Świetlica socjoterapeutyczna - przykładowa
Jesteśmy świetlicą, w której stwarza się warunki edukacyjne zmierzające do indywidualizacji i kompensacji, stymulowania rozwoju dziecka wolnego od zahamowań i uprzedzeń, otwartego na drugiego człowieka, tolerancyjnego i bogatego w doświadczenia pozytywne pełnego nadziei, która pozwala ujrzeć to, co niewidzialne, dotknąć tego, co nieuchwytne, dotknąć tego, co niemożliwe.
W naszej Świetlicy każdemu dziecku:
Stwarzamy:
• Optymalne warunki do wcielania się dzieci i młodzieży w role wybranych sztuk teatralnych.
• Możliwości do rozwoju tężyzny fizycznej
Umożliwiamy:
• Eliminowanie negatywnych emocji poprzez warsztaty terapii zajęciowej. Malowanie na szkle, drama, pontomima, trening autogenny, to niektóre z form stosowane na zajęciach wdrażających do radzenia sobie ze stresem, kształtujący umiejętności interpersonalne oraz postawę asertywną.
• Rozwój zainteresowań modelarskich pod kierunkiem dwukrotnego mistrza świata.
• Rozwój zainteresowań kulinarnych.
Organizujemy:
• Bale karnawałowe i inne zabawy okolicznościowe integrujące wspólnotę oratoryjną
CHARAKTERYSTYKA ŚWIETLICY
Świetlica mieści się w siedzibie CHSD Oddział Terenowy w Lubinie przy ul. Leśnej 6. Stowarzyszenie posiada status prawny i jest organizacją pożytku publicznego. W ramach jego działania powołano do istnienia Świetlicę
Godziny pracy świetlicy : pon. - pt.: 15.00 - 19.00
Świetlica otacza opieką dzieci i młodzież pochodzące z rodzin dysfunkcyjnych zagrożonych alkoholizmem, narkomaniom, rodzin niewydolnych wychowawczo, o niskim statusie materialnym. To głównie z myślą o takich dzieciach - słabych, lękliwych, poszukujących drogi życia - o połamanych korzeniach i pokaleczonych skrzydłach, ale chcących poznać i zgłębić wartości moralno - społeczne - stworzyliśmy Oratorium, ich drugi dom - oazę ciszy i spokoju.
W budynku znajdują się sale dydaktyczne do zajęć , w których dzieci i młodzież , odrabiają lekcje, rozwijają swoje zainteresowania poprzez uczestnictwo w różnych kołach zainteresowań. Realizują program z zakresu profilaktyki uzależnień w ramach uczestnictwa w terapii zajęciowej. Oprócz tego w placówce jest sala zabaw dla najmłodszych wyposażona w różnorodne zabawki przyjazne dzieciom, świetlica, w której starsi wychowankowie oglądają filmy edukacyjne, przyrodnicze, czy realizują zajęcia z zakresu ………
Posiadamy własną kuchnie i stołówkę, w której dzieci i młodzież spożywają 1 posiłek każdego dnia.
W świetlicy dzieci mają możliwość rozwijania swoich zainteresowań i umiejętności poprzez uczestnictwo w różnego rodzaju zajęciach:
- komputerowych, - teatralnych, - plastycznych, - sportowych, - kulinarnych, - krawieckich, - modelarskich, - warsztatach terapii zajęciowej.
Oprócz opieki intelektualnej i materialnej nad dziećmi sprawowana jest opieka duszpasterska.
Kadrę pedagogiczną stanowią kompetentni nauczyciele - wolontariusze legitymujący się wyższym wykształceniem oraz wychowawcy -wolontariusze z wykształceniem średnim
Cechą charakterystyczną placówki jest dobrze zintegrowane grono wychowawców nieustannie poszukujące nowych dróg dotarcia do dzieci i młodzieży oraz jego środowiska.
Kreatywność wychowaców, inspirująca doradcza rola nauczycieli przyczyniają się do wysokiej jakości pracy pedagogicznej i terapeutycznej, a także nadają placówce znaczenia współczesnego modelu socjoterapeutystycznego. Stąd też niezbędny dla wszystkich podmiotów stało się wprowadzenie takiego wizerunku placówki, w którym stwarza się maksymalne warunki edukacyjne zmierzające do indywidualizacji, kompensacji i stymulowania rozwoju dzieci i młodzieży.
W obecnym roku do Świetlicy zapisało się … dzieci [w wieku od 4 lat do 18 roku życia]. To właśnie wokół tej grupy wychowanków koncentruje się praca wszystkich pracowników Świetlica. jest miejscem sprzyjającym rozwojowi dzieci i młodzieży pochodzących z rodzin trudnych, niewydolnych wychowawczo w domach, których słowa podobne są do drutu kolczastego, tak tną i kłują, rozdzierają i bolą. Miejsce to kształtuje pozytywne cechy osobowości, wiarę we własne poczucie godności osobistej i jej poszanowanie u innych.
Główne cele naszej placówki
• Organizowanie wszelkich działań ukierunkowanych na indywidualny rozwój twórczy dziecka, a w szczególności promowanie i rozwijanie metod zapobiegających zaburzeniom, zahamowaniu i regresowi
• Pomoc w rozwiązywaniu trudności życiowych i rodzinnych
• Kształtowanie własnego stosunku do nauki i pracy
• Wdrożenie do przestrzegania zasad współżycia społecznego.
Utworzenie świetlicy dla dzieci pochodzących z rodzin niewydolnych wychowawczo, biednych, wielodzietnych i patologicznych było odpowiedzią na krzywdę i zaniedbanie dzieci ze strony ich rodziców
KADRA PEDAGOGICZNA
Bardzo trudno jest pozyskać osoby, które chciałyby pracować z młodzieżą niedostosowaną społecznie Stan osobowy personelu pracującego w Świetlicy:
- nauczyciele,
- specjaliści,
- wychowawcy
Pracują na rzecz dzieci pochodzących z rodzin patologicznych, wielodzietnych, biednych i niewydolnych wychowawczo reprezentują różne zawody.
Większość kadry pedagogicznej posiada wyższe wykształcenie i nieustannie podnosi swoje kwalifikacje zawodowe, uczestnicząc w kursach i szkoleniach. Znają oni i przestrzegają prawa dziecka, cechuje ich wysoka kultura osobista i takt pedagogiczny. Dzięki ich wysokiemu morale możemy odnosić sukcesy wychowawcze i eliminować porażki w pracy z dzieckiem trudnym.
Nauczyciele pracują w trzech grupach wiekowych organizując dzieciom czas wolny w formie różnych kół zainteresowań.
Z dziećmi i młodzieżą pracują również specjaliści, prowadząc zajęcia terapeutyczne z profilaktyki uzależnień oraz w oparciu o metodę Veroniki Sherborne. Nauczyciele i specjaliści wspomagani są przez praktykantów, którzy cyklicznie odbywają w naszej placówce praktyk
.
WYCHOWANKOWIE
Stan osobowy wychowanków uczęszczających do Świetlicy:
Praca w 3 grupach pozwala wnikliwie spojrzeć na zjawisko rosnącej patologii społecznej. Wzrastająca ilość dzieci uczęszczających do naszej placówki podyktowana jest silną destrukcją życia rodzinnego, alienacją społeczną oraz pogorszeniem statusu materialno-bytowego rodzin Utworzenie świetlicy dla dzieci pochodzących z rodzin niewydolnych wychowawczo, biednych, wielodzietnych i patologicznych było odpowiedzią na krzywdę i zaniedbanie dzieci ze strony ich rodziców.
KOŁO KOPUTEROWE
Koło komputerowe, na którym dzieci obok popularnych i lubianych gier komputerowych poznają zasady obsługi komputera i zdobywają bardzo wiele fachowych wiadomości z tej dziedziny. Zdajemy sobie sprawę, że przyszłość to komputery i automatyka, dlatego próbujemy nauczyć naszych wychowanków podstaw tych dziedzin.
KOŁO SPORTOWO-TURYSTYCZNE
Prężnie działa u nas koło sportowo-turystyczne. Poza ćwiczeniami na siłowni, które cieszą się dużą popularnością wśród dzieci i młodzieży, organizujemy rozgrywki piłki nożnej, koszykówki i siatkówki, biegi na orientację, rozgrywki w szachy i warcaby, rajdy rowerowe - co wiąże się z poznaniem walorów turystycznych okolic Torunia, a w zimie kuligi i zawody saneczkowe.
Koło kroju i szycia gdzie dzieci poznają zasady krawiectwa i próbują swoich sił w praktyce.
Instruktorem modelarni jest dwukrotny mistrz świata p. Zygfryd Franckiewicz. Jego podopieczni zdobyli dziesiątki dyplomów i nagród, nawet w zawodach o randze Mistrzostw Województwa czy Mistrzostw Polski. Dzieci uczą się tu umiejętności konstruktywnego myślenia, cierpliwości i wielu innych cech potrzebnych w dorosłym życiu. A przecież jednym z celów naszej placówki jest kształtowanie u dzieci właściwego stosunku do pracy i nauki.
Mówiąc o pracy profilaktyczno-wychowawczej trzeba przyznać, że od początku istnienia Oratorium dzieci spędzały wakacje letnie i zimowe na koloniach. Pierwsze odbyły się w Łodygowicach Górnych koło Żywca w 1994 r. Pojechało 39 wychowanków. Od tej pory co roku odbywały się wakacje letnie i zimowe, a dzieci były w Ujanowicach, w Warszawie, w Pewli Małej, w Kołobrzegu, w Ustce, a zwiedziły chyba całą Polskę, skoro poznały Kraków, Zakopane, Nowy i Stary Sącz, Biecz, Sanok i wiele innych miejscowości. Na koloniach tych nie tylko bawiły się, ale uczestniczyły w zajęciach terapeutycznych opartych na metodzie Weroniki Sherborne, na profilaktyce uzależnień, na programie według "Małego Księcia". Na tej podstawie powstał zresztą program autorski mój i michality, ks. Józefa Gibały, na którym będziemy się opierać w dalszym ciągu naszej pracy z dziećmi. Prezentowane w tej pracy przykłady zajęć stymulacyjno-terapeutycznych mają pomóc młodym ludziom uniknąć uzależnienia od alkoholu, narkotyków, nikotyny i innych środków zmieniających świadomość. Najlepszą drogą do uniknięcia nałogu lub jego zmniejszenia jest rozwój umiejętności interpersonalnych i całej osobowości.
Metoda ruchu rozwijającego V. Sherborne
Odgrywanie scenek "Alkohol mój wróg"
basiagowska