Konspekt lekcji języka polskiego w kl. IV (Lekcja dwugodzinna)
Temat: Opowiadamy najbardziej nieprawdopodobne historie naszych kleksów
I. Cele operacyjne:
· kształcenie dłuższych wypowiedzi ustnych
· uczeń potrafi wymyśleć i opowiedzieć krótką historyjkę
· uczeń słucha z uwagą,
· uczeń myśli twórczo, przełamuje stereotypy,
· uczeń potrafi korzystać z księgozbioru podręcznego, umie wybrać odpowiednie źródło informacji i właściwie je spożytkować,
· uczeń rozpoznaje cechy fikcji i literackiej
· uczeń zna znaczenie słów :,,nieprawdopodobny", ,,zmyślony", ,,wymyślony",
· uczeń potrafi prawidłowo używać zwrotów i wyrażeń z powyższymi wyrazami,
· uczeń doskonali.umiejętność pracy w grupie,
II. Środki dydaktyczne:
· wykonane na wcześniejszej lekcji kleksografii „kleksy”
· pomoce: podręcznego księgozbioru:
Słownik języka polskiego, Słownik wyrazów obcych, Słownik frazeologiczny języka
polskiego, Słownik poprawnej polszczyzny, Słownik wyrazów bliskoznacznych;
III. Metody:
Problemowa, ćwiczeń praktycznych, analogii, ,
IV. Przebieg lekcji:
1. Czynności porządkowe, podział klasy na pięć grup
3. Przypomnienie pracy domowej
9. Indywidualne opowiadania uczniowskie
- I grupa - objaśnia znaczenie niezrozumiałych słów
- II grupa - poszukuje
- III grupa - szuka prawidłowych związków frazeologicznych z wyrazami
- IV grupa - objaśnia znaczenie związku frazeologicznego szara eminencja
- V grupa - szuka powiązań między ćwiczeniami wstępnymi z pierwszej lekcji i tekstem wiersza.
11. Przedstawienie wyniku pracy grup, zapis do zeszytu notatki:
- grupa I -
- grupa II
- grupa III
- grupa IV
- grupa V
podsumowanie; redagowanie notatki, rekapitulacja :
20. Zadanie pracy domowej
21. Ocena aktywności uczniów,
UWAGI
BIBLIOGRAFIA
prosze