BLUES - ŹRÓDŁEM MUZYKI JAZZOWEJ.doc

(35 KB) Pobierz
Metadane scenariusza

Scenariusz lekcji muzyki

(gimnazjum I – III) czas 45 min.

Temat: Blues – źródłem muzyki jazzowej.

1.     Cele lekcji

a)     Wiadomości

Zapoznanie uczniów z historią i pochodzeniem muzyki bluesowej. Wskazanie najważniejszych elementów muzyki bluesowej zarówno pod względem melodycznym, jak i rytmicznym. Przedstawienie muzyki bluesowej jako pochodnej jazzu. Omówienie budowy i składu kapeli bluesowej i przedstawienie najważniejszych cech charakterystycznych muzyki bluesowej. Wskazanie artystów grających muzykę bluesową. Wysłuchanie i percepcja wybranych utworów z muzyki bluesowej.

b)     Umiejętności

Uczeń potrafi:

1.      wyjaśnić pochodzenie muzyki bluesowej;

2.      wskazać najważniejsze elementy melodyczne i rytmiczne w muzyce bluesowej;

3.      omówić muzykę bluesową jako pochodną jazzu;

4.      omówić skład kapeli bluesowej;

5.      wskazać znanych artystów grających muzykę bluesową, najsławniejszych przedstawicieli tego gatunku;

6.      na podstawie wybranych utworów wskazać charakterystyczne cechy muzyki bluesowej.

2.     Metoda i forma pracy

Metoda pogadanki z elementami opisu. Percepcja muzyczna wybranych utworów.

3.     Środki dydaktyczne

1.     Panek W., Świat muzyki. Podręcznik dla klas 1-3 gimnazjum, wyd. WSiP, Warszawa 2004.

2.     Ekiert J., Bliżej Muzyki. Encyklopedia, wyd. Wiedza Powszechna, Warszawa 1994.

3.     Stanowisko do odtwarzania muzyki.

4.     Nagrania: wybrane standardy bluesowe w wykonaniu: B. Holidaya, E. Fitzgerald, B. Goodmana, zespołu Dżem.

5.     Karta pracy ucznia.

4.     Przebieg lekcji

a) Faza przygotowawcza

1.     Sprawdzenie obecności.

2.     Sprawdzenie zadania domowego.

3.     Metodą pogadanki przypomnienie najważniejszych zagadnień związanych z tematem poprzedniej lekcji.

4.     Podanie tematu do zeszytu.                                                                                        (10 min.)

b) Faza realizacyjna

Metodą pogadanki zapoznanie uczniów z pojęciem bluesa i wskazanie charakterystycznych cech stylistycznych tej muzyki. Wyjaśnienie, czym jest muzyka bluesowa, jaki ma związek z jazzem i jak można ją odróżnić od innych stylów muzycznych.

Wysłuchanie i percepcja standardu bluesowego. Metodą pogadanki omówienie najważniejszych wysłuchanych cech muzycznych i rytmicznych w utworze.

Notatka:

Blues – jedna z podstawowych form muzyki jazzowej. Powstał jako improwizowana pieśń murzyńskich niewolników na plantacjach bawełny w południowych stanach USA.

Nazwa pochodzi od „blue note”, czyli „smutnej nuty”, charakterystycznego dla bluesa obniżenia III i VII dźwięku gamy durowej o pół tonu, co nadało mu melancholijny charakter. Blues był początkowo pieśnią pracy, skargą na los niewolnika, ale także dotykał tematyki miłosnej i obyczajowej. W drugiej połowie XIX wieku, blues dotarł do miast. Stał się źródłem muzyki jazzowej, a także inspirował inne rodzaje muzyki rozrywkowej. Krzyżował się z różnymi formami i wpływami, inspirował muzykę ery swingu. Blues wykonywany był zwykle na gitarze, pianinie, harmonijce lub nawet śpiewany a cappella.

„Blues jest stanem umysłu i zarazem muzyką, która go wyraża.” – P. Oliver.

Omówienie podstawowych elementów muzycznych i rytmicznych muzyki bluesowej. Wskazanie różnych rodzajów bluesa.

Notatka:

Blues powolny – „na smutną nutę”, melancholijny, z obniżeniem III i VII stopnia gamy durowej.

Blues szybki

- ostra, pulsująca rytmika;

- z cechami muzyki tanecznej zmienia się w boogie-woogie;

- improwizacja tematu;

- charakterystyczna artykulacja: glissanda, dźwięki urwane, ochrypłe, łkające, wibracja, krzyki.

Świadome wysłuchanie i percepcja standardu bluesowego. Wskazanie omawianych cech charakterystycznych w utworach bluesowych.

Metodą pogadanki wskazanie znanych postaci muzyki bluesowej zarówno na scenie światowej, jak i polskiej. Przedstawienie takich nazwisk jak na przykład: B. Holiday, E. Fitzgerald, B. Goodman, D. Ellington.                                                                                           (25 min.)

c) Faza podsumowująca

Wysłuchanie polskiego bluesa w wykonaniu zespołu Dżem. Porównanie polskiego bluesa do wcześniej omawianych, światowych sław muzyki tego rodzaju.                                                         (10 min.)

5.     Załączniki

a) Karta pracy ucznia

Najważniejsze zagadnienia związane z tematem lekcji „Blues – źródło muzyki jazzowej”.

b) Zadanie domowe

Wymień znane ci polskie kapele bluesowe. Przynieś na następne zajęcia przynajmniej jedno nagranie związane z muzyką bluesową.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin