Przyspiesz Mozille Firefox 3.doc

(28 KB) Pobierz
Przyspiesz Mozille Firefox 3

Przyspiesz Mozille Firefox 3

 

 

Firefox to świetna przeglądarka. Można ją łatwo modyfikować i dopasować do własnych potrzeb. Da się także - bez problemu, w ciągu kilku minut - skrócić czas ładowania większości stron WWW o połowę.



Najpopularniejszym sposobem na przyspieszenie Firefoksa jest zainstalowanie kilku wtyczek blokujących. Najwięcej daje usuwający reklamy [b]Adblock Plus*[/b]. Wielu użytkowników korzysta także z eliminującego animacje [b]Flashblocka*[/b]. Przeglądarka wyposażona w takie dodatki ignoruje najbardziej zasobożerne elementy stron WWW. Witryny ładują się więc szybciej.

Problem polega na tym, że popularne firefoksowe dodatki ograniczają funkcjonalność niektórych zaawansowanych serwisów internetowych. Użytkownik musi tworzyć różne wyjątki, zezwalać na ładowanie animacji czy reklam w poszczególnych usługach online. Na szczęście wtyczki to nie jedyny sposób na przyspieszenie produktu Mozilli.

Kluczowe są w tym przypadku zaawansowane ustawienia Firefoksa. Można uzyskać do nich dostęp po wpisaniu w pasku adresu polecenia "about:config". Program wyświetli ostrzeżenie - zapyta użytkownika, czy na pewno chce edytować opcje. Jeśli internauta potwierdzi przeglądarka załaduje listę dostępnych elementów. Na pierwszy rzut oka wyglądają groźnie. Diabeł nie jest jednak tak straszny jak maluje go Mozilla.







[b]Pipelining[/b]

Standardowo skonfigurowany Firefox wysyła po wpisaniu adresu witryny pojedyncze żądanie do serwera, na którym umieszczono daną stronę. Przeglądarka grzecznie czeka na odpowiedź. Można to zmienić dzięki pipeliningowi. Ta technika pozwala na "bombardowanie" zdalnej maszyny wieloma zapytaniami naraz bez czekania na odpowiedź.

Aby aktywować usługę należy odnaleźć przy pomocy paska wyszukiwania w "about:config" polecenia "network.http.pipelining" i "network.http.proxy.pipelining". Kliknąć w każde prawym klawiszem myszy i wybrać "Przełącz". Atrybuty opcji powinny zmienić się na "True". Ostatni krok to ustawienie wartości "network.http.pipelining.maxrequests" na "8" (polecenie "Modyfikuj" po kliknięciu prawym klawiszem myszy).

[b]Częstotliwość odświeżania[/b]

Duże, złożone strony WWW ładują się czasem nawet kilka sekund. Firefox nie chce, aby użytkownik oglądał biały ekran. Dlatego odświeża zawartość co 0,12 sekundy. Wydłużenie tego okresu może doprowadzić do skrócenia całkowitego czasu przesyłania danych z serwera. Jedyną wadą są drobne zakłócenia w pracy przeglądarki - brak odpowiedzi i "zamrażanie" interfejsu, nietrwające jednak dłużej niż sekundę.

Aby zmienić częstotliwość odświeżania należy kliknąć prawym klawiszem myszy w jakiekolwiek miejsce panelu "about:config". Wybrać polecenie "Dodaj ustawienie typu" / "Liczba całkowita". Następnie jako nazwę wpisać "content.notify.interval", a jako wartość liczbową podać 500 000 (0,5 sekundy). Drugi etap to stworzenie wartości logicznej ("Dodaj ustawienie typu" / "Wartość logiczna"), nadanie jej nazwy "content.notify.ontimer" i atrybutu "true".

[b]Tryb wstrzymania[/b]

Jeśli użytkownik nie dotyka klawiatury albo myszy przez 0,75 sekundy Firefox przechodzi w specjalny tryb wstrzymania. Jego interfejs staje się nieco bardziej ociężały, ale witryny ładują się szybciej. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zmniejszyć czas oczekiwania i w ten sposób usprawnić ładowanie stron.

Aby tego dokonać, należy w "about:config" wybrać polecenie "Dodaj ustawienie typu" / "Liczba całkowita". Jako nazwę podać "content.switch.threshold", w miejscu na wartość wpisać 250 000 (ćwierć sekundy). Alternatywnie można stworzyć "Wartość logiczną" o nazwie "content.interrupt.parsing" z atrybutem "false". Wtedy Firefox będzie całkowicie ignorował polecenia użytkownika do momentu załadowania strony.

[b]Pamięć podręczna[/b]

Firefox przechowuje dane o ostatnio odwiedzanych stronach WWW w pamięci podręcznej. Ma ona ograniczony rozmiar, dlatego stare witryny są regularnie usuwane. Osoby posiadające dużą ilość RAM-u (2 gigabajty lub więcej) mogą zwiększyć cache przeglądarki Mozilli.

Aby skorzystać z tej opcji należy w "about:config" stworzyć nową "Liczbę całkowitą" o nazwie "browser.cache.memory.capacity" i atrybucie "65536", a następnie ponownie uruchomić program. Warto pamiętać, że to ustawienie działa tylko wtedy, gdy Firefox działa ciągle. W cache'u są przechowywane dane z aktualnej sesji.

[b]TraceMonkey*[/b]

Eksperymentalny dodatek do Firefoksa, który kompresuje zasobożerny JavaScript (na którym oparte są współczesne aplikacje online) na superszybki kod x86. W ten sposób niektóre funkcje są wykonywane do 20 razy szybciej niż podczas korzystania z typowego silnika. Niestety wtyczka ta nadal znajduje się w fazie testów i zawiera sporo błędów.

Aby dodatek działał, należy po instalacji w "about:config" zmienić atrybuty poleceń "javascript.options.jit.chrome" i "javascript.options.jit.content" na "true".



TraceMonkey* [url]https://wiki.mozilla.org/JavaScript:TraceMonkey[/url]

Adblock Plus* [url]https://addons.mozilla.org/pl/firefox/addon/1865[/url]

Flashblock* [url]https://addons.mozilla.org/pl/firefox/addon/433[/url]

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin