poznawanie środowiska społecznego.doc

(29 KB) Pobierz

Aktywne poznawanie środowiska społecznego przez dzieci w wieku przedszkolnym.

        Na pomyślny start dziecka w życie szkolne składają się oddziaływania dwóch najważniejszych środowisk, w których się dziecko rozwija.
To rodzina i wspomagające ją przedszkole. Od najmłodszych lat dzieci uczęszczające do przedszkola w wyniku zaplanowanych oddziaływań wychowawczych podjętych przez przedszkole i wspomaganych przez rodzinę osiągają określone sprawności, umiejętności i stale poszerzają swą wiedzę o otaczającym świecie.
Chciałabym podzielić się z czytelnikami moimi doświadczeniami związanymi ze współpracą z rodzicami w zakresie poznawania środowiska społecznego.
         Na pewno każdy nauczyciel pracujący w przedszkolu zdaje sobie sprawę z tego, że najkorzystniejszą formą poznawania jakiegokolwiek zjawiska lub przedmiotu jest jego obserwacja w naturalnym jego środowisku. Jednak często zdarza się, że rezygnuje się z tej formy poznawania środowisko oferując dzieciom w zamian przekaz werbalny, ilustracje w książkach, bądź nagranie video. Okazuje się, że te formy poznawania świata nie są dla dzieci zbyt interesujące i mimo najlepszego przygotowania ze strony nauczycielki pomocy i opowiadań nie są w stanie zastpić wycieczki, na której każde dziecko ma możliwość bezpośredniego zetknięcia się z omawianym zjawiskiem, przedmiotem, miejscem.
         Organizowanie wycieczek to również okazja wciągnięcia do efektywnej współpracy rodziców. W bieżącym roku szkolnym jednym z zagadnień planu rocznego naszej placówki jest poznawanie środowiska społecznego.
W bieżącym roku szkolnym grupa dzieci sześcioletnich odwiedziła już wiele interesujących miejsc:

·         Muzeum regionalne,

·         Zabytki naszego miasta i rynek,

·         Jednostkę wojskową,

·         Powiatowy Urząd Pracy,

·         Cmentarz żołnierzy poległych w czasie II wojny światowej,

·         Park miejski,

·         Nadleśnictwo Brynek,

·         Galerię w TCK,

·         Kino,

·         Teatr,

·         Bibliotekę.

         Aby wycieczka w określone miejsce spełniła swoje zadanie konieczne jest wcześniejsze ustalenie założeń i celów jakie chcemy osiągnąć. Konieczne jest wcześniejsze spotkanie z pracownikiem danej instytucji, do której się udajemy w celu ustalenia treści jakie mają być przekazane dzieciom, jak również czasu jej trwania i jej terminu. Organizowane wycieczki miały z góry postawiony cel poznawczy, a przy ich organizowaniu, w celu zapewnienia optymalnego bezpieczeństwa dzieciom korzystałam z pomocy rodziców. Mamy, które nie pracują zawodowo, bądź pracujące w systemie zmianowym zawsze chętnie służą mi pomocą. Bardzo ważne jest również eksponowanie wytworów dziecięcych będących formą ekspresji po odbytej wycieczce. Wrażenia dzieci odbierane w toku obserwacji, doświadczenia i przeżycia uzewnętrznione za pomocą różnych technik plastycznych mogą być demonstrowane nie tylko w formie wystawek prac organizowanych w przedszkolu, ale również w odwiedzonej przez nas instytucji użyteczności publicznej. Na pewno każdego przedszkolaka napawać będzie dumą fakt, że jego praca plastyczne wyeksponowana jest na przykład w Miejskiej Bibliotece Publicznej lub Powiatowym Urzędzie Pracy. Ponadto należy zwrócić uwagę na fakt, że wytwory dziecięce będące wynikiem ekspresji związanej z wycieczką odznaczają się dużą starannością, bogatą kolorystyką i dużą ilością szczegółów. Bardzo mile widziani w naszej grupie są rodzice i goście, którzy zapoznają dzieci z wykonywaną przez siebie pracą i zagadnieniami wynikającymi z aktualnego planu pracy. O wiele ciekawszą formą poznawania zjawisk z obszaru edukacji technicznej jest spotkanie z tatą elektrykiem czy górnikiem, niż przekaz nauczyciela. Wizyta mamy pielęgniarki, która odwiedziła nas ze swymi akcesoriami na długo zapadła wszystkim w pamięć, a ponadto zainspirowała nas do stworzenia kącika lekarskiego. Również w tym zakresie nieocenioną pomocą służyli nam rodzice pracujący w służbie zdrowia. Osoba odwiedzająca grupę, o ile jest odpowiednio przygotowana do wizyty potrafi oddać nieocenione usługi naszym dzieciom. Konieczne jest jednak wcześniejsze spotkanie nauczyciela z takim rodzicem i ukierunkowanie jego wypowiedzi, podanie zagadnień, które powinny być poruszone. W tym momencie rodzic ma poczucie, ze nie jest w przedszkolu intruzem, lecz jest partnerem nauczyciela, ma wpływ na rozwój swojego dziecka. Korzyści wynikające z takich spotkań są obustronne - rodzice poznają pracę przedszkola od podszewki, nauczyciele mają możliwość poznać oczekiwania rodziców, częściej się z nimi kontaktować. Z moich doświadczeń wynika, że rodzice bardzo chętnie podejmują taką formę współpracy z przedszkolem. Zapewne czują się dowartościowani okazywanym im zaufaniem i przyjaznym nastawieniem. Bardzo miłą chwilą jest oglądanie podczas zebrań z rodzicami kroniki przedszkolnej i oglądanie wspólnych zdjęć z takich spotkań. Wszystkie te działania podejmujemy wspólnie mając na celu wszechstronny rozwój naszych wychowanków.

Opracowała: Izabela Tomaszewska


 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin