Przezrocza z wizerunkami uczniów jako materiał poglądowy
Program Zefiryny Kiewel- program 7
Istnieje założenie, że im mniejsza dojrzałość dziecka, tym bardziej wybiórczo jego uwaga koncentruje się na tym, co ma związek z jego osobą. Eksperyment ma za zadanie ten fakt wykorzystać.
W eksperymencie Kiewel wzięło udział 10 uczniów klasy życia. Poziom uczniów był bardzo nierówny. Jedna osoba była niep. int. w stopniu umiarkowanym, pozostali uczniowie w stopniu znacznym. Wiek życia wahał się między od 10 do 20 lat. Uczniowie Ci nie skupiali uwagi na słowach nauczycielki, nie interesowały się lekcją. Lekcja nie była dla nich sytuacją życiowo znaczącą. Należało zastosować metodę poglądową, niewerbalną, taką, która zainteresowałaby uczniów.
Eksperyment polegał na tym, że dwa razy w tygodniu materiałem poglądowym użytym w czasie lekcji były przezrocza przedstawiające uczniów w trakcie pracy i zabawy, stanowiących tematy lekcji.
Tematami 28 lekcji prowadzonych w ramach eksperymentu były:
1. Samoobsługa
2. Prace porządkowe i spacery
3. Pogadanki
4. Lekcje odnoszące się bezpośrednio do osób
Eksperyment oparty został na następujących założeniach:
o Własna osoba i osoby kolegów z tej samej klasy przyciągają uwagę bardziej niż oglądane na ilustracjach dzieci nieznane, do których nie ma się osobistego stosunku.
o Dzieci znacznie i umiarkowanie upośledzone, zwłaszcza wychowywane w zakładzie, mają bardzo ograniczone możliwości doznawania siebie jako osób znaczących dla kogokolwiek. Ten eksperyment miał im zapewnić pozytywne doznania.
o Założono również, że dzieci odczytają nową dla siebie sytuację jako przejaw osobistego zainteresowania ze strony nauczyciela.
o Przezrocze barwne przyciąga wzrok bardziej niż rysunek w książce.
o Duże przezrocze, oglądane z odpowiedniej odległości, jest dobrze spostrzegane przez dzieci z wadami wzroku, zwłaszcza mającymi trudności z widzeniem dwuocznym.
Układając tematy istnieje trudność, iż dzieci sprawniejsze mogą być pokazywane na przezroczach częściej, dlatego rozwiązaniem jest pokazywanie scen zbiorowych. Można również fotografować dziecko mniej sprawne ze sprawniejszym, które pomaga temu pierwszemu wykonać daną czynność poprawnie.
Efekty:
Ø Wzrost aktywności
Ø Wzrost pobudzenia emocjonalnego
Ø Zdobywanie elementarnej wiedzy o sobie
Ø Ewolucja świadomości własnego „ja”- na 25 lekcji formy „ja” używają wszystkie dzieci w klasie.
Ø Po zakończeniu tego eksperymentu, w którym rozwinięte zostało zainteresowanie wizerunkiem własnej osoby, wszyscy uczniowie zaczęli rysować postać ludzką, także Ci, którzy tego nie potrafili.
Ø Zwiększenie aktywności słownej
Ø Znaczący wzrost dynamiki ruchu i emocji
Ø Wzmożenie aktywności społecznej uczniów
Ø Przezrocza okazały się przydatne jako sposobu wydawania poleceń- instrukcje słowne są kojarzone z konkretnym obrazem.
gasowskamagda