Analiza polityczna - przyszłość polityczna Ruchu Palikota.docx

(30 KB) Pobierz

                                                                                                                                           Magdalena Jaszczyszyn

Przyszłość polityczna Ruchu Palikota

Teoria podmiotowości politycznej:

1.       Kto jest uczestnikiem sytuacji politycznej?

 

ü      Janusz Palikot – Przewodniczący RP

ü      Łukasz Piłasiewicz – Wiceprzewodniczący Zarządu RP

ü      Artur Dębski - Wiceprzewodniczący Zarządu RP

ü      Anna Kubica – Sekretarz Zarządu Krajowego

ü      Danuta Wójcik – Skarbnik Zarządu Krajowego

ü      Andrzej Rozenek – rzecznik prasowy Klubu Ruchu Palikota

ü      Piotr Oleksy – Członek Komitetu Krajowego

ü      Jolanta Reichert – Członek Komitetu Krajowego

ü      Zbigniew Kaczmarek – Członek Zarządu OW 35

ü      Paula Bejnarowicz – Sekretarz OW 35 RP

ü      Tomasz Makowski – Przewodniczący OW 35 Olsztyn – Ełk

ü      Jacek Skóra – Przewodniczący OW 33

ü      Marek Baćkowski – Sekretarz OW 33

ü      Dobrosława Sojka-Głuszak – Skarbnik OW 33

ü      Robert Kałka – Członek Zarządu OW 33

ü      Henryk Kmiecik – Przewodniczący Zarządu Okręgu nr 1 – Jelenia Góra

ü      Mariusz Wojciechowski – Przewodniczący Krajowej Komisji Rewizyjnej

ü      Lech Kraśniański – Wiceprzewodniczący Krajowej Komisji Rewizyjnej

ü      Marek Jakubowski – Sekretarz Krajowej Komisji Rewizyjnej

ü      Wanda Nowicka – posłanka, Wicemarszałek Sejmu,

ü      Robert Biedroń – poseł

ü      Anna Grodzka – posłanka

ü      Roman Kotliński poseł

 

 

 

 

 

2.       Jakie są cechy charakteryzujące aktorów?

 

ü      Janusz Palikot – założyciel i przewodniczący Ruchu, były członek i poseł PO, były przedsiębiorca,  znany z kontrowersyjnych wypowiedzi i zachowań, skandalista, inteligentny, bogaty, pewny siebie, lubi skupiać na sobie uwagę, charyzmatyczny, wyrazisty lider.

ü      Łukasz Piłasiewicz – wiceprzewodniczący Zarządu RP, prawnik, od lat związany z Januszem Palikotem – był jego asystentem kiedy Janusz Palikot był jeszcze członkiem PO.

ü      Artur Dębski – wiceprzewodniczący Zarządu RP, przedsiębiorca,

ü      Anna Kubica – sekretarz partii, adwokat, wygłaszała prelekcję na Kongresie Kobiet

ü      Robert Biedroń – były członek SLD, znany działacz na rzecz równouprawnienia osób  LGBT (lesbijek, gejów, biseksualistów i transgenderycznych) , na rzecz równego statusu kobiet i mężczyzn, a także obrony praw człowieka, kontrowersyjny, medialny.

ü      Anna Grodzka -   była członkini SLD, znana głównie z tego, że jest  pierwszą w Polsce i Europie osobą publicznie ujawniającą swój transseksualizm, którą wybrano do parlamentu na szczeblu krajowy, jest również założycielką i prezesem fundacji Tras-Fuzja, która działa na rzecz osób transseksualnych i transwestytycznych .

ü      Wanda Nowicka – działaczka społeczna, feministka, przewodnicząca Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, była członkini NSZZ „Solidarność”, współzałożycielka  Stowarzyszenia na rzecz Państwa Neutralnego Światopoglądowo Neutrum, potępiana przez  środowiska prawicowe

ü      Roman Kotliński – były ksiądz, Redaktor Naczelny ‘Faktów i Mitów’, kontrowersyjny, skandalista.

 

3.       Kto podejmuje decyzje w imieniu aktorów?

W partii widoczny jest samodzielny lider (nawet jej nazwa wskazuje na jego centralną pozycję), który wchodzi w skład wszystkich organów partii i ma duże kompetencje, które nie kończą się zapewne na tych wypisanych w statucie – choć już one są szerokie, ale ze względu na jego charyzmę, zdolności przywódcze i pozycję w partii może on wpływać na członków organów tak aby przeforsować swoje zdanie. Reszta działaczy partyjnych jest nieznana lub mało znana, nie ma więc dla niego żadnej konkurencji.

 

 

 

Behawioryzm:

4.       Jakie są najważniejsze powody uczestniczenia aktorów w sytuacji politycznej?

 

ü      Janusz Palikot – powrót do polityki, rozwój kariery politycznej, rozbudowa struktur partii, zdobycie wpływu na władzę poprzez oddziaływanie na koalicję rządzącą (wspieranie jej w niektórych projektach), oraz wprowadzenie do debaty publicznej problemów światopoglądowych, a także przedstawienie projektów ustaw, mających te problemy rozwiązywać. W dalszej perspektywie możliwość wejścia RP w skład kolacji rządzącej jako mniejszy koalicjant. Realizacja programu nowoczesne państwo rozdział Kościoła od Państwa, legalizacja związków partnerskich, miękkich narkotyków i aborcji, finansowanie In-vitro z budżetu państwa, darmowe środki antykoncepcyjne itd.

ü      Reszta członków partii członkowie są na tyle mało znani, że ciężko powiedzieć konkretnie o ich prywatnych powodach uczestnictwa w sytuacji politycznej. Myślę, że dla większości z nich ważne jest zaistnienie w świecie polityki (większość z nich nigdy z tym środowiskiem związana nie była), a w dalszej perspektywie liczą na rozwój kariery politycznej, a także realizację programu ‘nowoczesne państwo’ -  głównie w sprawach legalizacji związków partnerskich, równego status kobiet i mężczyzn, liberalizacji prawa aborcyjnego i narkotykowego (członkami partii są bowiem społeczni działacze walczący w różnych organizacjach i fundacjach o realizację tych właśnie postulatów).

 

5.       Jakie bodźce z otoczenia oddziaływają na aktorów?

 

ü      poparcie grup związanych z nowymi ruchami społecznymi tj.  Zieloni 2004, Partia Kobiet, Fundacja Trans-Fuzja, Racja Polskiej Lewicy, Kampania Przeciw Homofobii, Instytut Podkarpacki, Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, a także inne środowiska działające na rzecz równouprawnienia kobiet i mężczyzn, mniejszości seksualnych, przestrzegania praw człowieka, liberalizacji prawa aborcyjnego i narkotykowego, finansowania In-vitro i ograniczenia roli Kościoła.

ü      RP popierany jest także przez środowisko przedsiębiorców, z którymi sam J. Palikot, a także wielu członków jego partii (aż 21 posłów na 40 wywodzi się ze środowiska przedsiębiorców), jest z nim związanych.

ü      Media: i to zarówno te przychylne – jak ,Krytyka Polityczna’, ‘Fakty i Mity’, czy ‘Nie’, jak i te krytyczne, związane z prawicą Gazeta Polska, Rzeczpospolita.

ü      Krytycznie nastawione są wszelkie środowiska prawicowe, konserwatywne i katolickie, włącznie z partiami politycznymi – dobrze obrazuje to fakt iż po ukonstytuowaniu się nowego Sejmu, przy wyborze Wicemarszałków, pierwszy raz została złamana niepisana reguła, że każda partia reprezentowana w Sejmie oddelegowuje jedną osobę na stanowisko Wicemarszałka  i w pierwszym głosowaniu kandydatka Ruchu Palikota – Wanda Nowicka - nie uzyskała koniecznej większości, nastąpiło to dopiero w drugim głosowaniu, dzięki poparciu PO.

Instytucjonalizm:

6.       Jakie są instytucjonalne – formalne i nieformalne – uwarunkowania sytuacji politycznej?

 

Formalne:

ü      Statut:

·         Członkowstwo – aby zostać członkiem potrzebna jest rekomendacja dwóch członków partii, a decyzję podejmuje Zarząd Klubu. O pozbawianiu członkowstwa również decyduje Zarząd, a wnioskować może Zarząd Klubu, Zarząd Okręgu i Przewodniczący Ruchu.

·         Proces decyzyjny – uchwały podejmowane są zwykłą większością głosów, w przypadku takiej samej ilości głosów za jak i przeciw decyduje Przewodniczący Ruchu.

·         Wybór władz – wybór członków organów następuje zwykłą większością głosów, przy obecności co najmniej połowy osób uprawnionych do głosowania.

·         Organy – 4-letnia kadencja,  każda urząd może być sprawowany przez jedną osobę tylko przez dwie kadencje. Na szczeblu krajowym organami Ruchu są: Krajowy Kongres Ruchu, Komitet Krajowy Ruch,  Zarząd Krajowy Ruchu, Przewodniczący Ruchu, Krajowy Sąd Koleżeński, Krajowa Komisja Rewizyjna.

·         Przewodniczący – wybierany jest przez Krajowy Kongres Ruchu (delegaci na Kongres wybierani są przez Okręgowe Kongresy Ruchu) większością bezwzględną. Tylko on może wnioskować o uchwalenie lub wprowadzenie zmian do statutu oraz zwołać Krajowy Kongres Ruchu (główny organ decyzyjny) z własnej inicjatywy lub na wniosek Zarządu Krajowego, Krajowej Komisji Rewizyjnej i co najmniej 1/2 członków Komitetu Krajowego.  Tylko Przewodniczący Ruchu, który jest również Przewodniczącym Zarządu może zgłaszać kandydatów na członków Zarządu, którzy są następnie wybierani przez Krajowy Komitet Ruchu, na którego czele stoi Przewodniczący i który może być zwołany tylko przez niego. Przewodniczący wraz z Komitetem mają wyłączną inicjatywę w sprawie kształtu list wyborczych do Sejmu, Senatu i Parlamentu Europejskiej. Ponadto wszystkie uprawnienia nie zastrzeżone dla Zarządu są uprawnieniami Przewodniczącego – domniemanie kompetencyjne.

 

ü      ustawa o partiach politycznych;

ü      TK kontroluje zgodność z konstytucją celów lub działalności partii;

ü      PKW sprawdza czy partia prawidłowo wykorzystała uzyskaną subwencję oraz kontroluje sprawozdanie z wykorzystania funduszu wyborczego.

 

Nieformalne:

ü      młoda partia, która pierwszy raz weszła do Sejmu

ü      brak doświadczonych i znanych polityków

ü      niska zdolność koalicyjna – zbyt radykalny program dla, wciąż konserwatywnej Polski, brak zaplecza politycznego, RP jest niepewnym partnerem – niewiadomo czy uda mu się utrzymać poparcie przy następnych wyborach i czy znów wejdą so Sejmu

ü      słabo rozbudowane struktury

ü      Janusz Palikot jest silnym i tak naprawdę jedynym możliwym liderem partii (chyba, że stanowisko po nim obejmie jeden z jego synów – Emil lub Aleksander PALIKOT)

 

7.       Jak podobny problem był rozwiązywany wcześniej?

 

Problem nie był rozwiązywany wcześniej, ponieważ partia ta powstała dopiero 1.06.2011 roku i wszystkie problemy przez jakie będzie przechodzić, będzie przechodzić po raz pierwszy

 

Teoria racjonalnego wyboru:

 

8.       Jakie scenariusze wydarzeń są preferowane przez poszczególnych aktorów?

 

ü      Janusz Palikot – umocnienie partii i rozbudowa jest struktur, budowa zaufania wśród wyborców i innych partii politycznych, pokazanie się jako konstruktywna opozycja, stabilna  partia, która może z powodzeniem uczestniczyć w budowie koalicji rządzącej. Zwiększenie lub utrzymanie poparcia w następnych wyborach parlamentarnych.  

 

ü      Reszta członków partii jest mało znana i ciężko powiedzieć konkretnie o preferowanych przez nich scenariuszach. Można powiedzieć ogólnie, że praktycznie dla wszystkich korzystny by był rozwój, wzmocnienie partii i ustabilizowanie jej pozycji w systemie politycznym i partyjnym,  co przyczyniłoby się do rozwoju ich karier politycznych, a być może dałoby również możliwość usamodzielnienia się i wyjścia z cienia Prezesa RP. Korzystne by było również zmniejszenie roli Janusza Palikota i podział władzy w partii.

 

Realizm:

 

9.       Kto dysponuje i jakimi instrumentami w sytuacji polityczne?

 

Ruch Palikota jako całość:

Klub Parlamentarny: 41 posłów

Poparcie społeczne: w wyborach do Sejmu w 2011 RP uzyskał: 10,02% - 1 439 490 głosów

Majątek: Partia otrzyma ok. 30 mln złotych subwencji. Majątek Janusza Palikota wynosi ok. 8 mln złotych.  Należy również pamiętać, że wielu członków partii to dobrze  prosperujący przedsiębiorcy, już sam Roman Kotliński posiada m...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin