Scenariusz zajęć
Grupa: 3-4 latki
Temat dnia: W deszczowym nastroju…
Zapis w dzienniku: Układanie wież z klocków – dziecko wskazuje poprawnie, która jest wysoka, a która niska. Zabawa ruchowa „Piłeczki” z elementem skoku. Rozmowa przy ilustracji jesiennej – dziecko potrafi wymienić zmiany zachodzące w przyrodzie późną jesienią. Słuchanie wiersza J. Suchorzewskiej „Słota” – dziecko potrafi wyjaśnić pojęcia: słota, kapuśniaczek, mżawka. Kolorowanie kropelek deszczu – utrwalenie koloru niebieskiego, dziecko poprawnie trzyma kredkę w dłoni. Zestaw zabaw ruchowych nr IX wg K. Wlaźnik – ćwiczenie wszystkich partii ciała. Zabawa ruchowa „Psy i koty” z elementem czworakowania. Zabawy dowolne – dziecko potrafi dbać o zabawki w sali.
Cel ogólny: kształtowanie pojęć jesiennych
Cele szczegółowe:
Dziecko:
· chętnie bierze udział w rozmowie,
· potrafi wymienić zmiany zachodzące w przyrodzie późną jesienią,
· uważnie słucha czytanego wiersza,
· potrafi wyjaśnić pojęcia: słota, kapuśniaczek, mżawka,
· poprawnie trzyma kredkę,
· potrafi odróżnić kolor niebieski wśród innych kolorów,
· poprawnie wykonuje zabawy ruchowe,
· potrafi zorganizować sobie swój czas wolny.
Metody:
· Podająca: rozmowa,
· Praktyczna: zabawa
· Eksponująca: praca plastyczna
Formy:
· Zbiorowa jednolita,
· Indywidualna jednolita
Środki dydaktyczne:
Ilustracja jesienna, treść wiersza „Słota” J. Suchorzewskiej, kropelki deszczu z papieru, kredki, tamburyno
Przebieg zajęć:
1. Zabawa ruchowa z elementem skoku „Piłeczki” – na dźwięk tamburyna dzieci zamieniają się w piłeczki i wykonują rytmiczne podskoki, natomiast gdy dźwięk ucichnie, dzieci kucają.
2. Mycie rąk
3. Śniadanie – przypomnienie o zasadach poprawnego zachowania się przy stole.
4. Zabawy dowolne:
· Kolorowanki,
· Gry
· Układanki
5. Zajęcia dydaktyczne:
ü Piosenka „Kto się ze mną bawić chce” dla zachęcenia dzieci do zajęć
ü Rozmowa przy ilustracji jesiennej. Nauczyciel pokazuje na ilustracji zmiany zachodzące w przyrodzie późną jesienią: deszcz, wiatr, pochmurne niebo… następnie dzieci próbują je pokazać i wymienić same.
ü Słuchanie wiersza J. Suchorzewskiej „Słota”: rozmowa na temat wiersza:
§ O czym jest mowa w wierszu?
§ Kto z was widział taki deszcz? Jaki on jest?
§ Jak wyglądają kropelki deszczu?
§ Kto chce pokazać jak pada deszcz?
ü Kolorowanie kropelek deszczu – każde dziecko otrzymuje papierową kropelkę, którą należy pokolorować na niebiesko. Zadaniem dziecka jest odróżnić kolor od innych i wybrać prawidłową kredkę a następnie pokolorować kropelkę.
ü Zestaw zabaw ruchowych nr IX wg K. Wlaźnik:
Wiatraczki (akompaniament tamburyna) – dzieci z rozłożonymi rękami obracają się wokół siebie, ustawiając się w rozsypce. Na sygnał (tamburyno), opuszczają ręce wzdłuż tułowia.
Drzewa na wietrze – dzieci wykonują skłony w prawo i w lewo (tempo zależy od natężenia gry na tamburynie).
Deszcz, kropi, pada, leje – w przysiadzie podpartym dzieci odtwarzają deszcz (drobny kapuśniaczek, duży deszcz i ulewę), uderzając palcami o podłogę.
Omiń kałużę – dzieci spacerują, na sygnał (tamburyno) i hasło kałuża – przeskakują przez kałużę.
Pada deszcz, pada deszcz a ja sobie śpiewam – dzieci mówią rytmicznie tekst, wyklaskując go, a potem wytupując, wystukując.
6. Zabawa ruchowa z elementem czworakowania „Psy i koty” – na powolne uderzenia tamburyna dzieci zmieniają się w kotki i spacerują, natomiast na szybkie uderzenia tamburyna dzieci zamieniają się w psy i również spacerują. Przy naśladowaniu każdego zwierzęcia dzieci także wskazują ich głos.
7. Zabawy dowolne:
§ Gry
§ Układanki,
renata.misia