Naprawimy_misia.doc

(33 KB) Pobierz
SCENARIUSZ ZAJĘCIA DLA DZIECI 3-LETNICH

SCENARIUSZ ZAJĘCIA DLA DZIECI 3-LETNICH

 

 

Temat: Uważne słuchanie wiersza Czesława Janczarskiego „Naprawimy misia”.

 

 

Cele ogólne:

·        Słuchanie wierszy recytowanych przez nauczycielkę;

·        Rozwijanie poczucia bycia współgospodarzem sali;

·        Przyzwyczajanie dzieci do zgodnej zabawy;

·        Nie niszczenie zabawek.

 

Cele operacyjne: dziecko.....

·        Grupuje zabawki, przelicza do 3;

·        Potrafi skupić uwagę na krótkim wierszu recytowanym przez nauczycielkę;

·        Wyciąga wnioski:, Co zrobić, żeby miś był znowu ładny?

                                       Co zrobić, żeby uniknąć sytuacji konfliktowych?

·        Rozumie potrzebę dbania o zabawki;

·        Reaguje na przerwę w muzyce;

·        Zapamiętuje treść wierszyka „Trzy czarodziejskie słowa”;

·        Rozwija sprawność manualną.

 

Metody:

·        Oglądowa - pokaz;

·        Słowna - rozmowa;

·        Weryfikująca – pochwała;

·        Twórcza – zadań stawianych dziecku.

Zasada:

·        Czynnej poglądowości;

·        Aktywności.

Środki dydaktyczne:

Zniszczony miś; igła i nitka; ilustracje; nagranie magnetofonowe z nagraną z przerwami melodią; ksero z misiem do kolorowania.

 

Literatura:

Wiersz Cz. Janczarski; wierszyk „Trzy czarodziejskie słowa” - zbiór własny.

 

Przebieg zajęcia:

 

1.     Wprowadzenie: Dzieci siedzą na dywanie: zapoznanie z tematem zajęcia na podstawie zgromadzonych w obręczy: 3 misiów ( jeden z urwanym uchem) oraz 1 samochodu, 2 lalek. Dzieci nazywają zgromadzony zbiór słowem zabawki oraz grupują je ze względu na jedną wspólną cechę (przeznaczenie); przeliczają poszczególne zbiory; wskazują na zbiór, który jest największy.

2.     Oglądanie zbioru misiów – dzieci zauważają, że jeden z misiów jest zniszczony. Zastanawiają się, kto mógł misiowi urwać ucho – podają rozwiązania.

3.     Rozwinięcie: Słuchanie wiersza „Naprawimy misia” recytowanego przez nauczycielkę.

Kto misiowi

urwał ucho?

No, kto? – pytam.

Cicho, głucho...

Nikt się jakoś

Nie przyznaje.

Może jechał

miś tramwajem?

Może upadł,

biegnąc z górki?

Może go

dziobały kurki?

Może Azor

go tarmosił, urwał ucho,

Nie przeprosił?

Igła, nitka,

Rączek para.

Naprawimy

Szkodę zaraz!

O już sterczą uszka oba.

Teraz nam się miś podoba!

4.     Rozmowa na podstawie wiersza:

·        Kto mógł urwać ucho misiowi? (Dzieci mówią, ze pies, kurki, mógł upaść itp., ale na podstawie wcześniejszej rozmowy stwierdzają, że mogły to zrobić dzieci, gdy wyrywały sobie misia z rąk, chcąc się nim bawić w tym samym czasie).

·        Co zrobić, żeby uniknąć sytuacji konfliktowych? (Szukają rozwiązań, co zrobić, kiedy w jednym czasie dwoje dzieci chce się bawić jedną zabawką – same podają propozycje: można zamienić się na inną zabawkę; można cierpliwie poczekać, aż zabawka będzie odłożona na swoje miejsce; można również poprosić o zabawkę kolegę.

·        W jaki sposób można prosić o zabawkę? (Dzieci odpowiadają, że należy użyć słowa „proszę”).

·        Nauczycielka mówi wierszyk „Trzy czarodziejskie słowa”

Trzy czarodziejskie słowa znam;

Proszę, dziękuję, przepraszam.

Dzieci dowiadują się, że należy często używać słów: proszę, dziękuję, przepraszam (potrafią powiedzieć, kiedy należy je używać). Powtarzają wierszyk wspólnie z nauczycielką.

    5.  Zabawa ruchowa:

        „Zepsute zabawki” – zabawa przy nagraniu melodii z kasety lub przy      dźwiękach instrumentu. Gdy melodia milknie, zabawki psują się, stają w miejscu w bezruchu. Gdy słyszą melodię poruszają się w rytm muzyki.

6.     Co zrobić, żeby miś znów był ładny? (Dzieci odpowiadają, że trzeba go naprawić).

7.     Naprawa misia – przyszywanie ucha – (dzieci obserwują, wiedzą, że jeżeli już zepsują zabawkę, to należy ją naprawić, ale mają świadomość, że nie każdą zabawkę da się naprawić, dlatego muszą unikać sytuacji konfliktowych).

8.     Zakończenie: Karta pracy – dzieci dorysowują misiowi uśmiech, oczy, nos – chętne kolorują misia. Ocena pracy, pochwała nauczycielki.

 

 

 

 

 

 

Opracowała:

Regina Szczepańska

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin