KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO
W KLASIE 6 B
PROWADZĄCY: Ewa Rogala
Data: 7 maj 2009
CZAS TRWANIA: 9.50 – 11.30
PLACÓWKA: Szkoła Podstawowa nr 7 im. Kazimierza Wielkiego w Czechowicach -Dziedzicach
TEMAT: Otwieramy „Pudełko zwane wyobraźnią” Zbigniewa Herberta.
CELE OGÓLNE:
1. Doskonalenie umiejętności czytania ze zrozumieniem.
2. Kształtowanie kreatywności ucznia.
3. Ćwiczenie umiejętności swobodnej wypowiedzi.
4. Doskonalenie umiejętności pracy uczniów pod kierunkiem nauczyciela.
CELE OPERACYJNE:
Uczeń potrafi:
- słuchać czytanego przez nauczyciela tekstu
- czytać ze zrozumieniem
- swobodnie wypowiadać się
- w formie ruchowej przedstawić wcześniej wymyśloną przez grupę scenkę
- wskazać znane mu środki stylistyczne w wierszu
- zdefiniować pojecie wyobraźnia
- pracować ze słownikiem
- tworzyć związki wyrazowe ze słowem wyobraźnia
METODY:
praca z tekstem, elementy dyskusji, drama, zagadki
FORMY PRACY:
praca indywidualna, zbiorowa
MATERIALY POMOCNICZE:
Słownik języka polskiego, Słownik synonimów języka polskiego, Słownik filozoficzny, Słownik frazeologiczny, tekst wiersza „Pudełko zwane wyobraźnią” Z. Herberta, karty pracy
PRZEBIEG LEKCI
OGNIWO WSTĘPNE:
1. Powitanie.
2. Przypomnienie wiadomości z ostatniej lekcji, sprawdzenie zadania domowego.
3. Odczytanie notatki na temat życia i twórczości Zbigniewa Herberta.
CZĘŚĆ GŁÓWNA:
1. Podanie i zapisanie tematu lekcji.
2. Podział klasy na pięć grup. Każda z grup losuje kartonik z namalowaną tam buźką, wyrażającą uczucie: radość, smutek, zaskoczenie, złość, miłość.[załącznik nr 2] Na zastanowienie się maja kilka minut. Za pomocą gestów, mimiki -metody dramy przedstawiają reszcie klasy scenkę, która wywołuje takie uczucie. Klasa odgaduje nazwę uczucia.
3. Dzięki czemu potrafiliście przedstawić powód takich uczuć?
o Dzięki wyobraźni
o Dzięki myśleniu
4. Odczytanie przez nauczyciela wiersza Zbigniewa Herberta Pudełko zwane wyobraźnią.
5. Jak zdefiniowałbyś/abyś pojecie wyobraźnia?
o Możliwość marzenia
o Cos co pozwala nam wyobrazić sobie wiele rzeczy
6. Wybrani uczniowie odnajdują w słownikach definicje wyrazu wyobraźnia i odczytują je:
o Wyobraźnia- zdolność tworzenia w myślach rozmaitych obrazów, historii itp.(Słownik języka polskiego)
o Wyobraźnia- fantazja, imaginacja (Słownik synonimów języka polskiego)
o Wyobraźnia (z gr. phantasia) - zdolność do przedstawiania sobie obrazowo rzeczy, których w danej chwili nie ma, może mieć charakter odtwórczy lub twórczy, dając początek konkretnym osiągnięciom; dla Kanta to mechanizm łączący w doświadczenie to, co odebrane przez zmysły; wg Hume´a to bodziec wywołujący uczucie sympatii; bywa też źródłem choroby psychicznej, jej przerosty są przedmiotem badań psychiatrycznych. (Słownik filozoficzny)
o Wyobraźnia - Ćwiczenie wyobraźni. Mieć bujną wyobraźnię. Pracować wyobraźnią.; Gdzie nie ma wyobraźni, nie ma przerażenia. - [Sherlock Holmes]; Wyobraźnia ważniejsza jest od wiedzy. - [Albert Einstein] (Słownik frazeologiczny)
7. Czy wyobraźnia łączy się z marzeniami? Jak myślicie?
o Tak, ponieważ marzyć możemy właśnie dzięki wyobraźni.
o Tak, ponieważ to wyobraźnia nasuwa nam obrazy naszych marzeń.
.
8. Co najczęściej sobie wyobrażacie? O czym marzycie? [załącznik nr 3]
o Zabawę, prezenty, kolegów, rodzinę, przyszłość
9. Co może rozwijać wyobraźnie?
o obcowanie z przyrodą
o czytanie książek
o oglądanie wystaw malarstwa, rzeźby
10. Czytanie ciche, odpowiadanie na zadane przez nauczyciela pytania: [załącznik nr 1]
Ø Jakie podmiot liryczny wydaje polecenia?
o Osoba mówiąca radzi, by zastukać palcem w ścianę, zaświstać cienko, chrząknąć lub zamknąć oczy.
Ø Co dzieje się dzięki wymienionym gestom, znakom?
o pobudza się wyobraźnię, która pomaga w tworzeniu dowolnych obrazów.
Ø Czy jest to możliwe w rzeczywistości?
o każdy z nas może przenieść się w marzenia jeśli tylko chce.
11. Zaznacz i nazwij środki stylistyczne na karcie z wierszem:
o Epitety:dębowego klocka domkami żółtymizielone płomyki mocna nić
o Uosobienie:(...) pobiegnie rzeka (...)
o Przenośnie:(...) a pobiegnie rzeka, mocna nić, która zwiąże góry z dolinami(...) zielone płomyki drzew (...)(...) pod śniegiem jest noc (...)
o Porównanie:(...) i domkami żółtymi jak kostki do gry
12. Tworzymy związki wyrazowe ze słowem wyobraźnia:
o niezwykła wyobraźnia
o bujna wyobraźnia
o czyjaś wyobraźnia nie ma granic
o rozwijać wyobraźnię
o ograniczać wyobraźnię
13. Czy uważasz, że wyobraźnia, marzenia są potrzebne człowiekowi?
o Tak, ponieważ zatapiając się w świecie marzeń możemy oderwać się od smutku, który czujemy w danej chwili.
o Tak, bo marzyć jest przyjemnie.
o Możemy sobie wyobrażać mile rzeczy.
o Nie, ponieważ jest to strata czasu.
14. Uruchomcie swoja wyobraźnię i postarajcie się odpowiedzieć na zagadki, które za chwile Wam rozdam. [załącznik nr 4]
OGNIWO KOŃCOWE:
PODSUMOWANIE
1. Sformułowanie i zapisanie wniosku.
Wyobraźnia jest bardzo potrzebna w życiu każdego człowieka. Należy ja rozwijać. Zbigniew Herbert swoim wierszem w znakomity sposób poszerza nasza wyobraźnię i wpływa na jej rozwinięcie.
2. Zadanie pracy domowej.
Narysuj, namaluj, wyklej z papieru, zrób z plasteliny obraz przedstawiający Twoje marzenie.
Załącznik nr 1.
Zastukaj palcem w ścianęz dębowego klockawyskoczykukułkawywoła drzewajedno i drugieaż stanielas
zaświstaj cienko -a pobiegnie rzekamocna nićktóra zwiąże góry z dolinami
Chrząknij znacząco -oto miastoz jedną wieżąszczerbatym muremi domkami żółtymijak kostki do gry
terazzamknij oczyspadnie śniegzgasizielone płomyki drzewwieżę czerwoną
pod śniegiemjest nocz błyszczącym zegarem na szczyciesową krajobrazu
Załącznik nr 2.
Załącznik nr 3.
O CZYM MARZYSZ ??
Arwena013