SCENARIUSZ ZAJĘCIA 6 -latki.doc

(29 KB) Pobierz
SCENARIUSZ ZAJĘCIA PRZEPROWADZONEGO W GRUPIE DZIECI 6-LETNICH W DNIU 16

SCENARIUSZ ZAJĘCIA PRZEPROWADZONEGO W GRUPIE DZIECI 6-LETNICH W DNIU 16. 04. 2010 R.

 

Prowadząca: Agnieszka Lewandowska

 

Temat: Żabie życie

Rodzaj zajęcia: praca z obrazkiem, rozmowa połączona z działaniem

Formy pracy: z całą grupą, indywidualna

Grupa wiekowa: 6-latki

Miejsce: sala zajęć i zabaw

Liczba dzieci: 17

 

Cele ogólne:

- zapoznanie dzieci z cyklem rozwojowym żaby na podstawie planszy

  tematycznej

- pogłębianie wiadomości na temat zwyczajów życiowych żaby

- przeliczanie liczebnikami głównymi, porządkowymi

- doskonalenie umiejętności układania działań matematycznych w zakresie 1-10

  oraz równań i nierówności z użyciem znaków: =, <, >.

- rozwijanie sprawności fizycznej poprzez prawidłowe skoki obunóż

 

Cele operacyjne:

    Dziecko potrafi:

- opowiedzieć cykl rozwojowy żaby z użyciem słów: skrzek, kijanka, dorosły

  osobnik

- odróżnić skrzek od kijanki oraz kijankę od ryby i żaby

- przeliczać liczebnikami głównymi i porządkowymi do 10

- układać  działania matematyczne oraz nierówności

- skakać obunóż z wyznaczonego miejsca

 

Środki dydaktyczne:

Plansza „rozwój żaby”, słoik ze skrzekiem i kijankami, emblematy cyfr i znaków matematycznych, postacie żab, krążki, płyta CD

 

Przebieg zajęcia:

 

1.     Dzieci siedzą na dywanie. Nauczycielka rozkłada planszę z rozwojem żaby.

2.     Omówienie i rozmowa na temat planszy, poszczególnych etapów przemiany żaby z uwzględnieniem nazw i wyglądu każdego osobnika.

3.     Oglądanie skrzeku i kijanek przyniesionych na prośbę nauczycielki przez wujka Konrada do przedszkola. Wymiana spostrzeżeń przez dzieci.

4.     Grupowe i indywidualne przeliczanie kartonowych postaci żab – używanie liczebników głównych i porządkowych.

5.     Indywidualne układanie działań matematycznych z użyciem cyfr i znaków matematycznych na podstawie ułożonych żab przez nauczycielkę oraz podawanie krótkich zadań tekstowych typu: nad stawem siedziało 5 żab. Doskoczyły jeszcze 2 żaby. Ile razem żab siedziało nad stawem?

6.     Samodzielne układanie zadań tekstowych oraz tworzenie działań w zakresie dodawania i odejmowania.

7.     Porównywanie liczebności żab – wstawianie odpowiednich znaków: =, <, >.

8.     Improwizacja ruchowa przy piosence „Bawimy się żabkami”.

9.     Skoki obunóż z wyznaczonego miejsca.

10. Ocena stopnia zadowolenia z udziału w zajęciu przez dzieci poprzez pokazanie miny.

11. Podziękowanie nauczycielki za udział w zajęciu, wspólne sprzątanie pomocy.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin