24.Iwan Groźny.docx

(13 KB) Pobierz

IWAN GROŹNY:

 

Reżyseria: Siergiej Eisenstein,

Scenariusz: Sergei Eisenstein

Zdjęcia: Eduard Tisse, Andrei Moskvin

Montaż: Sergei Eisenstein

Scenografia: Iosif Shpinel

Muzyka: Sergei Prokofiev

Produkcja: Mosfilm, Studia Ałma-Ata, ZSRR

Rok produkcji: 1945

·         Epicki dramat historyczny Sergiusza Eisensteina poświęcony carowi Iwanowi Groźnemu i jego epoce. Film ukazuje rolę, jaką odegrał ten wybitny władca [w jego roli - świetny jak zawsze Nikołaj Czerkasow], który dążył do przekształcenia feudalnej Rusi w silne, scentralizowane państwo.

·         Ostatnie dzieło radzieckiego geniusza jest wielkim stylizowanym widowiskiem, odznaczającym się znakomitą fotografią, oprawą scenograficzą i twórczo zastosowaną muzyką Sergiusza Prokofiewa.

·         Iwan Groźny składa się z dwóch odrębnych filmów, które na ekranach wyświetlane były w dużym odstępie czasowym [druga część zatytułowana w Polsce Spisek bojarów ukazała się dopiero w 1958 roku].

·         Pierwsza część poświęcona jest formowaniu przez Iwana Groźnego państwa Wszechrosji. Udaje mu się skupić wokół siebie rzeszę wiernych mu w sposób bezgraniczny poddanych. Wrogowie jednak nie poddają się, organizując potajemny spisek. Na czele ich staje ciotka Iwana, Eufrozyna Staricka, próbująca wprowadzić na tron swego niedorozwiniętego syna, Włodzimierza. Nie waha się otruć ukochanej żony bohatera, carycy Aleksandry. Zrozpaczony władca wycofuje się do Osady Aleksandrowskiej, gdzie jednak zjawiają się Moskwiczanie i namawiają cara do powrotu. Postanawia on ostatecznie położyć kres anarchii

·         Jest filmem nowatorskim, reżyser zastosował kolorową taśmę w niektórych sekwencjach, dużą rolę odgrywa też gra światłocieniem.

·         Ekspresjonistyczne zdjęcia i bogata oprawa plastyczna

·         Po raz pierwszy pojawia się kolor, który ma symbolizować krwawe rządy i potęgować atmosferę zagrożenia

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin