Rozwód za granicą czy w Polsce.doc

(28 KB) Pobierz
Rozwód za granicą czy w Polsce

Rozwód za granicą czy w Polsce?

Zgodnie a polskim kodeksem postępowania cywilnego ( art. 1100), polskie sądy są właściwe do rozpatrywania spraw małżeńskich, a więc i rozwodowych, jeśli:

-chociaż jedno z małżonków ma polskie obywatelstwo;

-lub nie posiadając żadnego obywatelstwa, ma miejsce zamieszkania w Polsce;

Ważne w tym przypadku jest więc obywatelstwo małżonków, a nie jego miejsce zamieszkania. Jeśli np. żona ma podwójne obywatelstwo- polskie i niemieckie, to i tak jest to podstawą dla wniesienia pozwu o rozwód w Polsce, nawet jeśli w Polsce nie mieszka.

Oboje małżonkowie, którzy mają polskie obywatelstwo, ale mieszkają za granicą, także mogą złożyć pozew rozwodowy w kraju.

Co do bezpaństwowców, kodeks reguluje właściwość wg miejsca pobytu- powód/powódka mieszkający/a w Polsce, może wnieść powództwo o rozwód w Polsce.

Natomiast, gdy obydwoje małżonkowie mają miejsce zamieszkania w Polsce, niezależnie od ich obywatelstwa, sąd polski jest wyłącznie właściwy do rozpoznania sprawy rozwodowej.

W przypadku więc obywateli polskich, którzy mają miejsce zamieszkania w Polsce, złożenie pozwu o rozwód jest możliwe tylko przed sąd polski.Rozwódmiędzy cudzoziemcami mieszkającymi w Polsce może być także prowadzony przed polskim sądem, ale właściwość ta nie jest wyłączna.

Jeśli oboje małżonkowie są obywatelami Polski, ale jedno z nich zamieszkuje w Polsce, a drugie za granicą, to właściwym będzie albo sąd polski, albo zagraniczny, w zależności od tego, gdzie małżonkowie mieli ostatnie wspólne miejsce zamieszkania. Jeśli nie mieli wspólnego miejsca zamieszkania na terenie tego samego państwa, wówczas właściwy jest sąd polski.

Są to jednak ogólne zasady dotyczące wskazania właściwości sądów. Polska podpisała jednak szereg umów jedno i wielostronnych z innymi krajami, które mogą odmiennie regulować zasady właściwości sądów, gdy zachodzi kolizja prawa.

Przed sądy polskie nie mogą być jednak pozywani obywatele państw obcych, którzy są szefami przedstawicielstw państw obcych, członkowie personelu dyplomatycznego, inne osoby korzystające z immunitetów dyplomatycznych oraz członkowie rodzin ww, o ile przebywają we wspólnym gospodarstwie domowym.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin