Mieso mięsu nierówne - różne rodzaje mięsa.doc

(760 KB) Pobierz

Imię Nazwisko Klasa

 

Mięso mięsu nierówne – różne gatunki mięsa

 

 

Mięsem nazywamy mięśnie ssaków i ptaków wraz z tkanką łączną przylegającą do szkieletu uznane za nadające się do spożycia przez ludzi.

 

Poszczególne gatunki mięsa różnią się pomiędzy sobą barwą, wielkością mięśni oraz strukturą tkanki mięśniowej i zawartością tkanki tłuszczowej. Barwa (jasnoróżowa do ciemnoczerwonej) pochodzi od barwnika mięśni – mioglobiny. Ilość mioglobiny w mięśniach jest uzależniona przede wszystkim od wieku zwierzęcia i jego trybu życia. Również wielkość mięśni    i struktura tkanki mięśniowej zależy w znacznym stopniu od wieku zwierzęcia. Może być ona drobnowłóknista, delikatna oraz gruboziarnista, twarda i przerośnięta grubymi błonami.

 

 

WIEPRZOWINA



Jest to mięso pochodzące z uboju trzody chlewnej. Mięso wieprzowe jest przerośnięte tłuszczem. Posiada barwę bladoróżową do różowoczerwonej – im młodsze zwierzę, tym jaśniejszy kolor. Włókna mięśni są cienkie. Mięso z młodych sztuk jest soczyste i miękkie. Mięso wieprzowe cieszy się u nas dużą popularnością i należy do najchętniej spożywanych. W niektórych kulturach – żydowskiej i muzułmańskiej ze względu na "nieczystość" świń mięso to jest zakazane.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

WOLOWINA

Jest to mięso pochodzące z uboju bydła rogatego w wieku 2-6, a niekiedy 8 lat. Barwa mięsa wołowego jest intensywnie czerwona, tłuszcz (łój – charakteryzuje się najwyższą temperaturą topnienia wśród tłuszczów naturalnych) jasnokremowy, kruchy. Mięso ze sztuk starych źle żywionych ma barwę ciemnoczerwoną z odcieniem brunatnym, włókna grube, mięśnie przerośnięte tkanką łączną. Najlepsze jakościowo mięso pochodzi od sztuk młodych.

 



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CIELECINA

Jest to mięso cieląt w wieku od 2 tygodni do 6 miesięcy. Najbardziej cenione i przydatne do celów kulinarnych jest mięso ze sztuk w wieku 4-8 tygodni karmionych głównie mlekiem. Mięso wyróżnia się jasnoróżową barwą i delikatnymi, cienkimi włóknami, dlatego ma najszersze zastosowanie przy sporządzaniu potraw gotowanych i duszonych. Tłuszcz cielęcy jest białoróżowy, kości zawierają dużo kolagenu.



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BARANINA



Baranina jest to mięso z jagniąt, owiec i baranów. Najcenniejszego mięsa do celów kulinarnych dostarczają jagnięta karmione mlekiem. Mięso jagniąt ma barwę jasnoczerwoną, tkankę delikatną, drobnowłóknistą. Podobnie jak u innych zwierząt, z wiekiem rośnie grubość włókien i ciemnieje barwa mięsa. Tłuszcz barani (łój) ma kolor biały, jest twardy, szybko krzepnie, ma niemiły zapach i jest ciężko strawny.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przeciętna zawartość składników odżywczych w 100g rożnych rodzajów mięsa:



 

 

 

 

Przeznaczenie poszczególnych gatunków mięsa ze względu na technikę wykonania potraw:

 

 

 

GOTOWANIE:



DUSZONE:

 



SMAZONE:

 



PIECZONE:

Zgłoś jeśli naruszono regulamin