zajęcia logopedyczne.pdf

(30 KB) Pobierz
Dokument1
Miejscowość, dnia …………
KONSPEKT ZAJĘĆ LOGOPEDYCZNYCH
LOGOPEDA:
mgr Kinga Turek
UCZEŃ:
Wojtek lat 12
DIAGNOZA:
Niedokształcenie mowy o podłożu oligofatycznym. Upośledzenie umysłowe
w stopniu umiarkowanym.
TEMAT ZAJĘĆ:
„Świat zwierząt - utrwalanie bezdźwięcznej głoski [ k ] oraz dźwięcznej głoski
[ g ] w pojedynczych wyrazach oraz w zdaniach.”
CZAS TRWANIA:
45minut
CELE OGÓLNE:
- utrwalanie prawidłowej realizacji gosek [k, g] w nagłosie, śródgłosie
i w wygłosie wyrazów oraz w prostych zdaniach;
- utrwalanie prawidłowej realizacji opozycji fonetycznej, dotyczącej
dźwięczności głoski [g] oraz bezdźwięczności głoski [k];
CELE
SZCZEGÓŁOWE:
- poszerzanie słownictwa czynnego ucznia;
- utrwalanie nazw zwierząt;
- rozwijanie umiejętności budowania prostych zdań;
- rozwijanie i pobudzanie percepcji słuchowej;
- rozwijanie i pobudzanie percepcji wzrokowej;
- kształtowanie umiejętności koncentracji, skupiania uwagi na zadaniu;
- kształtowanie umiejętności myślenia.
METODY: - czynne: zadania stawiane uczniowi;
- słowne: objaśnienia, instrukcje.
FORMY:
- indywidualna
ŚRODKI
DYDAKTYCZNE:
- treść zadania domowego (zał. nr 1), magnetofon, kaseta z nagranymi
odgłosami zwierząt, obrazki zwierząt (zał. nr 2),, sylwety zwierząt, obrazki
zwierząt (zał. nr 3), zbiorcza ilustracja „Gospodarstwo domowe”, zeszyt do
ćwiczeń logopedycznych ucznia, treść zadania domowego (zał. nr 4).
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
I. CZĘŚĆ WSTĘPNA
1.
Przywitanie ucznia.
2.
Sprawdzenie zadania domowego – „Różnicowanie sylab podobnych”. Rodzic
wypowiada zapisaną grupę sylab a zadaniem chłopca jest podniesienie ręki, gdy
usłyszy daną sylabę oraz przy pomocy rodzica (wskazanie właściwej sylaby)
oznaczenie jej linią prostą – zał. nr 1.
II. CZĘŚĆ WŁAŚCIWA
1. „ wiat zwierząt”.
Reagowanie na dźwięk wydawany przez zwierzę, poprzez:
- nazwanie zwierzęcia;
- naśladowanie odgłosu wydawanego przez zwierzę;
- odszukanie obrazka zwierzęcia – zał. nr 2;
- odszukanie sylwety zwierzęcia;
/ze szczególnym uwzględnieniem nazw tych zwierząt, które mają w nagłosie, śródgłosie
i w wygłosie wyrazów głoski [ k, g ]/
2. „Grupowanie zwierząt”.
Wyszukiwanie obrazków, zawierających głoski [ k, g ], grupowanie ich według dźwięczności danej
głoski, np.: - gad, gęś ……;
- krowa, kura …… - zał. nr 3.
3. „Gospodarstwo domowe”
Nauczyciel posługując się ilustracją zbiorczą przedstawiającą „Gospodarstwo domowe”,
wymawia różne wyrazy, zawierające głoski [ k, g ]. Uczeń ma wyszukać odpowiednio zwierzę lub
przedmiot a następnie jego zadaniem jest utworzenie z nim krótkiego zdania.
III. CZĘŚĆ KOŃCOWA
1.
Podziękowanie uczniowi za udział w zajęciach.
2.
Zadanie zadania domowego – „Określenie głoski w wyrazie [ k, g ]”.
Uczeń otrzymuje obrazki z dwóch grup: k, g ]. Zadaniem jego jest ich
posegregowanie, ułożenie a następnie przyklejenie w dwóch rzędach. – zał. nr 4.
3.
Pożegnanie się z uczniem.
Osoba prowadząca:
Osoba hospitująca:
……………………
……………………
Zgłoś jeśli naruszono regulamin