skolioz.doc

(13 KB) Pobierz

KONSPEKT

zajęć korekcyjno – kompensacyjnych

 

(boczne skrzywienie kręgosłupa – skolioza)

 

 

 

 

 

TEMAT:                     Wzmacnianie mięśni nadmiernie rozciągniętych i rozciąganie mięśni nadmiernie przykurczonych.

 

 

 

Cele główne:

 

1.      Nauka i kształtowanie nawyku postawy skorygowanej.

 

2.      Wzmacnianie mięśni posturalnych odpowiedzialnych za utrzymanie poprawnej postawy.

 

 

 

Umiejętności:              rozwijanie umiejętności przyjmowania pozycji wyjściowych i wykonywania ćwiczeń z zachowaniem przeciwwskazań dla danej wady.

 

 

 

Cele wychowawcze:   zachęcanie do aktywnego uczestnictwa w zajęciach korekcyjnych.

 

 

 

Wiadomości:              wzbogacenie wiedzy o skoliozie i jej przeciwdziałaniu.

 

 

 

Miejsce ćwiczeń:        sala korekcyjna.

 

 

 

Czas trwania: 45 minut.

 

 

 

Ilość ćwiczących:        14.

 

 

 

Wiek ćwiczących:       13÷14 lat.

 

 

 

Przybory i przyrządy: kocyk, gwizdek, drabinki, 5 piłek do siatkówki, skrzynia, długa skakanka,

7 hula-hop,7 piłeczek do tenisa stołowego, 2 piłki lekarskie, hantle, ławeczka, lina.

 

 

Rodzaje zadań             

Opis ćwiczeń lub zabawy             

Czas powtórzeń             

Uwagi organizacyjno metodyczne

 

Sprawdzenie gotowości

do zajęć

i zorganizowanie grupy.

 

 

 

Zabawa ożywiająca.

 

 

 

 

 

             

CZĘŚĆ WSTĘPNA

Zbiórka, powitanie grupy („W zdrowym ciele zdrowy duch”), sprawdzenie obecności, pobranie przyborów. Podanie zadań lekcji.

 

„Labirynt”. Uczestnicy zabawy ustawieni w trzech szeregach z rękoma wyciągniętymi w bok, tworząc labirynt. Na sygnał prowadzącego uczestnicy wykonują zwrot tułowia o 90º w prawą stronę. Uciekający biegnie wzdłuż otwartych korytarzy nie „przecinając” rąk. Zabawa kończy się z chwila złapania uciekającego przez berka.             

 

 

3 min.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 min.             

 

 

Kontrola odpowiedniego stroju.

 

 

 

W czasie ćwiczenia powinna być utrzymana postawa skorygowana.

 

 

 

Rozciąganie mięśni klatki piersiowej, wzmacnianie mięśni obręczy barkowej.

 

 

 

 

 

 

 

Ćwiczenia mięśni głowy odcinka szyjnego kręgosłupa.

 

 

 

 

 

 

 

 

Ćwiczenie mięśni grzbietu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ćwiczenia mięśni pośladków i nóg.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ćwiczenia oddechowe.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ćwiczenia mięśni brzucha.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ćwiczenia oddechowe.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ćwiczenie mięśni pośladkowych kulszowo -goleniowych.

 

 

 

 

 

Ćwiczenie mięśni grzbietu z elementami elongacji.

 

 

 

 

 

 

 

Ćwiczenia równoważne.

 

 

 

Ćwiczenie

z elementem antylordotycznym.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zwisy lub podpory.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ćwiczenie mięśni pośladkowych

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podskoki, skoki.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ćwiczenia oddechowe.

 

             

CZĘŚĆ GŁÓWNA.

Postawa wyjściowa: Leżenie przodem. Nogi wyprostowane złączone, głowa uniesiona wyciągnięta

w przód, wzrok skierowany w podłogę, RR wyprostowane wyciągnięte przed siebie, lekko uniesione nad podłogą. Ruch: Wykonanie ruchu jak przy pływaniu żabką:

 

-        Przeniesienie wyprostowanych rąk w bok;

 

-        Ugięcie rąk do pozycji skrzydełek;

 

-        Wyprost rąk w przód.

Pozycja wyjściowa: siad skrzyżny, na sygnał

N (wzrokowy) podniesienie ręki do góry – uczniowie wykonują skłony głową w przód (na tak), podniesienie ręki w bok – uczniowie wykonują ruchy głową (na nie) w jednej linii; gdy nauczyciel wykonuje ruch wahadłowy ręką, uczniowie wykonują krążenie głowy od barku do barku..

 

Pozycja wyjściowa: siad skrzyżny, plecy wyprostowane, głowa wyciągnięta w górę, wzrok skierowany przed siebie, palce dłoni splecione oparte na potylicy, łokcie szeroko.

Ruch: spychanie rękoma głowy w przód, głowa oporuje.

 

Pozycja wyjściowa: podpór tyłem, nogi ugięte

w stawach kolanowych, stopy oparte na podłodze, dwóch współćwiczących siedzi skrzyżnie

na przeciwko siebie.

Ruch: uniesienie bioder do linii równoległej

z podłożem, toczenie piłki pod biodrami współćwiczącego.

 

Pozycja wyjściowa: pozycja średnia Klappa. Przed głową na podłodze leży obręcz a w niej piłeczka

do tenisa stołowego.

Ruch: wdech nosem a następnie silne dmuchnięcie

w piłeczkę tak, aby potoczyła się przy obręczy zataczając koło.

 

Pozycja wyjściowa: siad prosty tyłem do drabinki, biodra przy drabince, ręce w pozycji skrzydełek trzymają szczebel drabinki na wysokości głowy.

Ruch: naciskanie głowa i łokciami na drabinkę,

z oderwaniem pleców od drabinki, równoczesne uniesienie nóg do siadu równoważnego.

 

Pozycja wyjściowa: siad skrzyżny, ręce w pozycji „skrzydełek”.

Ruch: wdech nosem z uniesieniem rąk w górę w skos,

a następnie i wydech ustami ze skrzyżowaniem rąk na klatce piersiowej i jej uciskiem.

 

 

Metoda stacyjna: z „nadzorcą„, który wykonuje ślizgi

na kocyku i sprawdza dokładność wykonywanych ćwiczeń na stacjach.

Pozycja wyjściowa: leżenie na skrzyni po stawy biodrowe, nogi wyprostowane i złączone poza skrzynią, stopy oparte na podłodze, dłonie trzymają krawędź skrzyni.

Ruch: unoszenie wyprostowanych i złączonych nóg do poziomu i opuszczanie ich na podłogę.

 

Pozycja wyjściowa: leżenie przodem, nogi wyprostowane i złączone, głowa lekko uniesiona wyciągnięta w przód, wzrok skierowany w podłogę, ręce wyprostowane, wyciągnięte w bok, w dłoniach ciężarki, pod brzuchem w okolicy pępka, zrolowany kocyk.

Ruch: uniesienie rąk nad podłogę, wytrzymać.

 

 

Pozycja wyjściowa: stanie we wspięciu na palcach pod liną, ręce wyprostowane, wyciągnięte w gorę – dłonie dotykają liny.

Ruch: marsz wzdłuż liny na palcach, bez odrywania od niej dłoni.

Pozycja wyjściowa: leżenie tyłem, jedna noga zgięta

w stawach biodrowym i kolanowym.

 

Ruch; chwyt oburącz za kolana i przytrzymanie go przy klatce piersiowej, jeżeli zginacze uda drugiej nogi są przykurczone, to uniesie się ona nad podłoże.

 

Pozycja wyjściowa: leżenie przodem na piłce lekarskiej (piłka w okolicach pępka), ręce ugięte

w łokciach, dłonie oparte na podłodze. Uniesienie wyprostowanych nóg do poziomu, odpychając się rękoma od podłogi przesuwanie się po piłce w przód

i w tył.

Ruch: uniesienie wyprostowanych nóg do poziomu, odpychając się rękoma od podłogi

przesuwanie się po piłce w przód i w tył.

 

Pozycja wyjściowa: leżenie przodem na skośnie ustawionej ławeczce, zaczepionej o 5-7 szczebel drabinki. Nogi zgięte w stawach kolanowych pod kątem 90º . Dłonie trzymają szczebel drabinki.

Ruch: Uniesienie nóg nisko nad ławeczkę.

 

 

Zabawa „Szczur”. Uczestnicy tej zabawy stoją na obwodzie koła. Jeden uczeń stoi na środku i rozkręca skakankę. Osoby stojące na obwodzie koła wykonują podskoki obunóż, tak by uniknąć dotknięcia. Osoba dotknięta skakanką wykonuje „test ścienny” pod ścianą.

 

Pozycja wyjściowa: stanie na obwodzie koła trzymając się za ręce.

Ruch: wdech nosem z uniesieniem rąk w górę,

a następnie wydech ustami ze skłonem tułowia

w przód.             

 

 

 

 

1 min.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 min.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 x.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 x

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 min.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8 x

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8 x

 

 

 

 

 

 

 

 

2 min.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 min.

 

 

 

 

 

 

 

 

2 min.

 

 

 

 

 

 

 

2min.

 

 

 

 

 

 

2 min.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 min.

 ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin