finanse- ściąga IV sem.doc

(113 KB) Pobierz
ROZWÓJ BUDŻETU PAŃSTWA

1

ROZWÓJ BUDŻETU PAŃSTWA.

Budżet państwa kształtował się wraz z rozwojem instytucji państwa a szczególnie kluczowe znaczenie miały:

·      Rozwój stosunków towarowo – pieniężnych.

·      Oddzielenie majątku państwa od majątku królewskiego (prywatnego) i co za tym idzie, wyodrębnienie dwóch sektorów własnościowych: publicznego i prywatnego,

·      Rozwój parlamentaryzmu. Parlament, jako przedstawiciel podatników, ograniczał nakładanie nowych lub podwyższanie już istniejących podatków a to sprzyjało obiektywizacji zakresu dochodów.

·      Rozwój socjalnych funkcji państwa, których zakres rozszerzał się wraz postępem cywilizacyjnym, pojawianiem się partii politycznych oraz z wzrostem gospodarczym. Na państwie zaczął spoczywać obowiązek rozwiązywania problemów związanych z zaspokojeniem potrzeb obywateli.

·      Rozwój gospodarczych funkcji państwa. Państwo zaczęło chronić rynek wewnętrzny i gospodarkę krajową przed towarami obcymi, poprzez instrumenty fiskalne.

Budżet państwa jest najwyższej rangi planem finansowym polityki państwa oraz narzędziem polityki społecznej. Jest to zestawienie prognozowanych na następny rok budżetowy dochodów i wydatków oraz przychodów i rozchodów:

-          organów władzy państwowej,

-          kontroli i ochrony prawa,

-          sądów i trybunałów,

-          administracji rządowej.

 

Pojęcie budżetu państwa może być rozumiane w trzech aspektach:

-          ekonomicznym – pewien fundusz pieniężny,

-          prawnym – pewien akt normatywny,

-          technicznym (konstrukcja techniczna) – wszelkie czynności związane z gromadzeniem i wydatkowaniem środków budżetowych.

Współczesne definicje budżetu precyzują go jako scentralizowany fundusz publiczny służący gromadzeniu środków pieniężnych w związku z funkcjami państwa.

Dochody budżetu państwa ujmuje się w ustawie budżetowej według ważniejszych źródeł dochodów oraz części i działów klasyfikacji budżetowej a wydatki budżetu państwa ujmuje się w ustawie budżetowej w podziale na części, działy i rozdziały klasyfikacji wydatków.

 

Najważniejszymi dochodami budżetu państwa są:

·      podatki od działalności gospodarczej podmiotów o różnym statusie organizacyjmo – prawnym,

·      podatki od dochodów ludności,

·      cła,

·      wpłaty z zysku Narodowego Banku Polskiego,

·      wpłaty państwowych jednostek budżetowych, zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych,

·      dochody ze sprzedaży, najmu i dzierżawy składników majątkowych skarbu państwa,

·      odsetki od środków na rachunkach bankowych oraz odsetki od udzielonych kredytów.

 

 

Wydatki budżetu można pogrupować wg rodzajów:

·      wydatki bieżące naczelnych organów władzy i administracji państwowej, państwowych jednostek budżetowych, zakładów budżetowych, gospodarstw pomocniczych oraz wydatki ze środków specjalnych,

·      dotacje przedmiotowe,

·      dotacje podmiotowe,

·      subwencje ogólne dla gmin,

·      dotacje dla gmin na zadania celowe administracji państwowej,

·      wydatki inwestycyjne,

·      wydatki na obsługę długu publicznego.

Prowizorium budżetowe jest planem finansowym obejmującym dochody i wydatki państwa na określoną część roku. Jeżeli Rada Ministrów nie może z ważnych przyczyn przedstawić Parlamentowi w ustalonym terminie projektu ustawy budżetowej, to wówczas zobowiązana jest do przedłożenia projektu ustawy o prowizorium budżetowym. Traci ono moc z chwila uchwalenia ustawy budżetowej.

 

III FUNKCJE BUDŻETU

Budżet pełni określone funkcje gospodarcze:

  1. funkcja fiskalna-dochodotwórcza, związana jest z faktem, że w każdym budżecie muszą być określone źródła dochodów w rozmiarach zapewniających pokrycie wydatków. Wydatki określane są prowadzona polityką społeczno-ekonomiczną. Dochody budżetu pochodzą natomiast głównie z :

-          podatków,

-          ceł,

-          dochodów z tytułu praw własności i sprzedaży majątku państwowego,

-          nadwyżki sektora państwowego,

-          różnorodnych opłat pochodzących z tytułu świadczenia przez państwo pewnych odpłatnych usług,

  1. funkcja redystrybucyjna zwana wyrównawczą, ma na celu zmniejszenie nadmiernych różnic w dochodach poszczególnych grup, tworzenie warunków tzw. bezpieczeństwa socjalnego oraz ograniczanie marginesu ubóstwa i nędzy. Funkcje redystrybucyjne wykonuje się za pomocą:

-          progresywnego systemu podatkowego  i stosowania ulg i zwolnień podatkowych

-          budżetowe transfery czyli płatności z tytułu różnych świadczeń społecznych. Transfery dzielimy na zastępujące dochód i uzupełniające dochód. Transfery są to wydatki budżetowe, którym nie towarzyszą świadczenia zwrotne. ( np. emerytury). Transfery zastępujące dochód to te, które otrzymujemy w przypadku utraty prawa do określonego dochodu (np. emerytury, renty inwalidzkie, zasiłek dla bezrobotnych).

Transfery uzupełniające dochody – zaliczmy do nich np. zasiłki rodzinne, jednorazowe zasiłki socjalne,

  1. funkcja alokacyjna, ma na celu dokonanie właściwej alokacji czyli rozmieszczenia zasobów czynników produkcji w gospodarce. Państwo poprzez  wydatki budżetowe pokazuje, informuje jakie kierunki rozwoju gospodarki są pożądane.

 

  1. funkcja stabilizacyjna Funkcja stabilizacyjna – dotyczy ingerencji państwa w momencie zachwiania koniunktury gospodarczej

·         Recesja , zła koniunktura gosp.- państwo podnosi wydatki budżetowe i lub obniża podatki, co ma prowadzić do powiększenia efektywnego popytu. W takiej sytuacji budżet charakteryzował się będzie deficytem.

·         dynamiczny rozwój gospodarczy – należy ja przyhamować zmniejsza bezpośrednie wydatki budżetowe i lub podwyższa podatki, co ma zmniejszyć globalny efektywny popyt w gospodarce

·         równowaga gospodarcza – funkcja stabilizacyjna budżetu w takiej sytuacji nie istnieje.

ZASADY BUDŻETOWE:

Zasada równowagi Zasada ta określa, iż wydatki powinny znajdować pokrycie w dochodach,

Zasada równowagi Zasada ta określa, iż wydatki powinny znajdować pokrycie w dochodach,

Zasada jednoroczności Oznacza ujęcie dochodów i wydatków w budżecie państwa i budżetach samorządowych na okres jednego roku.

Zasada przejrzystości   Jest to opracowanie budżetu w takim układzie, który pozwala na rozpoznanie procesów zachodzących w obszarze budżetu państwa i łatwą orientację w strukturze dochodów i wydatków. Merytorycznie zasada przejrzystości wymaga stosowania nie tylko jednolitych kryteriów klasyfikacji, ale również jasnych i jednolitych zasad rachunkowości i sprawozdawczości budżetowej oraz czytelnych i logicznych zasad konstrukcji budżetu.

Zasada zupełności Wymaga ona ujęcia w budżecie wszystkich dochodów i wydatków państwa.

Zasada operatywności Realizuje się w budżecie państwa poprzez jego podział na części. Budżet składa się z części odpowiadających organom władzy państwowej a więc: kontroli, ochrony prawa, sądów, trybunałów oraz administracji rządowej. Zasada ta wymaga opracowania budżetu w układzie podmiotowym, czyli określenia zadań w zakresie gromadzenia dochodów oraz realizacji wydatków dla konkretnych podmiotów. W odrębnych częściach budżetu ujęte są subwencje dla jednostek samorządu terytorialnego, kwota rezerw celowych i rezerwy ogólnej, koszty obsługi długu Skarbu Państwa oraz przychody i rozchody związane z finansowaniem deficytu i rozdysponowaniem nadwyżki budżetowej.

Zasada jedności Postuluje, aby wszystkie dochody i wydatki państwa były objęte jednym planem – budżetem. W ramach tej zasady rozróżnia się:

Jedność materialną. Postuluje ona, aby budżet był organizowany na zasadzie ,,zbiornika” środków, której całość dochodów przeznaczana jest na całość wydatków.

Jedność formalną, która postuluje, aby budżet państwa ujmowany był w jeden całościowy akt prawny. 

Zasada realności Jest powiązana z zasadą zupełności i nakazuje zupełną precyzję w planowaniu dochodów i wydatków.

Zasada szczegółowości inaczej specjalizacji Realizacja tej zasady następuje według klasyfikacji dochodów i wydatków według:

 

→ działów i rozdziałów, określających rodzaj działalności, na przykład: administracja rządowa, szkolnictwo wyższe, opieka społeczna

→ paragrafów, określających rodzaj dochodu, przychodu lub wydatku.

→ systemu jednostek klasyfikacyjnych, mających formę podziałek budżetowych, w ramach, których ujmowane są wszystkie dochody i wydatki budżetowe. Podziałki są budowane według:

-  kryteriów podmiotowych (np. Kancelaria Sejmu, Ministerstwo Sprawiedliwości)

-  przedmiotowych(np. wydatki na płace, źródła dochodów itp.).

 

 

 

Dochody budżetu w:

2002 r.  145 mld PLN

2003 r. – 154,8 mld PLN

Wydatki budżetowe w:

2002 r. – 185 mld PLN

2003 r – 193,5 mld PLN

Projekt struktury wydatków budżetowych na 2003 r.:

Wydatki sztywne – 68%

Wydatki elastyczne – 32%

Projekt struktury wydatków sztywnych w budżecie na 2003 r.

Subwencje dla samorządów – 23%

Koszty obsługi długu publicznego – 21%

FUS – 21%

KRUS – 11%

Świadczenia emerytalno-rentowe – 6%

Pozostałe – 18%

Projektowana struktura dochodów budżetowych w 2003 r.:

VAT – 40%

Akcyza – 22%

CIT – 9%

PIT  - 18%

Wpłaty z zysku NBP – 2%

Cła – 2%

Dochody jednostek budżetowych – 4%

Opłata restrukturyzacyjna – 1%

Inne – 2%

 

Udziały samorządów w podatkach PIT w %:

Gminy: dotychczas -  27%; w 2004 r.- 35%; od 2005 r. – 39%

Powiaty: dotychczas – 1%; w 2004 r. – 8%; od 2005 r. – 10%

Województwa: dotychczas 1,5%; w 2004 r. – 1,6%; od 2005r. – 0%

Udziały samorzadów w podatku CIT:

Gminy: dotychczas – 5%; w 2004 r. – 6%; od 2005 r. – 0%

Powiaty: dotychczas – 0%;  w 2004 r. – 1%; od 2005 r.- 0%

Województwa: dotychczas – 0,5%; w 2004 r. – 15,9%; od2005 r. – 0%

 

Finanse publiczne tworzą złożoną strukturę, której celem jest gromadzenie i rozdysponowywanie pieniężnych środków publicznych. Składają się na nią następujące elementy:

-        podmiotowe; (władze ustawodawcze różnych szczebli, władze wykonawcze różnych szczebli, aparat finansowy (skarbowy), podmioty finansowane z funduszy publicznych.

-        prawne; (ustawy); (konstytucja jako ustawa zasadnicza, prawo budżetowe, ustawy i uchwały budżetowe, podatkowe, rozporządzenia)

-        instytucjonalne; budżet państwa, budżety samorządowe, fundusze ubezpieczeń społecznych, pozostałe fundusze publiczne, fundacje publiczne.

-        instrumentalne podatki centralne, podatki lokalne, opłaty niepodatkowe, cła, dochody z majątku publicznego, składki na ubezpieczenia społeczne, subwencje, dotacje, kredyty państwowe, pożyczki publiczne.

-        techniczne; klasyfikacja budżetowa, procedura budżetowa, postępowanie podatkowe, metody i procedury planowania dochodów i wydatków.

System finansów publicznych

W układzie instytucjonalnym, pokazującym poziomy gromadzenia i rozdysponowywania pieniędzy publicznych wyróżniamy;

Budżet państwa; Scentralizowany fundusz publiczny służący gromadzeniu środków pieniężnych związanych z realizacją funkcji państwa, ma charakter planu finansowego państwa.

Budżety samorządowe; Fundusze publiczne uzyskiwane jako efekt transferów środków finansowych z regionu i do regionu, pozostające w gestii władz regionalnych i pozwalające na realizację specyficznych celów uznanych przez władze lokalne.

Fundusze ubezpieczeń społecznych; Fundusze wynikające z uznania obowiązków państwa wobec społeczeństwa, wynikają z przezorności grupowej, najczęściej obejmują: ubezpieczenia emerytalno-rentowe, zdrowotne i ubezpieczenia na wypadek bezrobocia.

Pozostałe fundusze publiczne; Fundusze celowe ogólnego przeznaczenia istniejące jako alternatywa systemu budżetu państwa, powoływane dla osiągnięcia określonego celu, wyróżniamy fundusze: państwowe, samorządowe oraz ponadnarodowe,

Fundacje publiczne; Fundusze celowe oparte na dobrowolnych wpłatach ludności i podmiotów gospodarczych dla osiągnięcia określonych celów.

Dochody publiczne

1.      bezzwrotne

podatki; Pieniężne, przymusowe, ogólne, nieodpłatne i bezzwrotne świadczenie na rzecz państwa lub władz lokalnych; podstawowe narzędzie przejmowania dochodów przez państwo; zaliczyć do tego typu świadczeń można: podatki, opłaty i cła.

dochody; dochody publiczne z majątku i praw majątkowych wynikają z zaangażowania majątku państwa i majątku komunalnego w procesy gospodarcze.

inne; inne dochody publiczne obejmują: opłaty (np. za świadczenie usług jednostek sektora publicznego), składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, składki na różne fundusze publiczne (celowe).

2.      zwrotne

kredyty; kredyty z banku centralnego i banków komercyjnych zaciągane na pokrycie bieżących potrzeb niemożliwych do sfinansowania z dochodów bezzwrotnych; są przyczyna powstawania długu publicznego.

pożyczki; pożyczki od rządów obcych i z banków zagranicznych zaciągane na pokrycie bieżących potrzeb niemożliwych do sfinansowania z dochodów bezzwrotnych; są przyczyną powstawania zadłużenia zagranicznego.

inne; dochody stanowiące podstawę lub istotny składnik finansowania zaspokajania potrzeb społecznych uznanych za niezbędne z punktu widzenia polityki ekonomicznej; obejmują: część opłat, składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, składki na różne fundusze publiczne.

              Podatek jest klasyczną daniną publiczną. Jest to: pieniężne, przymusowe, ogólne, nieodpłatne i bezzwrotne świadczenie na rzecz państwa lub innych związków publicznoprawnych. Charakterystyczną cechą podatku jest ogólny charakter, co oznacza, że wszystkie podmioty są objęte podatkiem.

 

 

System podatkowy

Kryteria podziału podatków

Przedmiotowe; Struktura przedmiotowa określa podstawy naliczania podatków:

-        podatki majątkowe i od praw majątkowych; podstawą podatku jest posiadany majątek, zasadą powinno być nienaruszalność ekonomicznej podstawy podatku,

-        podatki od przychodów; podstawą podatku jest zakładany przychód, państwo może realizować premię inflacyjną,

-        podatki od dochodów; podstawą podatku jest dochód, mogą prowadzić do zawyżania kosztów,

-        podatki od wydatków; typowe podatki od konsumpcji, mogą być stosowane wybiórczo.

Strukturalne; Z punktu widzenia związku między ciężarem podatkowym a ponoszącym go podatnikiem wyróżniamy:

-        podatki bezpośrednie, w których istnieje bezpośrednia zależność pomiędzy podatnikiem a płaconym podatkiem,

-        podatki pośrednie, w których brak bezpośredniego związku pomiędzy podatnikiem a podatkiem, możliwe jest „przerzucanie” ciężaru na inne podmioty i deformacja zakładanej struktury obciążeń społeczeństwa.

Terytorialne Struktura terytorialna jest podstawa podziału podatków na:

-        podatki nakładane przez państwo (podstawowa część podatków, ujednolicana w ramach danego kraju),

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin