Windows 7 na polskim rynku to pięć edycji funkcjonalnych, najbardziej popularne będą Home Premium, Professional i Ultimate.
System Windows 7 będzie dostępny w sześciu podstawowych edycjach - pięć z nich będzie dostępnych w Polsce. Poniżej prezentujemy krótką charakterystykę każdej z nich oraz ogólne informacje na temat podziału systemu na edycje funkcjonalne.
Microsoft wraz z Windows 7 częściowo zrywa z podziałem edycji na domowe i biznesowe wprowadzonym wraz z Vistą. Teraz liczba wbudowanych w system funkcji będzie przyrastać wraz z każdą kolejną edycją. Oznacza to, że kupując edycję Professional będziemy mogli skorzystać nie tylko z przeznaczonych dla firm narzędzi nieobecnych w wersjach domowych, ale także z aplikacji i funkcji multimedialnych dla użytkowników indywidualnych.Nazewnictwo edycji pozostaje praktycznie niezmienione - jedyna różnica dotyczy wersji Professional, która jest nowym odpowiednikiem edycji Business systemu Windows Vista. Wraz z systemem Windows 7 zmienia się natomiast przeznaczenie niektórych edycji. Wersja Starter, niegdyś przeznaczona wyłącznie na rynki rozwijające się, nadal będzie mocno ograniczona funkcjonalnie, ale teraz sprzedawana będzie na całym świecie z niskobudżetowymi komputerami. Rolę taniej edycji dla wybranych rynków przejmuje wersja Home Basic, w Polsce niedostępna.Podobnie jak w przypadku Windows Vista, wszystkie edycje oprócz Starter dostępne będą w wersji 32- i 64-bitowej.
Edycja Home Premium to podstawowa wersja funkcjonalna systemu Windows 7, która zostanie prawdopodobnie wybrana przez największą grupę użytkowników. Przeznaczona jest do zastosowania w warunkach domowych i wyposażona w szereg funkcji oraz narzędzi przydatnych domowych użytkownikom. Posiada między innymi komplet nowości w zakresie interfejsu użytkownika, obsługę nowych bibliotek dokumentów, grup domowych oraz aplikację Windows Media Center do oglądania telewizji.
Edycja Professional skierowana jest przede wszystkim do firm, ale także do bardziej zaawansowanych użytkowników domowych. W przeciwieństwie do Windows Vista Business, system Windows 7 Professional posiada wszystkie funkcje edycji Home Premium, a dodatkowo oferuje także tryb Windows XP do uruchamiania niekompatybilnych z Siódemką aplikacji, pozwala dołączyć komputer do domeny i udostępnia bardziej rozbudowane opcje automatycznych kopii zapasowych.
Zakup najbogatszej funkcjonalnie edycji Ultimate to rozwiązanie dla najbardziej wymagających użytkowników. Edycja ta oprócz wszystkich funkcji wersji Professional udostępnia szereg zaawansowanych opcji, takich jak szyfrowanie dysku BitLocker, obsługę technologii dostępu zdalnego DirectAccess, buforowanie BranchCache czy bootowanie z dysku VHD. Edycja ta jest także jedyną wersją konsumencką oferującą pakiety językowe w witrynie Windows Update, dzięki którym w dowolnej chwili można przełączać język interfejsu użytkownika.
Edycja Starter jest ograniczoną funkcjonalnie wersją systemu Windows 7 przeznaczoną przede wszystkim na niskobudżetowe notebooki oraz netbooki. Windows 7 w tej edycji oferuje podstawowe możliwości w zakresie sieci, przeglądania Internetu i poczty, a jednocześnie pochłania bardzo niewiele zasobów i nie wymaga posiadania mocnego sprzętu. Niestety w związku z tym system posiada wiele ograniczeń - przykładowo nie można w nim zmienić tapety, nie oferuje interfejsu Aero, nie posiada opcji przełączania użytkowników i nie ma programu Windows Media Center. Jest to też jedyna wersja Windows 7, która nie występuje w wariancie 64-bitowym.Windows 7 Starter można nabyć wyłącznie z nowym komputerem w postaci licencji typu OEM, nie jest dostępna wersja pudełkowa (BOX).
Edycja Enterprise jest jedyną wersją systemu Windows 7 udostępnianą klientom umów licencjonowania grupowego posiadających rozszerzenie Software Assurance. Funkcjonalnie edycja ta nie różni się niczym od konsumenckiej wersji Ultimate. Jedyna różnica to sposób aktywacji - edycja Enterprise może być aktywowana przy pomocy mechanizmów aktywacji grupowej, dzięki czemu firmy mogą hurtowo aktywować systemy na dużej liczbie komputerów jednocześnie i automatycznie.Windows 7 Enterprise nie jest dostępny na rynku detalicznym, można go zdobyć jedynie w ramach programu Software Assurance.
W związku ze sporem przed Komisją Europejską o dołączanie przeglądarki Internet Explorer do systemu na rynku europejskim (czyli także w Polsce) systemy Windows 7 dostępne są wyłącznie w wersjach oznaczonych literą "E" - bez wbudowanej przeglądarki Internet Explorer 8. Nie będzie możliwości zakupu na naszym kontynencie wersji ogólnoświatowej z przeglądarką, ale sam Microsoft jak i producenci sprzętu oraz integratorzy OEM będą oddzielnie rozprowadzać pakiety Internet Explorer 8 Feature Pack, które pozwolą zainteresowanym bezproblemowo doinstalować przeglądarkę. Większość sprzedawców OEM będzie także preinstalować przeglądarkę (lub kilka) na komputerze jeszcze przed wydaniem go klientowi. Poza brakiem przeglądarki wersje "E" nie różnią się od standardowych i oczywiście dalej występują w tych samych edycjach funkcjonalnych - Home Premium, Professional, Ultimate itd..Dodatkowo w Europie w sprzedaży dostępna będzie także wersja "N" systemu Windows 7. Wersja ta pozbawiona będzie nie tylko Internet Explorera, ale także odtwarzacza Windows Media Player. Również i w tym przypadku poza brakiem dwóch aplikacji nie będzie żadnych różnic w stosunku do standardowych wersji.
Poniższa tabela zawiera szczegółowy spis funkcjonalności systemu Windows 7 wraz z podziałem na poszczególne jego edycje.
Starter
Home Premium
Professional
Enterprise
Ultimate
Dostępność wersji
32-bit
32/64-bit
Maksymalny rozmiar obsługiwanej pamięci RAM (w wersji 64-bit)
-
16 GB
192 GB
Grupy domowe
tylko dołączanie
Tak
Obsługa wielu monitorów
Szybkie przełączanie użytkowników
Zmiana tapety pulpitu
Interfejs Aero
Centrum mobilności systemu Windows (tylko komputery przenośne)
Funkcje wielodotykowe (multi-touch)
Windows Media Center
Automatyczne kopie zapasowe
Ręczne na dysk lub DVD
Szyfrowanie plików EFS
...
Arngord