Konspekt w klIV - opowiadamy historie naszych kleksów.doc

(30 KB) Pobierz
Konspekt lekcji języka polskiego w kl

Konspekt lekcji języka polskiego w kl. IV   (Lekcja dwugodzinna)

Temat: Opowiadamy najbardziej nieprawdopodobne historie naszych kleksów

I. Cele operacyjne:

·         kształcenie dłuższych wypowiedzi ustnych

·         uczeń potrafi wymyśleć i opowiedzieć krótką historyjkę

·         uczeń słucha z uwagą,

·         uczeń myśli twórczo, przełamuje stereotypy,

·         uczeń potrafi korzystać z księgozbioru podręcznego, umie wybrać odpowiednie źródło informacji i właściwie je spożytkować,

·         uczeń rozpoznaje cechy  fikcji i literackiej

·         uczeń zna znaczenie słów :,,nieprawdopodobny", ,,zmyślony", ,,wymyślony",

·         uczeń potrafi prawidłowo używać zwrotów i wyrażeń z powyższymi wyrazami,

·         uczeń doskonali.umiejętność pracy w grupie,

II. Środki dydaktyczne:

·         wykonane na wcześniejszej lekcji kleksografii „kleksy”

·         pomoce: podręcznego księgozbioru:

  Słownik języka polskiego, Słownik wyrazów obcych, Słownik frazeologiczny języka

  polskiego, Słownik poprawnej polszczyzny, Słownik wyrazów bliskoznacznych;

III. Metody:

Problemowa, ćwiczeń praktycznych, analogii, ,

IV. Przebieg lekcji:

1.       Czynności porządkowe, podział klasy na pięć grup

  1. . Zapis tematu ekcji

3.       Przypomnienie  pracy domowej

  1. Przejście do treści tematu:
  2. Co oznaczają słowa :,,nieprawdopodobny", ,,zmyślony", ,,wymyślony""?
  3. Rozdanie grupom), ustna instrukcja
  4. Przedstawienie przez przedstawicieli grup wyników pracy zespołów.
  5. Przypomnienie terminu ”fikcja” . W razie potrzeby sięgnięcie do właściwego słownika.

9.       Indywidualne opowiadania uczniowskie

  1. Reakcje, wrażenia uczniów, swobodne wypowiedzi ocena opowiadań.
  2. Ćwiczenia słownikowe, frazeologiczne połączone z ćwiczeniem umiejętności wyboru z księgozbioru podręcznego właściwych źródeł informacji oraz sprawnego korzystania ze słowników i spisów pomocniczych w książkach:

- I grupa - objaśnia znaczenie niezrozumiałych słów

- II grupa - poszukuje

- III grupa - szuka prawidłowych związków frazeologicznych z wyrazami

- IV grupa - objaśnia znaczenie związku frazeologicznego szara eminencja

- V grupa - szuka powiązań między ćwiczeniami wstępnymi z pierwszej lekcji i tekstem wiersza.

11. Przedstawienie wyniku pracy grup, zapis do zeszytu notatki:

- grupa I -

- grupa II

- grupa III

- grupa IV

- grupa V

podsumowanie; redagowanie notatki, rekapitulacja :

20. Zadanie pracy domowej

21. Ocena aktywności uczniów,

UWAGI

 BIBLIOGRAFIA

  1. Ćwiczenia elastyczności myślenia, w: Jak polubić czytanie [Wydaw. OPTA]
  2. Kwiek- Osiowska J.: Utwór literacki na lekcjach nauki o języku w szkole podstawowej . ,,Język Polski w Szkole dla klas IV - VIII" 1993/94, nr 5
  3. Karolak W. Sztuka jako zabawa, zabawa jako sztuka, Warszawa 2000
  4. Pietrasiński Z.: Myślenie twórcze. Warszawa 1969
  5. Rojewska J.: Grupa bawi się i pracuje. (część II). Wyd. UNUS 2000
...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin