Oswietlenie - notatka.docx

(17 KB) Pobierz

                                                        Czym jest oświetlenie?

Oświetlenie jest to stosowanie światła   w celu uwidocznienia miejsc, obiektów lub ich otoczenia. Oświetlenie decyduje nie tylko o tym, jak widzimy otoczenie, ale również jak się w nim czujemy. Celem oświetlenia jest stworzenie takiego środowiska świetlnego, aby znajdujący się w nim człowiek mógł wykonywać prace wzrokową w sposób bezpieczny i efektywny przy jednoczesnym występowaniu wygody widzenia.

 

1.       Rodzaje oświetlenia

Oświetlenie występujące na stanowiskach pracy można podzielić na naturalne czyli dzienne i sztuczne zwane inaczej elektrycznym. Optymalnym rozwiązaniem jest oświetlenie dzienne, lecz ze względu na nasze warunki klimatyczne musi być ono wspomagane przez oświetlenie elektryczne. Z oświetlenia dziennego nie należy jednak rezygnować ze względu na przeciwwskazania psychologiczne.

a)     Oświetlenie dzienne

Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie w pomieszczeniach stałej pracy oświetlenia dziennego, chyba że jest to niemożliwe lub niewskazane ze względu na technologię produkcji. Oświetlenie dzienne na poszczególnych stanowiskach pracy powinno być dostosowane do rodzaju wykonywanej pracy i wymaganej dokładności oraz powinno spełniać wymagania określone w Polskiej Normie. Oświetlenie dzienne w pomieszczeniach pracy może być:

w        górne, jeżeli światło dzienne pada przez świetliki dachowe,

w        boczne, jeżeli światło dzienne pada przez okna,

w        mieszane (łącznie górne i boczne)

 

Oświetlenie górne stosowane jest w budynkach parterowych (nie należy stosować w biurach i pomieszczeniach o niewielkiej powierzchni, których wysokość wynosi poniżej 3 m) lub na ostatnich piętrach budynków wielokondygnacyjnych. Oświetlenie górne stanowią różnego rodzaju świetliki: trapezowe, trójkątne, latarniowe, wklęsłe i szedowe. Oświetlenie boczne stosowane jest w pomieszczeniach o niewielkiej głębokości, których konstrukcja umożliwia instalację okien.

 

 

b)     Oświetlenie elektryczne

Pracodawcy mają obowiązek zapewnienia   w pomieszczeniach pracy właściwego oświetlenia elektrycznego, które stanowi uzupełnienie oświetlenia dziennego. Wszelkie parametry takiego rodzaju oświetlenia muszą być  zgodne z Polskimi Normami.

 

  Ze względu na rodzaj zainstalowanych opraw oświetleniowych wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje oświetlenia:

 

·         oświetlenie ogólne - równomierne oświetlenie pewnego obszaru bez uwzględnienia szczególnych wymagań dotyczących oświetlenia niektórych jego części;

·         oświetlenie miejscowe - dodatkowe oświetlenie przedmiotu pracy wzrokowej, z uwzględnieniem szczególnych potrzeb oświetleniowych - stosowane w celu zwiększenia natężenia oświetlenia, uwidocznienia szczegółów itp., załączane niezależnie od oświetlenia ogólnego;

·         oświetlenie złożone - oświetlenie składające się z oświetlenia ogólnego oraz oświetlenia miejscowego.

 

We wnętrzach stosuje się w zasadzie dwa (z wyżej omówionych) rodzaje oświetlenia: ogólne i złożone, stosownie do przesłanek oświetleniowych i ekonomicznych. Wybór rodzaju oświetlenia powinien zależeć od wymaganego poziomu natężenia oświetlenia. Stosowanie oświetlenia ogólnego jako wyłącznego rodzaju oświetlenia jest uzasadnione w sytuacji, gdy zamierza się jednakowo lub prawie jednakowo oświetlać daną przestrzeń. Występuje to wtedy, gdy nie jest znane rozmieszczenie miejsc pracy w danym pomieszczeniu oraz tam gdzie miejsca pracy rozmieszczone są równomiernie w całym pomieszczeniu, a wymagania oświetleniowe dla poszczególnych stanowisk pracy są jednakowe. W pomieszczeniach, w których istnieją płaszczyzny robocze o różnych funkcjach oraz strefy komunikacyjne, gdzie wymaga się natężenia oświetlenia o różnych wartościach, należy stosować obok oświetlenia ogólnego oświetlenie miejscowe.

 

2.      Oświetlenie awaryjne

Pomieszczenia i miejsca pracy, w których w razie awarii oświetlenia podstawowego mogą wystąpić zagrożenia dla zdrowia lub życia pracowników powinny być wyposażone w oświetlenie awaryjne. Budynki w których znajdują się takie pomieszczenia powinny być zasilane z co najmniej dwóch niezależnych, samoczynnie załączających się źródeł energii oraz powinny być wyposażone w samoczynnie załączające się oświetlenia awaryjne. W budynku wysokościowym jednym ze źródeł zasilania powinien być agregat prądotwórczy.

 

Wyróżniamy następujące rodzaje oświetlenia awaryjnego:

Ø      bezpieczeństwa –  rodzaj oświetlenia awaryjnego umożliwiający bezpieczne dokończenie lub kontynuację wykonywanych czynności,

Ø      ewakuacyjne – umożliwiające łatwe i pewne wyjście z budynku w czasie zaniku oświetlenia podstawowego. Należy także stosować podświetlane znaki wskazujące kierunki ewakuacji,

Ø      przeszkodowe – stosowane w pomieszczeniu, które jest użytkowane przy zgaszonym oświetleniu podstawowym, zasilane napięciem bezpiecznym, służące uwidocznieniu przeszkód wynikających z układu budynku, drogi komunikacyjnej lub sposobu ich użytkowania.

 

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin