futuryzm i awangarda.doc

(21 KB) Pobierz
- FUTURYZM:Awangardowy kierunek lit

-  FUTURYZM:Awangardowy kierunek lit. i art., rozwijający się w pierwszym ćwierćwieczu XIXw. Powstał we Włoszech. Głównym teoretykiem był Tomasz Filip Marinetti, który głosił ideę anarchicznego buntu przeciw istniejącym formom życia społ. i radykalnego rozrachunku z przeszłością, tradycją. Gloryfikował wszelką nowość, przyszłość, siłę, walkę, burzycielski i prowokacyjny gest, dynamiczne  tempo wielkomiejskiego życia, twory nowoczesnej techniki. Głównym dążeniem futurystów było dostosowanie form sztuki do przemian cywilizacyjnych i nowego stylu życia.

W Polsce przedstawicielami futuryzmu byli: Bruno Jasieński, Tytus Czyżewski, Aleksander Wat, Stanisław Młodożeniec, Anatol Stern. Pisma futurystów to m.in.: "Gga" (1920r.), "Jednodniówka futurystów", "NÓŻ w brzuchu". Futuryzm w literaturze przejawiał się w dążeniu do stworzenia nowego języka lit. , zdolnego wyrazić ruch, wieloplanowość i równoczesność zdarzeń. Futuryści odrzucali reguły logiki, składni, ortografii. Konstruowali często utwory bezznaczeniowe, oparte jedynie na zasadzie powinowactwa brzmieniowego słów, dźwięków. Krytycy nazwali futuryzm dziecięcą chorobą awangardy (niedojrzały wstęp do ruchów awangardowych).

-  AWANGARDA:

Określenie kierunków art. XIXw., zrywających radykalnie z tradycją i torujących drogę nowym tendencjom, a także kształtujących nowe kryteria i oceny estetyczne.

Określenie grup poetyckich działających w Polsce w okresie 20 - lecia międzywojennego.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin