Agnostycyzm.doc

(31 KB) Pobierz
Agnostycyzm ("nieznany, niepoznawalny") – pogląd, według którego nigdy nikomu nie uda się dowieść istnienia lub nieistnienia boga, bądź negujący całkowicie lub częściowo możliwość poznania bytu

Agnostycyzm ("nieznany, niepoznawalny") – pogląd, według którego nigdy nikomu nie uda się dowieść istnienia lub nieistnienia boga, bądź negujący całkowicie lub częściowo możliwość poznania bytu. Thomas Henry Huxley wprowadził termin agnostycyzm, wykluczając możliwość poznawczą człowieka na polu „istoty” rzeczy jak i „istoty” związków przyczynowo-skutkowych. W swym stanowisku przeciwstawia się ateizmowi i teizmowi. Agnostycyzm przybiera różne formy.

2.Sekularyzacja, czyli inaczej zeświecczenie – przejęcie majątku, urzędów lub innych sfer życia publicznego spod władzy lub kontroli władzy kościelnej na rzecz władz świeckich. Termin sekularyzacja odnosi się także do sfer niematerialnych (jak kultura), rozumiany jako wyjęcie spod dominującego wpływu religii i kościoła i poddanie wpływom świeckim.
Termin pochodzi od łac. saecularis – świecki.

3.Protestantyzm — jedna z głównych gałęzi chrześcijaństwa, obok katolicyzmu i prawosławia, na którą składają się wyznania religijne powstałe na skutek ruchów reformacyjnych wewnątrz Kościoła rzymskokatolickiego rozpoczętych wystąpieniem Marcina Lutra w XVI wieku oraz ruchów przebudzeniowych w łonie macierzystych wyznań protestanckich w kolejnych stuleciach.
Podstawowe założenia teologii protestanckiej zostały wyrażone w pięciu zasadach protestantyzmu, które obowiązują we wszystkich kościołach chrześcijańskich należących do tej gałęzi chrześcijaństwa. Są to:
· sola scriptura – jedynie Pismo Święte stanowi autorytet w sprawach wiary i praktyki chrześcijańskiej,
· solus Christus – jedynie Jezus Chrystus, jako prawdziwy Bóg i prawdziwy człowiek, jest pośrednikiem między nimi obojga,
· sola gratia et sola fide – jedynie łaska Boża jest podstawą usprawiedliwienia grzesznika poprzez wiarę i niezależnie od jego uczynków,
· soli Deo gloria – jedynie Bóg jest godzien oddania mu czci przez stworzenie.
Podstawowa różnica pomiędzy protestantyzmem a katolicyzmem wynika z odmiennego podejścia do rozumienia Pisma Świętego.
Oba wyznania zgodnie twierdzą, iż Pismo Święte jest zbiorem ksiąg natchnionych przez Boga a spisanych przez ludzi: proroków, apostołów oraz innych redaktorów. Podobnie też, oba wyznania jednakowo uznają, iż właściwe rozumienie Słowa Bożego posiada jedynie lud Boży, Kościół, składający się z ludzi wypełnionych Duchem Świętym.
Dla odmiany, w protestantyzmie, osobiste rozumienie Słowa Bożego jest ważniejsze od nauczania jakiegokolwiek człowieka czy kościoła, jeżeli spełnia ono określone warunki:
· własne pojmowanie Pisma Świętego jest wynikiem szczerych poszukiwań prawdy,
· nie pochodzi jedynie z intelektualnych przemyśleń, lecz z modlitw do Boga o właściwe rozumienie Jego Słowa,
· nie jest sprzeczne z innymi naukami zawartymi w Biblii,
· opiera się na licznych i jednoznacznych wersetach a nie na pojedynczych, niejednoznacznych lub wyrwanych z kontekstu fragmentach,
· jest zgodne z zasadą wyższości Nowego Przymierza nad Starym Przymierzem,
· jest ono oczywiste w Słowie Bożym i nie wzbudza wątpliwości w sercu wierzącego w świetle Pisma Świętego.

Protestantyzm można podzielić na dwie zasadnicze grupy: Ewangelicyzm i Ewangelikalizm
Ewangelicyzm :
· Kalwinizm
· Luteranizm
· Metodyzm
· Husytyzm
· Waldensi
Ewangelikalizm :
· Kościoły Chrystusowe
· Adwentyzm
· Baptyzm
· Kwakrzy
· Mennonici
· Pentakostalizm (zielonoświątkowcy)
· Salwacjonizm
Laicyzacja to zeświecczenie różnych poziomów życia społecznego.
W sensie socjologicznym laicyzacja przejawia się słabnięciem więzi religijnych wśród wyznawców, a zwłaszcza spadkiem uczestnictwa w praktykach religijnych, odchodzeniem od norm etycznych i obyczajowych głoszonych przez kościoły, wyznania itp.
Rozdział państwa od kościoła ew. rozdział kościoła od państwa - doktryna zakładająca rozdzielenie działalności organizacji religijnych i państwowych. Koncepcja ta była przedmiotem długiej debaty w historii. Termin "Kościół" odnosi się do różnych dominujących wyznań chrześcijańskich w Europie, lub innych wyznań na innych kontynentach.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin