Lista 3 zad Informat 08-09.doc

(119 KB) Pobierz
Dane są dwa wektory:

ZADANIA Z FIZYKI  (L-3)

 

Zad. 1. Krople wody z prysznica spadają w regularnych odstępach czasu na podłogę znajdującą się 180 cm pod nim, przy czym pierwsza kropla uderza o podłogę w chwili, gdy czwarta zaczyna spadać. Znaleźć położenie pozostałych kropel w chwili, gdy pierwsza uderza o podłogę.

 

Zad. 2.  Współczynnik tarcia klocka o masie m = 1kg o pionową ścianę jest równy f =0,1. Oblicz  jaką minimalną siłą należy go dociskać do ściany, aby pozostał nieruchomy.

 

Zad.3. Pozioma siła F = 5 kG dociska klocek ważący 2 kG do pionowej ściany (rys.). Współczynnik tarcia statycznego między ścianą i klockiem wynosi 0,60, a współczynnik tarcia kinetycznego 0,40. Zakładamy, że w chwili początkowej klocek jest nieruchomy. (a) Czy klocek zacznie się poruszać? (b) Jaką siłą ściana działa na klocek?

Zad.4. Chłopiec wchodzi na szczyt stojących w miejscu ruchomych schodów w ciągu 6min. Stojąc na po­ruszających się schodach zostaje on wwieziony na górę w ciągu 2min. Jak długo wchodziłby ten chłopiec po schodach jadących w górę?

 

Zad.5 Dwa ciała o różnych masach mają jednakowe energie kinetyczne. Wykaż które z nich ma większy pęd.

 

Zad.6. Na brzegu obracającej się tarczy leży mały klocek. Przy jakiej najmniejszej liczbie obrotów na sekundę klocek spadnie z tarczy? Dane są: f- współczynnik tarcia, d- średnica tarczy, g- przyspieszenie ziemskie.

 

Zad.7. Pocisk o masie 20g poruszający się z prędkością v=400m/s przebija drzewo o grubości 0,3m i porusza się dalej z prędkością 200m/s. Ile wynosiło ciepło wydzielone podczas hamowania pocisku?

 

Zad.8. Balon wznosi się pionowo do góry ze stałą prędkością v=2m/s. Gdy balon dotarł do wysokości h=112,5m oderwało się od niego jakieś małe, ciężkie ciało. Oblicz po ilu sekundach ciało to spadnie na ziemię.

 

Zad.9. Na równi pochyłej leży blok o masie m. Wyznaczyć siłę F, która działając w kierunku równi utrzyma blok w równowadze. Przyjąć dane: kąt nachylenia równi α=300, masa bloku m=100kg, współczynnik tarcia k=0,2. Rozważ możliwość samohamowności równi.

 

Zad.10. Kula o masie m uderza nieruchomą kulę o masie M i pozostaje w niej. Zakładając, ze zderzenie jest idealnie niesprężyste, okreśł jaka część energii kinetycznej kuli zamienia się w energię wewnętrzną.

 

Zad.11. Ciało spadające z wysokości h traci w zderzeniu z podłogą 4/5 swojej energii mechanicznej. Określ z jaką prędkością odbije się to ciało i na jaką wysokość h1 wzniesie się ponownie.

 

Zad.12. Tramwaj jedzie z prędkością v=10m/s. Po jakim czasie zatrzyma się, jeśli siła tarcia jest równa 0,25 ciężaru tramwaju?

 

Zad.13. Piłeczka pingpongowa po uderzeniu o podłogę traci 1/k część swojej energii kinetycznej. Znaleźć całkowitą drogę, jaką przebędzie piłeczka zrzucona z wysokości h, aż do chwili zatrzymania się. Współczynnik k > 1. Sprawdź wynik rozwiązania kolejno dla  k=2,  k=3, k=100, k→. Jak możesz zinterpretować przypadek, gdyby  k=1, a jak gdyby k<1.         

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin