pingwin-_scenariusz.doc

(28 KB) Pobierz
SCENARIUSZ ZAJĘĆ ŚWIETLICOWCH

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ŚWIETLICOWCH

 

Temat: Szukamy przyjaciela.

Cel główny: Czy potrzebna jest przyjaźń i przyjaciel?

Cele szczegółowe:

- uczeń poznaje cechy dobrego przyjaciela

- wie, co znaczy przyjaźń

- uświadamia sobie, że każdy potrzebuje drugiego człowieka oraz co znaczy mieć przyjaciela i być przyjacielem

- potrafi zgodnie współpracować w grupie

- rozwija inwencję twórczą

- zgodnie bawi się z innymi

 

Metody pracy: podające ( czytanie bajki, rozmowa kierowana, polecenia), Problemowa

( burza mózgów, metaplan), zabawowa, praktyczne działanie ( wykonywanie pracy)

 

Formy pracy: grupowa, indywidualna

 

Środki dydaktyczne: tekst bajki B. Ferrero Pingwin samotnik rysunek pingwina, przykładowy wzór medalu, muszla, słowa piosenki.

 

Przebieg zajęć

Część wstępna

·         Powitanie grupy, np. Kichnięcie słonia ( pierwsza osoba z kręgu mówi aaaaaaa…. Inni kolejno dołączają do okrzyku, aż wraca on do pierwszej osoby która kończy: psik…..- towarzyszy temu gest ugiętej ręki).

·         Układanie rozsypani litrowej słów: przyjaciel, przyjaźń.

 

Część zasadnicza

·         Głośne czytanie przez nauczyciela bajki B. Ferrero Pingwin samotnik.

·         Omówienie bajki, sprawdzenie stopnia rozumienia treści. Przykładowe pytania: Gdzie żył pingwin? Jakie były jego codzienne zajęcia?

·         Próba odniesienia przedstawionej sytuacji do życia codziennego: szukanie odpowiedzi na pytania: Kto jest przyjacielem? Jakie cechy posiada prawdziwy przyjaciel? Czy można żyć samotnie?

·         Graficzne przedstawienie cech przyjaciela- burza mózgów, metaplan.

·         Zabawy ruchowe:

Pingwin- słowa piosenki:

O, jak przyjemnie i jak wesoło

W pingwina bawić się, się, się – wykonują obunóż trzy skoki do przodu

Raz nóżka prawa, raz nóżka lewa – wystawiają nogi na bok

Do przodu, do tyłu i raz , dwa, trzy – skok do przodu, do tyłu i trzy podskoki

Dzieci chodzą po okręgu i śpiewają piosenkę, trzymając ręce na ramionach poprzednika. ( na podstawie książki M. Bogdanowicz Ruch i piosenka dla najmłodszych.)

 

Ludzie do ludzi- dzieci dobierają się w pary, prowadzący kieruje zabawą mówiąc:            nos  do nosa, plecy do pleców, ramię do ramienia; dzieci dotykają się wymienionymi częściami ciała; na hasło: ludzie do ludzi, każde dziecko zmienia partnera.

·         Wyciszenie grupy: dzieci siedzą w kręgu, prowadzący ostrożnie podaje szumiącą muszlę, dzieci wzajemnie podają muszlę z ręki do ręki; wsłuchują się w jej szum.

·         Wykonywanie pracy plastycznej; projektowanie medalu Uśmiech dla przyjaciela ( kolorowy karton, wstążka, itp.).

 

Część zakończeniowa

·         Wyeksponowanie gotowych prac.

·         Przypomnienie cech dobrego przyjaciela.

·         Pożegnanie grupy iskierką.

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin