Beret rasta.doc

(93 KB) Pobierz
Beret rasta/ Luźny, duży beret

Beret rasta/ Luźny, duży beret

 


szydełkowy rasta beret

Co powinieneś umieć: słupki reliefowe ( patentowe) nakładane przodem i tyłem, słupki, półsłupki, oczka łańcuszka

Jak zwykle podam konkretne ilości przerabianych oczek, ale proszę pamiętać, że ich liczba jest uzależniona od wielkości beretu jaką chcemy uzyskać, od grubości użytej włóczki i rozmiaru szydełka, a takze od indywidualnego sposobu robienia:) Artykuł należy traktować jedynie poglądowo a rozmiar beretu dopasowywać na bieżąco do własnych potrzeb.

Pamietajmy również o oczkach zwrotnych na początku każdego rzędu, gdyż w opisie nie będę o nich pisać, podobnie jak każdy rządek zakańczamy oczkiem ścisłym, zamykajacym. 

Przypomnijmy również o wykonaniu słupków reliefowych. Robimy je jak zwykłe słupki, tylko dookoła słupków z rzędu poprzedniego. I tak mamy słupki  reliefowe nakładane od przodu (dołu) i od tyłu (góry- to te wypukłe linie)

Zaczynamy

6 oczek łańcuszka zamykamy w okrąg oczkiem ścisłym zamykającym.   

 1 rz. : 18 słupków

2 rz. :  po 2 słupki w każdy słupek rzędu poprzedniego

Teraz zaczynamy robić właściwy wzór ze żłobieniami.

3 rz.:  robimy * 2 zaczepiane od przodu 1 zaczepiany od tyłu*  - i ten motyw powiększając  o odpowiednia liczbę oczek będziemy powtarzać do uzyskania przez nas pożądanej wielkości beretu.

4 rz. - 12 rz. : * W pierwszym i ostatnim oczku przerabiamy po 2 słupki relefowe zaczepiane od przodu, w pozostałych po 1 słupku reliefowym, słupki reliefowe zaczepiane od tyłu nad takimi samymi słupkami z rzędu poprzedniego*

Oczywiście, jeśli chcemy uzyskać mniejszy beret, to ilość rzędów gdzie dodajemy słupki musi być mniejsza.

                                                       Szydełkowy beret rasta
2 rządki przerobić bez dodawania oczek. 

Teraz zaczynamy zwężać beret.

Robimy to w analogiczny sposób, w jaki go poszerzaliśmy. W kolejnych rzędach przerabiamy razem po 2 pierwsze i 2 ostatnie słupki, aż do uzyskania  porządanej wielkości-małości beretu.

 rz. 15-rz. 23 rz. * przerabiamy razem po 2 pierwsze i 2 ostatnie słupki, w pozostałych oczkach przerabiamy słupki tak jak w rzędzie poprzednim, słupek reliefowy zakładany od tyłu*

Przerobić ostatni rządek półsłupkami

I tak mamy już beret.

Teraz dorabiamy daszek. Daszek możemy przerabiać na kilka sposobów  - dodając  do środka kawałek czegoś twardszego np teczki kiedyś były z takiego a'la plastiku, to będzie idealne. Możemy też najprościej przerabiać daszek z podówjnej włóczki lub półsłupkami czy oczkami ścisłymi. Wtedy robiony jest gęściej i staje się sztywniejszy.

Teraz w zależności jaki daszek chcemy - mnijeszy lub większy robimy go  na szerokość 6 lub 4 motywów. Aby się zwężał, nie przerabiamy w kolejnych rządkach skarajnych oczek. Zresztą fason daszku można wybrać dowolnie- nieco dłuższy krószy i wtedy kombinować z ilością przerabianych oczek . Całość obrębiamy półsłupkami.

Teraz w zależności od grubości włóczki jakiej użyliśmy,beret może być miękki - lejący lub nieco sztywniejszy.

Jeśli interesuje nas forma mniejsza- coś na kształt kaszkietu, użyjmy grubszej wełny. Wtedy całośc będzie trzymać ładny kształt. A jeśli chcemy zrobić taki rasta giga beret, użyjmy raczej średniogrubej włóczki. Dzięki temu beret będzie luuuuźny i dobrze i swobodnie będzie układał się  na głowie.

                                                      
 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin