scenariusz świat przed.plastyczny2.doc

(32 KB) Pobierz
SCENARIUSZ SYTUACJI EDUKACYJNEJ DLA DZIECI 6 LETNICH

SCENARIUSZ SYTUACJI EDUKACYJNEJ DLA DZIECI 6 LETNICH.

 

TEMAT: BABCIE I DZIADKOWIE Z RÓŻNYCH STRON ŚWIATA

 

POJĘCIE: RODZINA

 

CEL OGÓLNY :

 

Kształtowanie umiejętności dostrzegania podstawowych wartości w życiu codziennym

 

CELE SZCZEGÓŁOWE:

 

  1. Znają zapis cyfr od 1-8  (obszar pomarańczowy)
  2. Wiedzą jak należy zachować się w obecności starszych ludzi.(obszar zielony)
  3. Czytają proste teksty (obszar pomarańczowy)
  4. Współdziałają z rówieśnikami ( obszar fioletowy)
  5. Wykonują prace plastyczne w różnorodnych technikach ( obszar pomarańczowy)
  6. Potrafią nazwać kolejne etapy w życiu człowieka ( obszar żółty)

 

METODY:

 

Czynna- zadań stawianych do wykonania , samodzielnych doświadczeń.

Słowna- instrukcje, rozmowa

Oglądowa- ilustracje, pokaz

 

FORMA:

·         przez całą grupę

·         w zespołach

·         indywidualnie

 

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

 

szarfy w 4 kolorach , ilustracje babcie i dziadkowie z różnych stron świata( oznakowanie babć literą i dziadków cyfrą) , 8 kopert z puzzlami oznaczonych cyframi od 1-8 ,duża mapa Unii Europejskiej, napisy : Eskimos, Eskimoska, Indianka , Indianin, Chinka, Chińczyk, Afrykanin, Afrykanka list instruktażowy , muzyka, 4 ołówki, 4 kartki w czterech kolorach, ilustracje 4 flag jako wzory do wykonania,

 

 

 

 

PRZEBIEG :

 

I  WSTĘP

 

·         Przypomnienie w rozmowie wydarzeń z dnia babci i dziadka jak gościliśmy ich – nawiązanie do rozmowy o prawidłowym zachowaniu się do osób starszych.

·         Pokazanie mapy – kontynenty 

·         Zabawa taneczna taniec dla babci i dziadka z różnych stron świata na ciszę każdy robi piękny ukłon.   (2 X)

                                                                                          (W,E, 4,6)

II ZADANIA EDUKACYJNE

 

A)    ZADANI ZESPOŁOWE – pokaz mapy z krajami należącymi do UNII               EUROPEJSKIEJ

 

·         podzielcie się na  4 zespoły wybierzcie sobie jedną szarfę zgodnie z kolorem kartki na której znajdziecie swoje imię  (W,R ,3,1)

·         każdy zespół pokaże ruchem jeden z przypisanych etapów życia człowieka: dziecko, nastolatek ,dorosły i starzec.                                                             (W,E 4,6) 

·         obejrzyjcie ilustracje babć i dziadków z różnych stron świata i połączcie je we właściwe pary  pisząc na kartkach odpowiadające im litery i cyfry 

                                                                                             ( W,E,R 1,3,4)

 

·         każdy zespół wybiera sobie kopertę z podaną słownie cyfrą :zielony-6  czerwony- 5 niebieski-7 żółty-8 i ułóżcie puzzle oraz  wyszukajcie z podanych wyrazów odpowiedni do obrazków ułożonych                                               (E,W,R, 3, 4 ,1)

 

PRZECZYTANIE LISTU OD PEWNEJ BABCI?

 

B)    ZADANIA INDYWIDUALNE.- 2 ZADANIA PLASTYCZNE  RÓŻNYMI TECHNIKAMI.

 

·         wyklej papierem kolorowym wg wzoru flagę  Litwy , Malty (W,E ,5)

 

·         wyklej bibułą kolorową wg wzoru flagę Słowenii, Irlandii  (W, E ,5)

 

III PODSUMOWANIE

·         rozmowa o ilości gwiazdek na choince  co oznacza czy zadania  zostały  wszystkie wykonane do końca

·         wspólnie oglądanie flag –prezentów dla babci

SAMOOCENA- KAŻDE DZIECKO JEŻELI WYKONAŁO ZADANIE PRZY DANYM KOLORZE STOLIKA ZAWIESZA NA CHOINCE TAKI SAM KOLOR JAK STOLIK GWIAZDKĘ .

 

 

 

 

          Opracowanie i  przeprowadzenie

                                                   Wioletta Rola

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin