Modulacja kąta fazy.doc

(60 KB) Pobierz

Modulacja kąta fazowego

Modulacja kąta fazowego FiMpolega na wprowadzeniu do przebiegu chwilowego kąta fazowego G(t)harmonicznego sygnału nośnego odchyłki zależnej od sygnału modulującego.
FiM
Z powodów praktycznych uzależnienie odchyłki kąta fazowego od sygnału modulującego Tfimrealizowane jest na dwa sposoby, przez modulację fazy (PM Phase Modulation) oraz modulację częstotliwości (FM Frequency Modulation).

W modulacji fazy wartość chwilowej odchyłki jest wprost proporcjonalna do sygnału modulującego:
TPM
Natomiast w modulacji częstotliwości wartość chwilowej odchyłki jest proporcjonalna do całki z sygnału modulującego z:
TFM 

Dewiacje

Współczynnik dla modulacji fazy PM zdefiniowany jako dPMjest nazywany dewiacją fazy. Wartość tego współczynnika wyznacza maksymalną odchyłkę fazy w sygnale zmodulowanym od fazy sygnału nośnego niemodulowanego, wywołaną sygnałem modulującym. Ze względu na okresowy charakter sygnału nośnego musi zachodzić warunek pi. Gdy warunek ten nie jest spełniony, następuje utrata jednoznaczności odwzorowania przebiegu sygnału modulującego w przebieg odchyłki kąta fazowego. Jest to efekt podobny do zjawiska przemodulowania w modulacji AM.

Modulacja PM wywołuje również zmiany częstotliwości chwilowej sygnału zmodulowanego: czest. Współczynnik dewiacjanazywamy dewiacją częstotliwości dla modulacji PM. Jego wartość wyznacza maksymalną odchyłkę częstotliwości chwilowej sygnału zmodulowanego od częstotliwości nośnej nosna. Musi przy tym zachodzić: warunek, co jest w praktyce spełnione, ponieważ częstotliwość nośna jest duża.

Dla modulacji FM dewiacja fazy sygnału FM: dew, gdzie maxjest maksymalną wartością sygnału max, a dewiacja częstotliwości: dewdew

Modulacje PM i FM są do siebie bardzo zbliżone. Sygnał FM możemy wytworzyć w modulatorze PM, jeśli wcześniej scałkujemy sygnał modulujący. Analogicznie, sygnał PM można wygenerować w modulatorze FM po uprzednim zróżniczkowaniu sygnału modulującego.
schemat
Pomiędzy dewiacją fazy dew, a dewiacją częstotliwości dewzachodzi związek:
dew, c - stała.
Moc sygnału modulacji FiMwynosi PFiM = 1/2 A02 i jest równa mocy niemodulowanego sygnału nośnego.

Modulacja tonowa - szerokość pasma

Znaczącym parametrem modulacji kąta fazy jest dewiacja fazy dew. Stanowi ona kryterium podziału tej modulacji na modulację wąskopasmową (dew lub dew) i szerokopasmową (dew lub dew).

Sygnał tonowej modulacji fazy FM możemy przedstawić w postaci szeregu rzeczywistego Fouriera.
Fourier
Mając przedstawiony sygnał w postaci szeregu Fouriera, jego widmo możemy zapisać w następującej postaci:
widmo
Z równania wynika, że widmo tonowej modulacji FM tworzą prążki skupione wokół częstotliwości nosnaz krokiem omegam. Teoretycznie, widmo to jest nieskończone, pamiętać należy jednak o istotnej właściwości funkcji Bessela pierwszego rodzaju, która mówi, że dla dowolnej wartości dewiacji fazy dewistnieje taka wartość progowa n, że po jej przekroczeniu Jnmonotonicznie maleją. Zatem użyteczne widmo zawęża się do pewnej liczby prążków w zależności od przyjętej dokładności. W praktyce zakładamy, że widmo tworzą prążki, których wysokość nie przekracza poziomu 0,05A0. Zależność liczby prążków od dewprzedstawia reguła Carsona: Carson. np.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin