SCENARIUSZ ZAJECIA OTWARTEGO DLA RODZICOW PRZEPROWADZONEGO DNIA[1].doc

(31 KB) Pobierz
SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO DLA RODZICÓW PRZEPROWADZONEGO DNIA

SCENARIUSZ ZAJĘCIA PRZEPROWADZONEGO DNIA  20.05.2010

 

Prowadząca: Grażyna Skotnicka

 

Temat:Zwierzęta egzotyczne – słonie, żyrafy, zebry”.

Rodzaj: rozwiązywanie zadań z tekstem

Formy pracy: zbiorowa, w grupach, indywidualna

Grupa wiekowa: 6-latki

Miejsce: sala zabaw i zajęć

Liczba dzieci:17

Cele ogólne:

·        rozwijanie umiejętności rozwiązywania zadań tekstowych oraz próby ich układania                                          

·        kształcenie odczytywania i rozumienia zadań matematycznych

·        utrwalenie znaków „+,-, =,<, >.

 

Cele operacyjne:

          Dziecko...

·        rozwiązuje i układa zadanie z tekstem

·        potrafi ułożyć działanie matematyczne na przedmiotach i cyfrach

·        zna znaki matematyczne: „+,-, =,<, > i prawidłowo je stosuje

·        potrafi pracować w zespołach

·        umiejętnie dodaje usłyszane dźwięki

 

Środki dydaktyczne:

Dla każdego dziecka koperty z emblematami cyfr, zwierząt egzotycznych, krążek, klocki Dinesa, koperty dla każdej drużyny z działaniami matematycznymi, bębenek, duże cyfry umieszczone w różnych miejscach sali, zapisy działań.

Przebieg zajęcia

1.     Zapowiedź tematu zajęcia.

2.     Rozdanie przez dyżurnych pomocy do zajęć.

3.     „Dżungla ” – słuchanie piosenki z kasety magnetofonowej. Indywidualne dodawanie klocków Dinesa na krążkach wg polecenia nauczycielki.

4.     „Ile słyszysz dźwięków ?” – dodawanie za pomocą klocków Dinesa usłyszanych dźwięków odtwarzanych przez nauczycielkę.

5.     „Zwierzęta u wodopoju”- rozwiązywania zadania tekstowego matematycznego na tablicy magnetycznej. Układanie równań ze znakiem <, > oraz działania matematycznego ze znakiem +, - .

6.     „Ile jest teraz zwierząt u wodopoju ?” – samodzielne układanie działań matematycznych za pomocą emblematów cyfr oraz klocków Dinesa do przedstawionych ilustracji. Zapytane dzieci opowiadają treść zadania.

7.     „Żyrafy” – samodzielne układanie działań matematycznych za pomocą emblematów oraz cyfr. Zapytane dzieci opowiadają treść zadania.

8.     „Ile jest słoni ?” – przeliczanie na palcach: dodawanie, odejmowanie.

9.     „Ułóż samodzielnie zadanie” – samodzielne układanie z uwzględnieniem znaków matematycznych.

10. „Prawda czy fałsz ?” – objnienie przez nauczycielkę co to jest prawda a co fałsz, ustalenie umownych znaków dla prawdy cyfra 1, dla fałszu cyfra 0. Rozwiązywanie zadań z określaniem prawdy lub fałszu.

11. „Ile jest słoni” – zabawa dydaktyczno -ruchowa. Dzieci mają za zadanie ustawić się pod odpowiednią cyfrą w zależności od tego , ile usłyszą dźwięków. Cyfry rozmieszczone są w różnych miejscach sali.

12. Podział dzieci na zespoły za pomocą odliczania do czterech. Każdy zespół zostaje przydzielony do innego koloru, ma za zadanie znaleźć kopertę w tym kolorze i rozwiązać umieszczone w niej zadania (działania matematyczne z zakresu dodawania, odejmowania, porównywania).

13. Praca przy stolikach. „Zebry ” – przyporządkowywanie działań matematycznych z ich wynikami. Kolorowanie zebry.

14. Zabawa inscenizowana ruchem przy piosence „Cztery słonie”.

1

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin