wycieczki-kreta.doc

(217 KB) Pobierz
Warte zobaczenia sa:

K R E T A

Największa wyspa Grecji położona na granicy Morza Kreteńskiego i Śródziemnego, stanowiąc najbardziej wysunięty na południe przyczółek Europy.

Ma 250 km długości i 15- 60 km szerokości. Liczy sobie ponad 600 tys. mieszkańców i zajmuje powierzchnię ponad 8 tys. km2.

Stolicą Krety oraz największym miastem na wyspie (około 100 tys. mieszkańców) jest Heraklion. Cztery duże pasma górskie sprawiają, że krajobraz Krety jest niezwykle urozmaicony. U stóp gór rozciągają się żyzne niziny z gajami oliwnymi, winnicami i polami kukurydzianymi. Niziny przechodzą w płaskie równiny, skaliste wybrzeże i piaszczyste plaże.

Kreta - to wyspa kontrastów. Kurorty turystyczne, to miejsca, w których życie tętni w dzień i w nocy. Wystarczy jednak udać się poza miasto, aby znaleźć zupełnie inny świat - życie biegnie tu spokojnie, wręcz leniwie, nikt nigdzie się nie spieszy.

Kreta jest rajem także dla miłośników przyrody - znajdą tu tajemne jaskinie, porośnięte zagajnikami wzgórza i niziny, które wiosną i jesienią pokrywają kolorowe dywany kwiatów. Urzeka nie tylko przyroda, ale i bogactwo zabytków.

Dane podstawowe

długość wyspy

260 km 

maksymalna szerokość

60 km 

minimalna szerokość

12 km 

powierzchnia

8.336 km2

długość linii brzegowej

1.046 km

najwyższe wzniesienie

2.456 m n.p.m.

 

 

 

Opis miejsc wartych zobaczenia na Krecie

podczas samodzielnych wycieczek:

 

Zachodnia Kreta:

Najbardziej zielona i ukwiecona część Krety, o piaszczystych plażach zaliczanych do najlepszych na wyspie.
 

1/  Elafonissi – piękna plaża z reklamy batonika Bounty, położona na pd-zach krańcu wyspy, łatwy dojazd, asfaltową krętą drogą, przez wąwóz Topolia, drugi co do wielkości na Krecie po Samarii mijając po drodze ukrytą w skalnej jaskini kapliczkę Agia Sofia oraz klasztor Moni Chrisokalitisas ("Złote Schody"), pochodzący z XV w.

Nazwą Elafonissi określa się odcinek wybrzeża, zatokę i zespoły wysepek. Woda ma temperaturę ok. 30°C, a jej kolor ma różne odcienie szafiru i szmaragdu. Wspaniały różowawy piasek jest drobny i delikatny. Jest tu szereg piaszczystych mielizn, po których można chodzić brodząc w wodzie.
Zorganizowana wycieczka z biura podróży kosztuje ok. 40-45 euro/osoba, w tym pobyt na samej Elafonissi ok. 2,5 godziny.

http://picasaweb.google.com/autoway.grecja/Elafonissi


2/ plaża Falasarna - na pn - zach krańcu wyspy 15 km za Kissamos, szeroka, piaszczysta plaża, piasek miejscami w odcieniach różu. Obok wykopaliska archeologiczne.

http://picasaweb.google.com/autoway.grecja/Falassarna


3/ plaża i zatoka Balos, nazywane kreteńskimi Karaibami położone na pn-zach krańcu wyspy - Przepiękna laguna Balos z krystalicznie czystą wodą, mieniącą się wszystkimi odcieniami niebieskości. Miejsce to doceniła książęca para - Diana i Karol którzy właśnie tutaj spędzili kilka dni podczas swojego miesiąca miodowego. Obok wyspa piratów Gramvoussa. Była ona piracką bazą od XVII do XIX wieku, na której prawdopodobnie przechowywali łupy. Z miejscem tym wiąże się postać, słynnego korsarza, admirała otomańskiej floty w służbie Sulejmana Wspaniałego - Khair ad-dina zwanego Barbarossą. Znajdująca się tu wenecka twierdza przechodziła różne koleje losu. Władali nią Wenecjanie, Turcy, piraci, Grecy. Z wyspy roztacza się malowniczy krajobraz.

Tutaj polecamy całodniowy rejsik stateczkiem z portu Kissamos, koszt 22 euro od osoby, dzieci do 12 lat - 50%, wypłynięcie 10.00/10.30, powrót 17.30

http://www.gramvousa.com/

http://picasaweb.google.com/autoway.grecja/GramvousaIBalos

Zorganizowana wycieczka z polskiego biura podróży kosztuje ok. 45 euro/osoba

- jest tez możliwość dojechania na Balos lądem, 12 km jazdy po szutrowej, niebezpiecznej drodze i potem ok. 20 min marszu w dół góry. Niezapomniane wrażenia i najpiękniejsze widoki na Krecie – ale jest to wersja dla odważnych........


4/ wąwóz Samariależy w Górach Białych (Lefka Ori), w pd-zach części Krety. Uchodzi on za najdłuższy wąwóz Europy. Oficjalnie liczy 18 km długości, jednak dwa pierwsze kilometry nie są udostępnione dla turystów. Z całej 16 km trasy, w obrębie Parku Narodowego Samaria, utworzonego tu w 1962r., turyści mają pieszo do pokonania 13 km, a następnie jeszcze prawie 3 km nadmorską równiną do wybrzeża Morza Libijskiego. Trasa wędrówki nie biegnie tylko w linii poziomej - trzeba zejść w dół ponad 1200 m (do poziomu morza). Zajmuje to przeważnie 5-6 godzin bez odpoczynków.

Wysokość ścian wąwozu dochodzi do 2000 m a rozpiętość ich szerokości waha się od 3 m do 300 m. Zielone lasy sosnowe, różnobarwne, dzikie kwiaty, maleńkie źródełka i strumyki oraz pełne uroku kościółki tworzą przepiękną, górską scenerię. Można tu spotkać ostatnie, dziko żyjące kozice, zwane Agrimir lub Kri-Kri.

Wycieczka-dość wyczerpująca. Nie dla małych dzieci i osób w podeszłym wieku. Obowiązkowo wygodne obuwie.

http://picasaweb.google.com/autoway.grecja/Samaria

http://pejzaze.onet.pl/filmy/442,2527226,odtwarzaj.html

 

-     Zorganizowana wycieczka z polskiego biura podróży kosztuje ok. 45 euro/osoba

-          Wyprawa z greckim biurem lokalnym to ok. 35 euro. Turyści zabierani są z wyznaczonych przystanków autobusowych z każdej turystycznej miejscowości.

-          Indywidualna wyprawa to koszt ok. 11 euro na bilety na autobus Chania-Omalos-Chania. Autobusy odjeżdżają o pełnych godzinach z dworca KTEL w Chanii.

 

Dodatkowo zawsze - wstęp do Samarii 6 euro + bilet na prom z Agia Roumeli do Chora Sfakion 5 euro.

 

5/ miejscowości na pd wyspy:

Hora Sfakion – urocze, niewielkie miasteczko z niedużą, szarą plażą, pięknymi widokami, małym porcikiem skąd odpływają statki do Agia Roumeli (Samaria), Lutro i na Gavdos powrót z Hora Sfakion do Chanii - przez wąwóz Imbros, wjazd samochodem na górę z Hora Sfakion po krętej, asfaltowej drodze, mrożącej krew w żyłach (ale jakie widoki….)

 

- Paleochora – miasteczko położone na cyplu, wcinającym się w Morze Libijskie, ma idealne warunki do surfowania z uwagi na zmieniające się wiatry i 2 plaże: szeroką, piaszczystą i szarą koło portu, z którego popłynąć można do Agia Roumeli (Samaria) i na Gavdos – powrót do Chanii, nową, szeroką asfaltową drogą przez Góry Białe

 

- Frangokastellomiejscowość znana z pięknych plaż i weneckiej fortecy z 1371 roku (wstęp bezpłatny). Miejsce to jest owiane wieloma legendami. Jedna z nich mówi o Drosoulites, czyli „cieniach z rosy”. Każdego roku, pod koniec maja bądź na początku czerwca zatoka Frangokastello staje się miejscem ciekawego zjawiska: podczas wczesnych godzin rannych, przed wschodem słońca, pojawia się rząd mglistych postaci maszerujących z opuszczonego zamku w stronę morza, gdzie znikają. Uważa się, że Drosoulites to cienie oddziałów Dalianisa, które zostały wymordowane podczas bitwy o Frangokastello w 1828 roku. Naukowcy uważają jednak, że jest to zjawisko lustrzanego odbicia, postacie o poranku to odbicie osób ćwiczących rankiem nad morzem….

Obok zamku - wspaniałe piaszczyste plaże (Ori Ammos i plaża na cyplu obok zamku), które rozciągają się prawie na całej długości zatoki o tej samej nazwie.

 

6/ most wiszący w Aradenie – dojazd od strony Hora Sfakion przez Annopoli, nową asfaltową, bardzo krętą drogą zboczem wzgórza – niezapomniane przeżycie i widoki na Morze Libijskie. Most jest nowy, żelbetonowy, ale zawieszony na wysokości 150 m nad wąwozem więc przejście po nim pozostaje na długo w pamięci. W każda sobotę miesiąca w sezonie można z niego skakać na bungee. Obok kościółek Agios Ioannis.

 

7/ miasto Chania - do roku 1970 pełniła funkcje stolicy, którą utraciła na rzecz Heraklionu. Dziś drugie co do wielkości miasto Krety o niepowtarzalnym charakterze, pięknej starówce z weneckimi i tureckimi pozostałościami i niezliczonej liczbie zawsze gwarnych tawern i kafejek.

Do miejsc wartych zobaczenia należą:

-          port wenecki, a w nim: molo, zakończone wenecką latarnią morską Faros, wieża Firka w której obecnie mieści się Muzeum Morskie i Meczet Janczarów z charakterystyczną kopułą, który obecnie służy za miejsce wystaw.

-          ogrody umieszczone pomiędzy ulicom Papandreou i Tzanakaki - zaprojektowane przez Turków w roku 1870.

-          miejski rynek, na którym można nabyć liczne pamiątki jak i różnorodne produkty spożywcze, poznając jednocześnie atmosferę typowego greckiego targu. Warto też zwrócić uwagę na kształty hali w której znajduje się targ. Jest to budowla wzniesiona na planie krzyża i przykryta charakterystyczną kopułą.

http://picasaweb.google.com/autoway.grecja/Chania

8/ półwysep Akrotiri z niewielką miejscowością Stavros, rozsławioną w 1964 roku przez ekipę filmową „Greka Zorby”. Anthony  Queen na plaży położonej u podnóża góry zatańczył znany taniec sirtaki zwany póżniej zorbą. Statuetkę Oskara otrzymaną za zdjęcia do filmu można zobaczyć w pobliskiej tawernie Zorbas.

 

9/ Rethymon - romantyczna miejscowość z wenecką przeszłością. Wspaniałe zabytki architektury weneckiej i tureckiej. Samo miasto to plątanina stromych i krętych uliczek i zaułków, pełnych kafejek, sklepików i małych pensjonatów. Stanowi ono znakomity przykład mieszania się kultur wschodu i zachodu. Z ważniejszych zabytków warto zobaczyć:

-          Fortezzę

-          Meczet Nerandzes oraz Muzeum Archeologiczne

-          port wzniesiony przez Wenecjan

-          meczet Kara Musa Paszy wielkiego wezyra sułtana Ibrahima

-          renesansowa fontanna Rimondiego

-          Porta Guora czyli Wielka Brama
http://picasaweb.google.com/autoway.grecja/RethymonIKlasztorMoniArkadiu

-           

10/ klasztor Moni Arkadi - 23 km na pd-wsch od Rethymonu, na wysokości 500 m n.p.m. znajduje się świętość narodowa Kreteńczyków - klasztor Arkadi. W czasie powstania przeciwko Turkom schronili się tu w 1866r. mieszkańcy okolicznych wiosek i bezskutecznie bronili się przed przeważającymi siłami wroga. Po dwóch dniach, kiedy klęska była już przesądzona, obrońcy nie chcąc dostać się do niewoli, zamknęli się w prochowni i wysadzili się w powietrze. Honorową śmierć poniosło ponad 1000 obrońców, w tym wiele kobiet i dzieci. Obecnie w odnowionym monastyrze znajduje się niewielkie muzeum, w którym wystawiono portrety uczestników buntu i inne pamiątki. Tylko wysadzony magazyn prochu pozostał nieodnowiony - bez sufitu, który zniszczył wybuch..

http://picasaweb.google.com/autoway.grecja/RethymonIKlasztorMoniArkadiu

 

11/ jedyne na Krecie słodkowodne jezioro Kournas – zjazd z głównej drogi Chania – Rethymon na wysokości Georgioupolis ok. 2 km -  żyją w nim na wolności żółwie. Na miejscu można wynająć kajak lub rower wodny czy leżaki. Obok tawerny, sklepy z pamiątkami

http://picasaweb.google.com/autoway.grecja/Kournas

 

12/ całodniowy rejs statkiem z Paleochory lub Chora Sfakion na wyspę Gavdos- najbardziej wysuniętą na południe wyspę Europy. Dzika przyroda, piękne plaże. Rejsy 2-3x w tygodniu.

Wyspa ma zaledwie 10 km dł i 5 km szer. Przecinają ją głębokie i wąskie wąwozy porośnięte piniowymi lasami. Największe wzniesienia liczą 400 m. Z północnego jej krańca widać wysokie na 2,5 tys. m Góry Białe na oddalonej o 50 km Krecie, a na południe od Akrotiri Tripiti, skały wyrzeźbionej przez wodę i wiatr, roztacza się bezmiar Morza Libijskiego.
http://www.gavdos-online.com

 

13/ plaża i klasztor Moni Preveli - na południe od Rethymonu. Droga przez piękne, widokowe tereny między innymi przez Wąwóz Kourtaliotiko (Wąwóz Wiatrów).

- Klasztor Moni Preveli - założony w XVII wieku przez mnichów, przyciąga ciekawym położeniem, kościołem z zabytkowym ikonostasem i muzeum klasztornym. Jest on zasłużony dla historii Krety; stanowił punkt oporu przeciw okupacji tureckiej, a także schronienie dla aliantów podczas II wojny światowej.

-          Plaża Preveli – piasek szary, miałki, dawniej była ostoją hipisów. Można wynająć leżak i odpocząć na plaży lub rowerem wodnym popłynąć w górę rzeki ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin