warszawa.doc

(2151 KB) Pobierz
KSZTAŁTOWANIE POSTAWY PATRIOTYCZNEJ W PRZEDSZKOLU

KSZTAŁTOWANIE   POSTAWY    PATRIOTYCZNEJ                                     W PRZEDSZKOLU

 

SCENARIUSZE    ZAJĘĆ  DLA  DZIECI  6-LETNICH

 

TEMAT: Moja Ojczyzna- poznanie symboli narodowych.

 

Cel ogólny:

·         nabywanie poczucia przynależności narodowej

·         rozbudzenie zainteresowań krajem ojczystym i jego symbolami

Cele operacyjne:

Dziecko:

·         poznaje znaczenie słowa „ojczyzna”,

·         przybliża sobie to co bliskie, nasze, polskie,

·         poznaje mapę  Polski, określa kolory na mapie,

·         rozumie pojęcia: Polak, Polska, język polski,

·         potrafi wskazać Warszawę na mapie Polski,

·         rozpoznaje flagę i godło Polski

·         wie, że Mazurek Dąbrowskiego jest hymnem Polski,

·         słucha i śpiewa I i II zwrotkę hymnu, zachowując przy tym odpowiednią postawę ciała,

·         podaje miejsca gdzie i kiedy można usłyszeć hymn,

·         wie, czym są symbole narodowe,

·         wykonuje symbole narodowe: godło, flagę.

Metody: słowna – rozmowa, wizualna – pokaz, praktyczna

Formy: zbiorowa, indywidualna

Pomoce: mapa i flaga , godło Polski, , karty pracy, nagranie: hymn Polski ,

                 napisy: FLAGA, GODŁO, POLSKA, MAPA,

 

Przebieg  zajęcia

 

1.Powitanie: Witam wszystkich, którzy mają  krótkie włosy, uśmiechnięte buzie…itp.

2.. Zabawa Skojarzenia

Nauczyciel mówi słowa, a dzieci tworzą własne skojarzenia:

Warszawa- miasto, stolica Polski

Bałtyk- morze, duża woda

Wisła- płynie przez Warszawę, rzeka, woda..

Syrenka- pół- ryba, pół- kobieta, herb…

4. Słuchanie wiersza Cz. Janczarskiego  Co to jest Polska?

5. Rozmowa nt.. treści  wiersza:

- Jak nazywa się kraj, w którym żyjemy?

- Co to jest Polska? .

- W jakim języku mówimy do siebie?

6. Całościowe rozpoznawanie wyrażenia: Mapa Polski i umieszczenie go obok mapy konturowej Polski.

7. Zabawa ruchowa przy piosence Polskie ABC

8. Umieszczenie na mapie konturowej   rysunku morza i napisu: MORZE, rysunku

     gór i napisu: GÓRY .

9. Wyjaśnia pojęcie symbol- znak.

10Poznanie flagi  Polski w oparciu o wiersz Cz. Janczarskiego „Barwy ojczyste”.

   Pytania:

   -O czym jest mowa w wierszu?

  - Jakie kolory ma nasza flaga?

    - Co oznaczają kolory?

11.Zapoznanie z kolejnym  symbolem- hymnem. Wysłuchanie  hymnu Polski przy

       zachowaniu  odpowiedniej postawy.

12. Rozmowa na temat hymnu:

      Określenie nastroju wysłuchanego utworu. Wyjaśnienie, w jakich sytuacjach jest grany

      i jak należy zachować się podczas słuchania i śpiewania. Próba śpiewu hymnu .

13. Poznanie symbolu Polski- godła na podstawie „Legendy o Lechu, czechu i Rusie”.

14. Rozmowa  w oparciu o treść wysłuchanej legendy.

15.Wspólne podsumowanie: Symbole Polski to: hymn, godło i flaga. Umieszczenie symboli  

      Polski  i napisów obok mapy konturowej.

16. Praca plastyczna:

     Wykonanie flagi – dziecko łączy dwa paski papieru: czerwony i biały-

      przykleja   do patyka( wykałaczki).

     Godła –  wykleja kontur orła znajdujący się na czerwonym tle  kawałkami styropianu.  17.Omówienie i ocena prac.  Wystawka prac.

18. Podsumowanie zajęć.

 

 

Scenariusz II

 

Temat :  Nasza stolica- Warszawa.

 

Cel główny:

- nabywanie poczucia przynależności narodowej

Cele operacyjne:

Dziecko:

- rozumie znaczenie słowa „stolica”,

- wie, jak wygląda herb Warszawy,

- potrafi wskazać Warszawę na mapie Polski,

- poznaje legendę  dotycząca Warszawy,

-potrafi wykonać herb Warszawy

Metody: słowna, wizualna – pokaz, praktyczna.

Formy: indywidualna, grupowa, zbiorowa

Pomoce:  mapa Polski, herb Warszawy, napisy : Warszawa, Syrenka,

              H. Łochocka Legenda o tarczy i mieczu,

 

Przebieg zajęć:

  1. Muzyczne powitanie: Dzień dobry, dzień dobry, witamy Was- na znaną melodię.
  2. Wyjaśnienie różnicy pojęć: legenda- baśń.
  3. Zapoznanie z treścią legendy ilustrowaną  obrazkami.
  4. Wypowiedzi dzieci i krótkie omówienie wysłuchanie tekstu.

·         Gdzie mieszkała Syrenka, kto był jej przyjacielem?

·         Jaka przygoda spotkała Syrenkę w drodze do Bałtyku?

·         Jaka nazwę przyjęło miasto, które powstało z osady Warsa i Sawy?

·         Do czego służyły Syrence tarcza i miecz?

  1. Zapoznanie z wyglądem herbu Warszawy
  2. Wyjaśnienie znaczenie słowa: stolica.
  3. Umieszczenie herbu  i napisu :Warszawa na mapie konturowej Polski.
  4. Zapoznanie z nazwą rzeki nad którą leży Warszawa. Rysowanie palcem Wisły( od źródła do morza).
  5. Zabawa ruchowa przy piosence Płynie Wisła-reagowanie na zmiany rejestrów.
  6. Praca plastyczna: Karta pracy- wyklejanie kawałkami kolorowego papieru wnętrza rysunku warszawskiej Syrenki. Omówienie, ocena i wystawka prac.

11.Podsumowanie zajęć.

 

Scenariusz III

 

Temat: Wycieczka po Warszawie

 

Cele ogólne:

Ø      rozbudzenia zainteresowań krajem rodzinnym,

Ø      dzielenie się wiedzą z innymi,

Ø      odczuwanie radości w procesie poznawania,

 

Cele operacyjne:

Dziecko:

Ø      zna stolicę Polski,

Ø      wie, że herbem Warszawy jest Syrenka,

Ø      wskazuje  na mapie Polski Warszawę i rzekę Wisłę,

Ø      rozpoznaje elementy stroju łowickiego,

Ø      potrafi zaśpiewać i zatańczyć ludową przyśpiewkę i piosenkę,

Ø      potrafi odtworzyć treść legendy warszawskiej pt.: „Bazyliszek”,

Ø      rozpoznaje kilka warszawskich pomników,

Ø      wie, kim był  Fryderyk Chopin,

Ø      rozpoznaje muzykę fortepianową.

 

Metody: czynne i oglądowe oraz elementy metody B. Strauss, C. Freineta i elementy

               pedagogiki zabawy.

Forma: zbiorowa i indywidualna.

Pomoce:

Ø      mapa fizyczna Polski,

Ø      ilustracje przypominające Warszawę, (plansze pomników, eksponatów znajdujących się w Zamku Królewskim, album o Warszawie),

Ø      odtwarzacz CD,

Ø      płyta CD; nagranie piosenki pt.: „Pan kolejarz”, „ Kontredans”. „Łowiczanka”, „Płynie Wisła”,

Ø      Kaseta magnetofonowa z nagraniem przyśpiewki ludowej pt.: „ Dyna”

Ø      skakanki, krążki, woreczki, chusteczki szyfonowe.

 

 

 

Przebieg zajęcia:

 

1. Zabawa ruchowa do piosenki pt.:„ Pan kolejarz” -dzieci zatrzymują się na stacji oznaczonej herbem miasta Warszawy i napis   „ Warszawa”,

Ø      wskazywanie na mapie fizycznej miasta Warszawy.

2. Zwiedzanie izby mazowieckiej.

  Dzieci chodzą po sali w różnych kierunkach przy muzyce „Łowiczanka”. Na zatrzymanie muzyki dzieci zatrzymują się w miejscu, gdzie znajduje się kącik ludowy przedstawiający wystrój izby łowieckiej, ( kołyska z wzorem łowickim, podsuficznik, na ścianach wycinanki łowickie, manekiny – kobieta i mężczyzna w stroju łowickim). Opisywanie przez dzieci wystroju izby, wymienianie elementów stroju łowickiego.

3.  Wycieczka „Zaczarowaną dorożką na Stare Miasto”.

Ø      słuchanie wiersza I. Gałczyńskiego pt.: „ Zaczarowana dorożka”,

Ø      obserwacja kamienic i opis wyglądu (ilustracje kamienic zawieszone na ścianie). Stosowanie określeń położenia przedmiotów w przestrzeni, kierunków, wysokości (wyższa, niższa, na, pod, obok, przed, na lewo, na prawo itp.),

Ø      dojazd dorożką na plac zamkowy,

Ø      zabawa ruchoma z elementem skłonu przed kolumna króla Zygmunta III Wazy

            „ Ukłon królewski”,

Ø      zwiedzanie Zamku Królewskiego – oglądanie ilustracji przedstawiających zabytki znajdujące się na zamku, wybór jednej ilustracji przez dziecko i wypowiedzi na ich temat, (liczenie i segregowanie eksponatów itp.),

Ø      taniec pt.: „ Kontredans” przy melodii odtwarzanej z płyty CD.

4. Wycieczka autobusem po Wisłostradzie – zwiedzanie pomników i

     zabytków.

     ( Dzieci podzielono na dwie grupy wycieczkowe, wyznaczenie

     dwóch kierowców z wykorzystaniem skakanek i krążków).

Ø      zatrzymanie się przy pomnikach i zabytkach oraz określenie ich nazw:

         Teatr Narodowy – przedstawienie fragmentu teatrzyku pt.: „Bazyliszek”,

         Pomnik Warszawskiej Syrenki – ilustracja ruchowa do piosenki pt.: „Warszawska Syrenka”

         Pałac Kultury – zabawa ruchoma elementem wspięcia się na palce pt.: „ Budujemy Pałac Kultury” (stosowanie liczebników porządkowych: pierwsze piętro, drugie piętro itd.,)

         Pomnik Nike – zabawa ruchoma z elementami rzutu do celu pt.: „Nalot”,

         Pałac w Łazienkach – zabawa ruchoma z elementem orientacyjno-porządkowym            pt.: „Łabędzie”,

         Pomnik Fryderyka Chopina – aktywne słuchanie muzyki klasycznej Chopina (elementy metody B. Strauss) z wykorzystaniem chusteczek szyfonowych.

5. Powrót Wisłą na Śląsk –  zabawy i pląsy przy piosence „Płynie Wisła”.

6. Rysowanie i kolorowanie kamieniczek Starego miasta.

  7.Ocena i wystawka prac.

8.Podsumowanie zajęć.

 

Scenariusz  IV


Temat : Biłgoraj – moja rodzinna miejscowość.

Cele ogólne :
- przybliżenie dzieciom wiadomości na temat swojej miejscowości (poznanie
legendy związanej z powstaniem Biłgoraja, herbu Biłgoraja )
- rozwijanie zainteresowań historią swojego rejonu,
- kształtowanie emocjonalnego stosunku do rodzinnej miejscowości,

Cele szczegółowe :
dziecko :
- zna legendę związaną z powstaniem Biłgoraja,
- potrafi wyjaśnić pochodzenie nazwy rodzinnej miejscowości,
- zna wygląd herbu Biłgoraja i znaczenie jego symboli,
- wykonuje herb Biłgoraja z uwzględnieniem określonych barw oraz
     charakterystycznych kształtów,
- posługuje się pełnym zdaniem,
- czyta globalnie wyraz HERB,
Metody :
słowne – legenda, opowiadanie, rozmowa, objaśnienia,
czynne – zadań stawianych do wykonania, ćwiczeń, samodzielnych doświadczeń,
oglądowe – oglądanie herbu, fotografii, mapy, prac plastycznych,
Formy :
zajęcie z całą grupą,
praca indywidualna,
Pomoce :
fotografie przedstawiające zabytki, charakterystyczne miejsca z terenu Biłgoraja (Zagroda sitarska, Urząd Miasta, Muzeum regionalne,
napis globalny; mapa Polski; kontury herbu, papier kolorowy, ryż,

Przebieg zajęcia:
1. Powitanie piosenką : Mój kolego, moja koleżanko,
witam Was, witam Was,
wszyscy Was witamy,
wszyscy Was kochamy
bądźcie wśród nas. ( bis )
2. Wprowadzenie do zajęcia :
Na tablicy przypięte są fotografie przedstawiające różne ciekawe miejsca z terenu
Biłgoraja. Dzieci po obejrzeniu ich, próbują skojarzyć o czym będziemy
rozmawiać na zajęciu.
3. Słuchanie opowiadanej przez nauczyciela legendy o powstaniu Biłgoraja.
- swobodne wypowiedzi dzieci na temat wysłuchanej legendy. Wyjaśnienie pochodzenia nazwy miejscowości - Biłgoraj.
4. Zabawa ruchowa pt. „Jedzie pociąg” – ( utrwalenie wiadomości – Biłgoraj na
mapie Polski). Pociąg jeździ po sali, następnie zatrzymuje się przy mapie –
zaznaczenie rodzinnej miejscowości- przyklejenie nazwy i herbu.
5. Zapoznanie z wyglądem herbu Biłgoraj...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin