Poznajemy zwyczaje świąteczne.
Forma: czynna, słowna, oglądowa
Metoda: indywidualna praca dziecka z komputerem, praca w grupie
Pomoce: sprzęt komputerowy, program PowerPoint i PAINT.
Własne prezentacje multimedialne pt. "Wielkanocne Święta" i "Seria Bonusowa".
Przebieg zajęć:
WielkanocWielkanoc! Wielkanoc!Wielka radość w sercu,gdy stąpasz po świecie-kwitnącym kobiercu.Na stole pisankipięknie malowane.Wśród zieleni trawycukrowy baranek.Bazie w wazoniku,ciasta i wędlinyWIELKANOC- i wielkiespotkanie rodziny!
· Jakie znacie święta, wymieńcie ich nazwy?
· Jakie najbardziej lubicie święta i dlaczego?
· Z jaką porą roku wiąże się Wielkanoc?
· Dlaczego autor użył w swoim wierszu porównania "gdy stąpasz po świecie - kwitnącym kobiercu"?
Nauczyciel informuje dzieci, że Wielkanoc jest najstarszym, najważniejszym i największym świętem chrześcijańskim, a związana z tym świętem obrzędowość wywodzi się z bogatej tradycji ludowej powiązanej ze zwyczajami chrześcijańskimi.
1. Dzieci uruchamiają prezentację multimedialną pt." Wielkanocne Święta"
Zadaniem dzieci jest przejście i wykonanie czynności zgodnie z umieszczonymi poleceniami na slajdach. Posługują się myszką. Po każdym prawidłowo wykonanym ćwiczeniu pojawia się nagroda w postaci uśmiechniętej buźki i pochwała słowna.
Pierwszym zadaniem jest wybranie z kilku obrazków tych, które pasują do Świąt Wielkanocnych. Następnie dzieci rozwiązują plątaninkę literową, uczniowie łączą kolejno litery wyrazu Wielkanoc w wyniku czego wyłania się symbol tych świąt - PISANKA. Kolejnym zadaniem jest samodzielne, ciche czytanie wiersza pt. "Pisanki". W dalszej części prezentacji dowiadują się jakie są różnice między pisankami, kraszankami i skrobankami.
W drugi dzień Świat Wielkanocnych jest zwyczaj polewania wodą , związku z tym dzieci dowiadują się wielu ciekawych informacji na ten temat. Ponadto muszą ułożyć we właściwej kolejności historyjkę obrazkową związaną z tym dniem.
Następnie przed oczami dziecka pojawia się plansza z wyrazami, które w swojej budowie mają ó . Zadaniem ucznia jest przeprowadzić kurę do pisanki, pamiętając jednak o tym, że może ona przejść tylko po tych wyrazach w których ó wymieniają się w o. Po każdym prawidłowo wykonanym skoku przez kurę wyraz zmienia kolor z zielonego na biały, a w wyrazie dokonuje się wymiana na o.
Kolejnym zadaniem jest rozwiązanie krzyżówki . Dzieci mają wpisać do diagramu krzyżówki pięć haseł. Wpisują hasła klikając na poszczególne litery alfabetu umieszczonego w dolnej części slajdu.
Ostatnie slajdy prezentacji zapoznają dzieci ze zwyczajami związanymi z Wielkim Tygodniem.
W podsumowaniu zajęć dzieci uruchamiają prezentację pt. "Seria Bonusowa"
Dziecko otrzymuje 6 pytań, które mają za zadanie utrwalić wiadomości zdobyte na zajęciach. Każda odpowiedź jest premiowana punktami. Wraz z kolejnymi pytaniami podwaja się liczba punktów, aż do 5000. Zła odpowiedź eliminuje dziecko z dalszej zabawy.
wesolaszkolapolska