Scenariusz zajęć w klasie II- III
Blok tematyczny: Czekam na święta Bożego Narodzenia.
Temat dnia: Poznajemy zwyczaje wigilijne.
Cele ogólne:
Ø kształtowanie umiejętności wypowiadania się na określony temat;
Ø zapoznanie z wybranymi zwyczajami i tradycjami bożonarodzeniowymi:
Ø uświadamianie znaczenia tradycji;
Ø budzenie wrażliwości na losy innych ludzi;
Ø rozwiązywanie zadań tekstowych różnymi sposobami;
Ø doskonalenie umiejętności wykonywania działań w zakresie 1000;
Ø kształtowanie umiejętności rozwiązywania problemów efektywnego współdziałania w grupie.
Cele operacyjne w kategoriach czynności ucznia:
Uczeń:
Ø zna zwyczaje bożonarodzeniowe;
Ø potrafi opowiadać o przygotowaniach do Wigilii;
Ø potrafi redagować opis;
Ø rozwiązuje zadania tekstowe różnymi sposobami;
Ø potrafi wykonywać działania w zakresie 1000;
Ø potrafi wykonać choinkę z kartonu;
Ø potrafi zaśpiewać kolędę;
Ø potrafi zgodnie współpracować w grupie;
Ø potrafi docenić wartości naszych rodzinnych tradycji.
Metody:
rozmowa, praca z tekstem literackim, drama, zadaniowa, ekspresyjna, opis.
Formy pracy:
indywidualna, zbiorowa i grupowa.
Środki dydaktyczne:
ubrana choinka, karty pracy, materiały do wykonania choinki, plansza z planem opisu.
Edukacja polonistyczna- Swobodne wypowiedzi na temat zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Ukazanie różnych zwyczajów związanych z tym świętem na podstawie własnych doświadczeń. Redagowanie opisu.
Edukacja społeczno- środowiskowa- Zwyczaje i tradycje świąt Bożego Narodzenia.
Edukacja matematyczna- Rozwiązywanie zadań z treścią różnymi sposobami.
Edukacja techniczna - Wykonanie choinki z kartonu.
Edukacja muzyczna - Śpiewanie kolęd.
Czas trwania: około 135 minut
Przebieg zajęć:
1. Powitanie w kręgu
2.Wprowadzenie – rozmowa z dziećmi o nastrojach ostatnich dni przedświątecznych ( co się dzieje w tych dniach w domach, na ulicach?).(pośpiech, zakupy, duży ruch, gotowanie, pieczenie sprzątanie)
v Jakie święto się do nas zbliża?
3.Tradycje świąteczne w polskich domach: - swobodne wypowiedzi;
v Co to jest tradycja, zwyczaj?
v Dlaczego mimo upływu lat Wigilia w polskich domach wygląda podobnie?
v Czy w twoim domu panują świąteczne zwyczaje inne niż te, o których mówiliśmy?
v Jaki jest twój ulubiony zwyczaj?
( pierwsza gwiazdka, biały obraz, pod obrusem siano, na stole stoją wigilijne potrawy- 12, dodatkowe miejsce, stroik, choinka, prezenty, dzielenie się opłatkiem, składanie życzeń, śpiewanie kolęd)
- scenki pantomimiczne, obrazujące świąteczne zwyczaje: (zespoły odgrywają wylosowaną scenkę)
Zespół I- Stroimy choinkę.
Zespół II – Nakrywamy stół do wieczerzy.
Zespół III – Nieznajomy gość przy wigilijnym stole;
Zespół IV – Przychodzi św. Mikołaj.
- wykonanie ćwiczenia - karta pracy 1
4.Rozmowa na temat:W jaki sposób można pomóc ludziom samotnym? w oparciu o baśń H.Ch. Andersena „ Dziewczynka z zapałkami”
v Czy historia dziewczynki musiała się tak skończyć?
v Jak można takim ludziom czyli samotnym pomóc? ( pomóc w zbiórce świątecznych prezentów, kupię w kościele świecę Caritasu, porozmawiam z rodzicami i zaproszę do domu na święta, wrzucę pieniadze do specjalnej puszce)
5.Samodzielne redagowanie zdań opisujących świąteczną choinkę- karta pracy nr.2
Ø Przypomnienie planu opisu drzewka. 1. Miejsce ustawienia choinki.
2.Rodzaj, wielkość i kształt drzewka.
3. Ozdoby choinkowe.
4. Ogólne wrażenie.
Ø Opis choinki- praca zróżnicowana
I Poziom – ucz. układają zdania z rozsypani wyrazowej.
II Poziom – ucz. uzupełniają tekst z lukami za pomocą sugerowanych wyrazów w ramce.
III Poziom – ucz. samodzielnie redagują opis.
Ø Odczytanie napisanych zdań.
6. Zabawa ruchowa- „ Rób to, co ja”.
7.Świąteczna choinka – łączenie kartonu z patykiem (koperta)
8.Edukacja matematyczna: rozwiązywanie zadań tekstowych – karta pracy nr.3
9.Wspólne kolędowanie.(dz. siadają w kręgu wokół choinki)
10.Ocena pracy uczniów.
11.Praca domowa: Każdy uczeń zapisze w zeszycie poznane zwyczaje świąteczne.
12. Podsumowanie i ewaluacja zajęć poprzez „dokończ zdania: Podczas dzisiejszych zajęć…” Każdy komu podobały się dzisiejsze zajęcia stanie przy buzi , a komu nie podobały się zajęcia przy buzi
KARTA PRACY NR 1
Przeczytaj i pokoloruj gwiazdki z tymi zwyczajami świątecznymi, które wiążą się z Bożym Narodzeniem.
SIANO POD OBRUSEM
DODATKOWY
TALERZ
SKŁADANIE
ŻYCZEŃ
DZIELENIE SIĘ OPŁATKIEM
PIERWSZA GWIAZDKA NA NIEBIE
MALOWANIE PISANEK
KARTA PRACY NR 2
GRUPA I
Ułóż i zapisz zdania z rozsypanki wyrazowej.
świąteczny
nastrój.
wprowadza
świecidełka.
u
krótsze
………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
GRUPA II
Uzupełnij zdania przymiotnikami podanymi w ramce.
rozłożyste, zielony, krótsze, wysoki, srebrna, różnokolorowym, kolorowe, lśniące, świąteczny
Opis choinki
Choinka stoi w sali. Jest to świerk …………………… i ……………………
Na dole ma ………………………….. gałęzie, a u góry ……………………..
Otoczona jest …………………………………. łańcuchem.
Na górze błyszczy ……………………. gwiazda.
Wiszą na niej ……………….. bombki, …………………….. świecidełka i zabawki z papieru. Podoba mi się, bo wprowadza w ………………….. nastrój.
GRUPA III
Ułóż zdania opisujące świąteczną choinkę. Posłuż się słownikiem.
Słowniczek:
klasa, sztuczne drzewko, świerk, średniej wielkości, wysoki, gałęzie rozłożyste u dołu, u góry krótsze, mrugająca gwiazda, kolorowe świeczki, lśniące bombki, upiększa klasę, wprowadza w świąteczny nastrój
……………………………..
……………………………………………………………………………………
KARTA PRACY NR 3
Zadanie:
Rozwiąż zadanie z treścią.
a).
Lista zakupów:
10 kg mąki po 6zł
4 paczki rodzynek po 2zł
6 sztuk jajek za 4zł
5 kg cukru po 3 zł
2 margaryny po 3zł
Ile dostaniecie reszty, jeżeli dacie pani sprzedawczyni banknot 100zł?
Rozwiązanie: …………………………………………………………………………………………………………..
………………………………………………………………………………………………………….
b).
7 bombek za 6zł
5 łańcuchów po 2zł
1 opakowanie świeczek po 12 zł
3 małe stroiki po 5zł
Ile dostaniecie reszty, jeżeli dacie pani sprzedawczyni banknot 200 zł ?
Rozwiązanie: ……………………………………………………………………………………………………….
……………………………………………………………………………………………………….
8
wiololo