SCENARIUSZ ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH-święta.docx

(23 KB) Pobierz

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH

 

Data: 16.12.2008 r.

Prowadzący: Magdalena Duczmal

Temat: Obrzędy i zwyczaje wieczerzy wigilijnej.

Zagadnienia programowe: Święta Bożego Narodzenia w moim domu.

 

Główny cel wychowania:

Uczeń wykształca w sobie właściwy stosunek do tradycji i zwyczajów świątecznych, potrafi uzasadnić potrzebę kultywowania tradycji. Potrafi współpracować i realizować zadania w zespole, rozwija poprawną komunikację.

Cele operacyjne:

-        Uczeń zna zwyczaje i obrzędy związane z wigilią Bożego Narodzenia,

-        Uczeń potrafi wymienić zwyczaje związane ze spożywaniem wieczerzy wigilijnej,

-        Dziecko wie, jakie tradycyjne potrawy spożywa się w czasie wieczerzy,

-        Uczpotrafi przygotować stół do wieczerzy wigilijnej,

-        Wychowanek potrafi samodzielnie rozwiązać krzyżówkę i odczytać hasło,

-        Uczeń potrafi określić własne uczucia, jakie budzą w nim święta Bożego Narodzenia,

Formy:

-        Organizacyjna: zbiorowa, grupowa.

-        Przedmiotowa: zabawowa, poznawcza.

Metody:

-        Aktywne: zabawa ruchowa, praca w grupach,

-        Wpływu osobistego,

-        Wpływu sytuacyjnego: praktycznego działania, przydzielenie zadań, samowychowanie: samoocena, samokontrola.

Środki realizacji:

-        Krzyżówka,

-        Pogadanka,

-        Kartki z elementami wieczerzy wigilijnej,

-        Informacje o zwyczajach wieczerzy wigilijnej,

-        Karty zdań niedokończonych,

Pomoce:

Karty z krzyżówkami, karteczki z elementami wieczerzy wigilijnej, karty zdań niedokończonych.

Przebieg zajęć:

  1. Zabawa ruchowa „Wszyscy ci, którzy…” — dzieci siedzą w kręgu. Na hasło podane przez prowadzącego hasło (np. Wszyscy ci, którzy lubią ubierać choinkę), miejscami zamieniają się osoby, których dotyczy zdanie.
  2. Krzyżówka z hasłem — odczytane hasło wprowadza w temat zajęć (zał.1).
  3. Pogadanka na temat znanych dzieciom tradycji związanych z Wigilią Narodzenia Pańskiego.
  4. Zapoznanie dzieci ze zwyczajami związanymi z wieczerzą wigilijna (zał. 2).
  5. Praca w grupach — przygotowanie stołu do wieczerzy (zał. 3).
  6. Zdania niedokończone — dzieci określają swoje uczucia związane ze Świętami Bożego Narodzenia (zał. 4).
  7. Zakończenie zajęć — podsumowanie, uporządkowanie stanowiska pracy.

 

 

                            Opracowała:

                            Magdalena Duczmal

 


 

 

 

 

1.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7.

 

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin