Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców
przeprowadzonych w klasie II
w dniu 20.12.2005 r.
Ośrodek tematyczny: Zbliża się Boże Narodzenie.
Temat dnia: Wspólnie z rodzicami przygotowujemy kartki świąteczne.
Zapis w dzienniku: Swobodne wypowiedzi dzieci na temat tradycji Bożego Narodzenia. Projektowanie i układanie obrazka świątecznego z figur geometrycznych. Wykonanie karty świątecznej wg planu. Układanie życzeń świątecznych i zapisywanie ich na wykonanych kartach. Mnożenie i dzielenie liczb w zakresie 30 – rozwiązywanie zadań tekstowych. Wspólne śpiewanie kolęd.
Cele zajęć
Uczeń potrafi:
· Swobodnie rozmawiać na temat zwyczajów i tradycji związanych ze świętami Bożego Narodzenia,
· Budować kilkuzdaniowe wypowiedzi,
· Rozwiązywać zadania tekstowe na mnożenie i dzielenie liczb w zakresie 30,
· Zaprojektować i ułożyć z figur geometrycznych obrazek świąteczny,
· Wykonać kartę świąteczną wg planu,
· Dbać o ład i porządek w czasie pracy,
· Estetycznie wykonać pracę,
· Zaśpiewać wspólnie z rodzicami kilka kolęd,
· Dostrzec piękno tradycji i zwyczajów świątecznych,
· Cieszyć z obecności wspólnej pracy z rodzicami w czasie zajęć.
Metody:
· Słowne – rozmowa, pogadanka,
· Obserwacja – pokaz,
· Praktyczne – zajęcia praktyczne.
Formy pracy:
· Zbiorowa – jednolita,
· Grupowa – zróżnicowana.
Środki dydaktyczne: karty pracy indywidualnej, różnorodne życzenia, zadania tekstowe na paskach papieru, kolorowy papier, karton, płyta z nagraniami kolęd, samoprzylepne karteczki do tworzenia mapy mentalnej.
Czas trwania zajęć: 2 x 45 minut
(Zajęcia obserwowane przez nauczycielkę -stażystkę)
Przebieg zajęć:
1. Powitanie gości i podanie celów zajęć.
2. Układanie hasła z rozsypanki sylabowej.
3. Tradycje związane z obchodami Wigilii – tworzenie mapy mentalnej do hasła WIGILIA.
opłatek
choinka
kolędy
prezenty
rodzina
WIGILIA
zima
śnieg
ryba
sianko
barszcz z uszkami
4. Swobodne wypowiedzi dzieci o zwyczajach i tradycjach bożonarodzeniowych.
· Jakie znasz zwyczaje bożonarodzeniowe?
· Jakie są tradycje świąt Bożego Narodzenia w twoim domu?
· Dlaczego ich kontynuowanie jest ważne?
· Co nam one dają?
5. Prezentacja na tablicy przygotowanych wzorów życzeń z różnych okazji (załącznik nr 1). Wybór życzeń świątecznych i głośne odczytanie ich przez dzieci. Zwrócenie uwagi na zwroty grzecznościowe pisane wielką literą/
· Dlaczego składamy sobie życzenia świąteczne?
· Dlaczego przyjemnie jest otrzymywać i przekazywać życzenia?
6. Wspólne śpiewanie wybranej kolędy.
7. Wykonanie karty świątecznej z figur geometrycznych. Nauczycielka prezentuje wzory takich kart, objaśnia sposób wykonania i kolejność czynności. Uczniowie wspólnie z rodzicami planują kartkę świąteczną, wycinają figury geometryczne z kolorowego papieru, komponują elementy na kartce i przyklejają je.
8. Uczniowie samodzielnie zapisują życzenia świąteczne na wykonanych kartach dla swoich bliskich.
9. Prezentowanie wykonanych pocztówek.
10. Mnożenie i dzielenie liczb w zakresie 30.
· Pomnóż:
· Połącz działanie z wynikiem.
13. Zakończenie lekcji, pożegnanie gości.
mgr Joanna Kułaga
Załącznik nr 1.
wielu głębokich i radosnych przeżyć,
wewnętrznego spokoju, wytrwałości i radości
całej Waszej rodzinie
życzy Marek
Życzenia nastrojowych i radosnych
Świąt Bożego Narodzenia
...
magoroma