących jednak swymi odbiciami lustrzanymi (enancjomerami). Występuje wśród związków o dwóch i więcej centrach asymetrii (węglach asymetrycznych).

·         enancjomery
dwie odmiany cząsteczek tej samej substancji, będące w budowie przestrzennej swoimi lustrzanymi odbiciami. Izomery optyczne skręcające płaszczyznę światła spolaryzowanego w identyczny sposób ale w przeciwnych kierunkach

·         enolizacja
przejście formy ketonowej ketonu, lub częściej dwuketonu lub ketonokwasów, w formę enolową - nienasyconego alkoholu


 

·         mutarotacja
zjawisko zmiany w czasie skręcalności roztworów np. glukozy’

·         inwersja sacharozy
hydroliza sacharozy, w wyniku której powstają równomolowe ilości glukozy i fruktozy, tzw. cukier inwertowany. Ponieważ skręcalność właściwa sacharozy wynosi +66,5°, zaś po hydrolizie otrzymujemy fruktozę, która o wiele silniej skręca w lewo płaszczyznę polaryzacji (-133,5°) niż otrzymana równocześnie glukoza w prawo (+ 52,3°), cały roztwór po hydrolizie ma przeciwny (inwersja ) znak skręcalności niż wyjściowy roztwór sacharozy. Zobacz też mutarotacja

 

 

 

 

 

KWASY KARBOKSYLOWE

kwas mrówkowy

kwas metanowy

H–COOH - kwas i aldehyd jednocześnie!

kwas octowy

kwas etanowy

CH3COOH

kwas propionowy

kwas propanowy

C2H5COOH

kwas masłowy

kwas butanowy

C3H7COOH

kwas walerianowy

kwas pentanowy

C5H11COOH

kwas laurynowy

kwas dodekanowy

C11H23COOH

kwas mirystynowy

kwas tetradekanowy

C13H27COOH

kwas palmitynowy

kwas heksadekanowy

C15H31COOH

kwas stearynowy

kwas oktadekanowy

C17H35COOH

kwas oleinowy

kwas cis-9-oktadecenowy

C17H33COOH

kwas linolowy

kwas cis, cis-9,12-oktadekadienowy

C17H31COOH

kwas linolenowy

kwas cis, cis, cis-9,12,15-oktadekatrienowy

C17H29COOH

kwas benzoesowy

kwas fenylokarboksylowy

kwas fenylooctowy

kwas fenylometanowy

kwas ftalowy

kwas o-benzenodikarboksylowy

kwas izoftalowy

kwas m-benzenodikarboksylowy

 

kwas salicylowy

kwas o-hydroksybenzoesowy

kwas antranilowy

kwas o-aminobenzoesowy

kwas anyżowy

kwas p-metoksybenzoesowy

kwas szczawiowy

(patrz)

kwas malonowy

kwas metanodikarboksylowy

 

kwas bursztynowy

kwas etano-1,2-dikarboksylowy

 

kwas jabłkowy

kwas hydroksybursztynowy

 

kwas winowy

1,2-dihydroksydikarboksylowy

 

kwas węglowy

[H2CO3]

 

  Kwasy karboksylowe w zależności od moc...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin