KONSPEKT GKK, skoliozy.doc

(16 KB) Pobierz

KONSPEKT GIMNASTYKI KOREKCYJNEJ

 

TEMAT:  Sprawdzamy naszą zwinność.

 

ZADANIE GŁÓWNE: ćwiczenia kształtujące klatkę piersiową rozciągające mm piersiowe

 

CELE GŁÓWNE:

● UMIEJĘTNOŚCI- uczeń potrafi prawidłowo wykonać zadane mu ćwiczenia i wykorzystuje je ćwicząc w domu

● MOTORYKA- uczeń posiada odpowiednio wzmocnione mm. brzucha

● WIADOMOŚCI- uczeń wie jak wygląda prawidłowa postawa ciała i jakie ćwiczenia ją kształtują

● AKCENT WYCHOWAWCZY- dyscyplina, samokontrola

 

WADA: skolioza

WIEK: 10 lat

PŁEĆ: dz. i chł.

IL. ĆWICZĄCYCH: 8

MIEJSCE ĆWICZEŃ: salka gimnastyczna

CZAS: 45 min

PRZYBORY/PRZYRZĄDY: drabinki, ławeczki, woreczki, laski gimnastyczne, piłki gumowe, piłeczki do tenisa stołowego

 

TOK LEKCJI

CELE ĆW.

OPIS ĆW.

DOZ.

CZYNN. ORGANIZAC.- METOD.

CZ.WSTĘPNA

●ZORGANIZOWANIE GRUPY

 

●KOREKCJA, AUTOKOREKCJA

 

 

 

 

●ZABAWA OŻYWIAJĄCA

 

 

 

●ĆW. ODDECHOWE WSPOMAGANE

 

 

 

 

Pobudzenie ukł. nerwowego, zaangażowanie receptorów wzroku i czucia głębokiego

 

 

Pobudzenie ukł. krążeniowo- oddechowego,

 

 

Wzm. mm. oddechowych, kszt. piersiowego toru odd.

 

Zbiórka w szeregu

 

 

Korekcja postawy przez N, autokorekcja przed lustrem: korygowanie ustawienia: głowy, barków ,łopatek, miednicy, NN, wciągniecie brzucha i napięcie pośladków →marsz w tej postawie

 

„Berek w parach z piłką”- w parach przodem do siebie, piłka gumowa trzymana głowami (czołami)

 

Leżenie tyłem, NN ugięte, RR do góry – wdech, bokiem w dół wydech

 

1min

 

 

2min

 

 

 

 

 

 

 

3min

 

 

 

1min

 

 

 

 

-stojąc przodem, bokiem

-marsz dookoła sali na palcach

- ust symetryczne

 

 

 

- 1 piłka na parę

CZ. GŁÓWNA

1. Ćw. RR i NN

 

 

 

2. Ćw. elongacyjne

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. Ćw. RR i mm piersiowych

 

 

 

 

 

 

4. Ćw. NN i pośladków

 

 

 

 

 

 

5. Ćw. mm grzbietu i mm piersiowych

 

 

 

 

 

 

 

 

6. Ćw. oddechowe

 

 

 

 

7. Ćw. mm brzucha

 

 

 

 

 

 

8.Ćw. oddechowe

 

 

 

 

 

9. Ćw mm klatki piersiowej, RR i obręczy barkowej

 

 

 

 

10. Ćw. równowagi i antygrawitacji

 

 

 

11. Ćw mm grzbietu

 

 

 

 

 

12. Ćw mm grzbietu, mm pośladkowych

 

 

 

 

 

 

13. Ćw. oddechowe

 

 

 

 

 

 

14. Ćw mm kl piersiowej, RR i obręczy barkowej

 

 

 

15. Ćw. mm brzucha

 

 

 

 

 

16. Ćw. oddechowe i elongacyjne

 

 

 

 

17. Zwis bierny

 

 

 

 

 

 

 

18. Ćw. NN i pośladków

 

 

 

 

 

 

 

19. Gra zwinnościowa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wzm mm RR ,obręczy barkowej, mm NN i obręczy biodrowej

 

Czynne wydłużenie kręgosłupa w osi pionowej, rozluźnienie mm. krótkich

 

 

 

 

 

 

Rozciąganie mm klatki piersiowej

 

 

 

 

 

 

Wzm. mm pośladkowych i kulszowo –goleniowych, korekcja ust. miednicy

 

 

 

Wzm mm prostownika grzbietu odc piersiowego (zbliżone przyczepy), rozc. mm piersiowych, wzm mm ściągających łopatki

 

 

 

Kształtowanie przeponowego toru oddechowego 

 

 

 

Wzm mm brzucha sterując dołem, kształtowanie wysklepienia stopy

 

 

 

 

Kształtowanie piersiowego toru oddechowego 

 

 

 

Rozc. mm piersiowych, wzm mm ściągających łopatki, zwiększenie ruchomości w st barkowych

 

 

Czynne wydłużenie kręgosłupa, kształtowanie równowagi, nawyku prawidłowej postawy

 

Rozc. mm grzbietu (odc lędźwiowy)

 

 

 

 

 

Wzm mm prostownika grzbietu odc piersiowego (zbliżone przyczepy) mm ściągających łopatki i wzm mm pośladkowych

 

 

Kształtowanie piersiowego toru oddechowego 

 

 

 

 

 

Rozc. i wzm  mm piersiowych, wzm mm ściągających łopatki

 

 

 

Wzm mm brzucha sterując górą

 

 

 

 

 

Kształtowanie piersiowego toru oddechowego , czynne wydłużanie kręgosłupa

 

 

Wzm mm RR, obręczy barkowej i mm powierzchownych grzbietu, wzm mm brzucha sterując dołem

 

Wzm. mm pośladkowych i kulszowo –goleniowych, korekcja ust. miednicy

 

 

 

Kształtowanie ogólnej wydolności fizycznej, równowagi, wzm mm grzbietu ,mm karku, mm RR

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klęk podparty, dłonie ust. do środka: jednoczesne ugięcie RR i wymach raz PN, raz LN w tył.

 

„Połóż laskę na dłoniach”- jeden uczeń w siadzie skrzyżnym z laską trzymaną w wyciągniętych dłoniach, drugi  stoi przed nim trzymając RR wyciągnięte w przód nad głową kolegi na takiej wysokości , aby siedzący chcąc położyć na nich laskę musiał wyciągnąć się maksymalnie w górę.

 

PW- siad skrzyżny tyłem do drabinek- chwyt RR za szczebel na wysokości głowy (łopatki ściągnięte)- uwypuklenie kl. piersiowej, wytrzymanie 5” i powrót do PW

 

 

Leżenie przodem przy drabince, chwyt dolnego szczebla, NN proste, RR lekko ugięte w łokciach: wznos NN w tył, napięcie mięśni, wytrzymanie 10”

 

 

 

„Piłka za plecami”- jeden z pary w siadzie skulonym tyłem do drabinki, chwyt dłońmi szczebla na wysokości głowy i szerokości barków, drugi siad klęczny przed nim z piłką. Na sygnał przekładanie piłki za uwypukloną kl. piersiową  z prawej na lewą stronę i z powrotem. Po 1 min zmiana

 

PW- klęk podparty przodem do siebie w odl ok. 2m, ugięcie RR i przez głęboki wdech uwypuklenie brzucha , a przez wydech „posłanie”...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin