Kochamy nasze babcie.doc

(27 KB) Pobierz

SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

 

Osoba prowadząca: Agnieszka Bok

Data: 18.01.2010r.

Grupa wiekowa: 3-4 latki

Temat kompleksowy: Świętujemy Dzień Babci i Dziadka

Temat dnia: Kochamy nasze babcie

 

Cele operacyjne: dziecko:

- słucha uważnie piosenki,

- kształtuje umiejętność swobodnej wypowiedzi,

- wzmacnia swoją więź emocjonalną z rodziną,

- integruje się z grupą w trakcie zabawy,

- samodzielnie wykonuje pracę plastyczną.

 

Metody:

- oparte na aktywności dziecka: słuchanie, odpowiedzi na pytania, swobodna wypowiedź, śpiew, uczestnictwo w zabawie integracyjnej, malowanie.

- oparte na aktywności nauczyciela: śpiew, zadawanie pytań, instruktaż, wyjaśnianie, nadzór nad pracą plastyczną dzieci, pogadanka, pochwała.

 

Formy organizacji: indywidualna, zbiorowa

 

Środki dydaktyczne: piosenka „Żyj nam babciu zdrowo” oraz „ „Babcia i wnuczek”, kartki papieru z naznaczonymi konturami twarzy babci i dziadka, farby, połówki ziemniaków, kredki.

 

 

 

 

 

 

 

 

Przebieg zajęć:

1. Zabawa Powitanka

Nauczyciel mówi: Witam wszystkie dzieci, które mają babcie o imieniu…

 

2. Słuchanie piosenki Żyj nam, babciu, zdrowo (sł. i muz. K. Bayer i A. Wacławski).

Omówienie treści piosenki.

− Piosenka jest wesoła czy smutna?

− O czym opowiada piosenka?

− Jakie czynności wykonuje babcia w piosence?

- Jaka jest wasza ulubiona potrawa przygotowana przez babcię?

 

3. Zabawa integracyjna „Babcia i wnuczek” (wg „Skarbnica pomysłów na odświętne okazje”)

Dzieci siedzą w kole. Pośrodku miejsce na krześle zajmuje dziecko-„babcia”. Dwa pierwsze wersy śpiewają wszyscy, a dwa następne solo „babcia”, wskazując równocześnie na jedno
z dzieci. Wybrany „wnuczek” odpowiada: Babciu moja słodka ..., dodając nazwę nadzienia, po czym zabawa rozpoczyna się od nowa.

Każdy następny „wnuczek” wybiera pierogi z innym nadzieniem, śpiewając np. ...sera, mięsa, jagód, itp. włóż do środka.

 

Wszyscy: Babcia obiad gotowała i tak wnuczka się pytała.

Babcia: Wnuczku, ty mój drogi, jakie chcesz pierogi?

Wnuczek: Babciu, moja słodka, dżemu włóż do środka!

 

4. Praca plastyczna „Portret Babci i Dziadka”

Rozdajemy dzieciom kartki z konturami dwóch twarzy. Muszą je wypełnić malując farbą maczaną w połówce kartofla (tzw. pieczątki). Po przeschnięciu dorysowują za pomocą kredek pozostałe szczegóły twarzy swych babć i dziadków (oczy, uszy, włosy, nos, usta, okulary, itp)

 

5. Omówienie prac – wypowiedzi dzieci na temat „Co lubię robić razem z babcią
i dziadkiem”

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin