UWAGA-dotyczy wszystkich zajęć dotyczących pracy uczniów z komputerem.. Uczestnicy winni trzymać twarz ok.50 cm. od ekranu monitora. Od czasu do czasu oderwać wzrok od ekranu, spojrzeć w dal, aby rozluźnić mięśnie oczu; oderwać dłonie od sprzętu i wykonać kilka ćwiczeń dłoni np. zacieranie rąk, prostowanie i zginanie dłoni, rozpostarcia palców, maksymalne wyciągnięcie rąk ponad głowę i opuszczenie. Ponieważ różny jest stopień męczliwości dzieci nauczyciel czuwać musi nad momentami przerwy na ćwiczenia poszczególnych uczestników (szczególnie, jeżeli trwają ponad 15 min.) oraz nad zachowaniem wygodnej i luźnej pozycji podczas pracy.
Iwona Stachlewska
Zespół Szkół w Sochaczewie
9
Cele zajęć: Czas trwania: 25 min. x 2
Po zajęciach uczeń powinien
WIEDZIEĆ:
ZAPAMIĘTAĆ(ZNAĆ)
ROZUMIEĆ
UMIEĆ
Menu programu Crayola.
Zastosowanie narzędzi programu Crayola.
Potrzebę posługiwania się myszą.
Posługiwać się menu programu Crayola.
Posługiwać się narzędziami programu.
Posługiwać się myszą.
Zapisać rysunki w Galerii.
PLAN ZAJĘĆ:
ETAP
PLANOWANE AKTYWNOŚCI
UWAGIMETODYCZNE
(metody pracy, formy pracy, pomoce)
UWAGI
Część wstępna
Wprowadzenie do tematu-
-zapoznanie dzieci z programem.
a)uruchomienie programu (uruchomienie środ. Windows; Start; Programy; Micrografx Crayola Art Studio 2).
b)wpisanie imienia dziecka
c)omówienie menu programu
d)zaprezentowanie przez nauczyciela wszystkich właściwości I możliwości programu (zapisywanie na dyskietce, kopiowanie, drukowanie, tworzenie Galerii, montowanie filmu, projekcja za pomocą narzędzi programu Crayola).
e)przybornik programu – omówienie (obrazek-zapisanie w Galerii;
Klawiatura-pisanie; kredka-rysowanie; pędzel, słoik z farbą-
Malowanie; telefon-cofa ostatnią czynność; figury geometryczne,
naklejki, efekty specjalne, stickery – wstawianie gotowych elementów)
Pogadanka, pokaz praktycznego działania
Praca indywidualna, zbiorowa
Uświadomienie uczniom, iż logika działania
Programu przypomina
pewnego rodzaju drzewo decyzyjne- droga prowadzi od pnia poprzez gałęzie i gałązki do wierzchołka-, czyli osiągnięcia celu.
Kiedy uruchomimy program ukaże się tablica, na której dzieci wpisują swoje imiona. Irek Rafał z pomocą nauczyciela.
Omawiany program Crayola Amazing Art
Składa się z 2 części: Crayola Art Adventure iCrayola Art Studio 2.
Menu programów to pokoje dziecinne z porozrzucanymi Zabawkami.
Kliknięcie w Zabawkę powoduje otwieranie książeczek do Kolorowania, Labiryntów, Dobieranek czy Tworzenie własnych rysunków.
INDYWIDUALIZACJA (pomoc nauczyciela w miarę potrzeby).
Część Właściwa
Wejście do głównego menu Crayola Art Adventure
-wejście do głównego menu Crayola Amazing Art (przedsionek)
-klikanie w drzwi znajdujące się
po prawej stronie przedsionka
-otwieranie menu głównego
Crayola Art Adventure (pokój dziecinny z porozrzucanymi zabawkami)
-kliknięcie w zabawkę UFO
-otwieranie jednej z książeczek z 8 zakropkowanymi rysunkami.
Odsłanianie zakropkowanych rysunków –klikanie w zielone
kropki.
Dokończenie pokolorowania dowolnego obrazka-wybór odpowiednich narzędzi z przybornika.
Zapisanie rysunku w Galerii-kliknięcie w obrazek Galeria.
Metoda praktycznego działania, praca Z komputerem
Praca indywidualna
W miarę potrzeby Nauczyciel udziela wskazówek do Kolejnych posunięć w menu programu.
Zadaniem dzieci jest prawidłowe klikanie w zielone kropki.
Po właściwym Najechaniu i Kliknięciu na Kropkę odsłania Się część obrazka Przedstawiającego Scenki z kosmosu.
Po prawidłowym wykonaniu zadania występuje Pozytywne Wzmocnienie w postaci braw i okrzyków.
Część końcowa
Podsumowanie zajęć -wyjście z programu (powrót do głównego menu; EXIT –powoduje wyjście z programu
-wyłączenie komputerów
Podkreślenie indywidualnie zdobytych umiejętności, omówienie najczęściej zdarzających się pomyłek w pracy.
II. TEMAT: PROGRAM CRAYOLA – ĆWICZENIA USPRAWNIAJĄCE POSŁUGIWANIE SIĘ MYSZĄ (CYRK)
ZAPAMIĘTAĆ (ZNAĆ)
Zastosowanie narzędzi programu.
1.Sprawne poruszanie się za uciekającym przedmiotem.
Sprawniej posługiwać się myszą.
Nadążać za ruszającą się kropką.
ETAPY
PLANOWANA AKTYWNOŚĆ
UWAGI METODYCZNE
(metody I formy pracy, pomoce)
Część Wstępna
Przypomnienie wiadomości zdobytych na poprzednich zajęciach.
Wprowadzenie do tematu
-przypomnienie wiadomości o przyborniku
-wejście do programu Crayola Art Adventure i kliknięcie w klowna.
Rozmowa kierowana
Praca indywidualna i w grupach
Pokaz
INDYWIDUALIZACJA (pomoc Nauczyciela w miarę potrzeb).
Nauczyciel pokazuje jak prawidłowo wykonać zadanie.
Część
Właściwa
1.Otwieranie książeczki
przedstawiającej 8 obrazków z życia cyrku (utrudnieniem jest obecność tylko jednej zielonej kropki, która, po kliknięciu przemieszcza się i tworzy kontury rysunku oraz zmienia kolor z czerwonego na zielony. Po odsłonięciu rysunku następuje pozytywne wzmocnienie w postaci okrzyków i braw.
Kolorowanie dowolnego obrazka –wybór odpowiednich narzędzi z przybornika.
Umieszczenie i zapis w Galerii – kliknięcie w obrazek Galerii.
Praca indywidualna z komputerem
Zgodnie z zasadą stopniowania trudności dzieci, które dobrze opanowały umiejętność
Posługiwania się myszą mogą wejść do trudniejszej opcji, jaką jest w głównym menu programu Crayola Art Studio 2 Książka do kolorowania. Po Kliknięciu w nią ukazuje się wykropkowany obrazek. Trudność polega na podążaniu za uciekającą w szybkim tempie kropką.
(
Część Końcowa
1.Podsumowanie zajęć
-wyjście z programu (powrót do głównego menu, EXIT- wyjście z programu Crayola)
-omówienie osiągnięć i postępów uczestników zajęć
-pożegnanie.
III. TEMAT:PROGRAM CRAYOLA – ROZWIJANIE SPOSTRZEGAWCZOŚCI I WYOBRAŹNI KIERUNKÓW
(LABIRYNTY).
Nazwy kierunków.
Właściwą trasę.
Zależność między ruchem myszy, a punktem na ekranie.
Odnaleźć właściwą trasę.
Przewidywać wykonanie właściwego ruchu.
Sprawnie poruszać się w pewnych ograniczeniach.
Coraz lepiej posługiwać się myszą.
PLAN ZAJĘĆ
(METODY PRACY, FORMY PRACY, POMOCE)
Powitanie.
-przypomnienie wiadomości z ostatniej lekcji
-uruchomienie programów
Crayola Art Adventure i
Crayola Art Studio 2.
Praca z komputerem
...
ewusia76