[040527] Jaek KULIK - ETAPY NAUCZANIA TECHNIKI .doc

(157 KB) Pobierz
Piłka nożna dzieci i młodzieży

3

Etapy nauczania techniki i taktyki piłki nożnej

 

 

Etapy nauczania techniki i taktyki piłki nożnej:

 

Spis treści:

 

I. Szkolenie chłopców w wieku 8-10 lat              1

II. Założenia organizacyjno-szkoleniowe dla chłopców w wieku 11-12 lat              2

III. Szkolenie chłopców w wieku 13-14 lat              8

IV. Szkolenie juniorów młodszych              11

 

Problem właściwego szkolenia młodzieży jest jednym z podstawowych zadań trenerów we wszystkich klubach. Każdy trener pracujący z młodzieżą musi znać podstawowe zasady rozwoju fizycznego i psychicznego młodzieży, znać zasady nauczania i trenowania. Dlatego też, wyodrębniono następujące etapy nauczania:

 

I. Szkolenie chłopców w wieku 8-10 lat

              U chłopców w wieku 8-10 lat notuje się znaczny rozwój układu kostnego. Obserwuje się przyrost wysokości ciała w granicach 4- 5 cm rocznie. Duża ilość aktywnych tkanek chrzęstnych wpływa na miękkość i plastyczność kośćca. Istnieje przy tym duże niebezpieczeństwa deformacji: najczęściej na skutek zbytnich obciążeń spowodowanych nadmiernym wysiłkiem fizycznym. W konsekwencji może to stać nie powodem wad postawy (krzywizny kręgosłupa, płaskostopie). Wydolność układów krążeniowego i oddechowego jest ograniczona. Serce powiększa się wolniej niż; całe ciało, w związku z czym, należy unikać dużych i długotrwałych wysiłków. W włoku tym budzi się zainteresowanie sportem. Należy je właściwie wykorzystać. Szkolenie powinno opierać się na grach, i zabawach,, Formy te są w stanie w pełni zabezpieczyć rozwój fizyczny omawianej grupy chłopców. Nauczanie podstawowych elemen­tów technicznych, takich jak przyjęcia i podania, prowadzenie i strzał wewnętrzną częścią stopy, proste uderzenia głowa, powinno się uwzględnić już na samym początku szkolenia, Wszystkie elementy techniczne należy nauczać w ruchu, a doskonalić podczas gier i zabaw.

              Z ćwiczeń dodatkowych należałoby podczas zajęć zwrócić szczególną uwagę na ćwiczenia zwinnościowe, gibkościowe i korygujące postawę. Zajęcia zorganizowane, prowadzone pod kierunkiem nauczyciela. wychowania fizyczne; instruktora lub trenera piłki nożnej powinny odbywać się minimum 5 razy w tygodniu, a łączny budżet godzin w mikrocyklu tygodniowym podzielony według następujących proporcji czasowych:

ü      50% czasu - gry i zabawy

ü      30% czasu - ćwiczenia techniczne

ü      20% czasu - ćwiczenia dodatkowe

              Większość zajęć powinno się prowadzić poza sala sportową, w różnych warunkach  (różnego typu boiska, teren). Z sal korzystać głównie v okresie zimy i przy niezbyt sprzyjających warunkach atmosferycz­nych. Używać piłek siatkowych.

I.1. Przykładowa tematyka zajęć w mikrocyklu tygodniowym

Zajęcia 1:

a) ćwiczenia oswajające z piłkami (prowadzenie w różnych kierunkach podrzucanie rękoma - odbicia udem, podrzuca­nie rękoma - podbicia czołem, zabawy w formie sztafet, ćwiczenia rozciągające) - 20 ‘

b) ćwiczenia techniczne — uderzenie (podania) i przyjęcia wewnętrzną częścią stopy, uderzenia czołem z miejsca i z wyskoku, nauczanie, jednego najprostszego zwodu (wszystkie ćwiczenia powinny być wykonywane w ruchu) 50 ‘.

c) gra na dwie bramki 2 bramkarzami lub bez – 20‘

d) ćwiczenia korektywne i uspakajające 10 ‘

Zajęcia 2:

a) rozgrzewka z piłkami przeplatana ćw. gibkościowymi, ćwiczenia w marszu, biegu, podskoki –15’

b)  gra na dwie bramki 3 razy po 15 ‘, z przerwami5 ‘ – 55 ‘

Zajęcia 3:

a) rozgrzewka s piłkami w biegu, żonglerka na określo­nej przestrzeni – 15’

b) ćwiczenia z zakresu gimnastyki akrobatycznej (przewro­ty w przód, przewroty w tył), przeplatane ćwiczeniami rozciągającymi – 20 ‘

c) ćwiczenia techniczne - walka o piłkę 1 x 1, prowadzenie piłki zakończone strzałem do celu – 15‘

d) gra do dwóch bramek 2 x 15 ‘ – 30 ‘.

              Zajęcia prowadzone z chłopcami w wieku 8 - 10 lat powinny stanowić pierwszy wstępny etap selekcji do piłki nożnej i rozbudzić zainteresowanie tą dyscypliną sportu. Chłopcy w tym wieku odczuwają potrzebę ruchu, potrzebę fizycznego wyżycia się. Jednocześnie, na drodze obserwacji i podpatrywania mistrzów starają się ich naśladować, w związku z czym przyswajają sobie bardzo szybko elementy techniczne. Stan ten należy umiejętnie wykorzystać stosując w nauczaniu, oprócz gier i za­baw również formy zadaniowe, a nawet formę ścisłą. Dzieci są żywo zainteresowane w prawidłowo wykonanym ćwiczeniu i osiąganiu jak najlepszych efektów. Dla tej (grupy wiekowej nie należy prowadzić żadnych zorganizowanych rozgrywek mistrzowskich).

II. Założenia organizacyjno-szkoleniowe dla chłopców w wieku 11-12 lat

              Według teoretyków wychowania fizycznego, lekarzy i fizjologów na lat 11-12 przypada okres tzw. „złotego dzieciństwa”. Wyraża się on bardzo harmonijnym rozwojem organizmu, dużą plastycznością ruchową zrównoważonymi procesami pobudzania i hamowania. Motoryka znajduje w tym okresie bardzo silne oparcie w możliwościach układu wegetatywnego. Dzięki zwiększonej liczbie skurczów serca i szybszemu obiegowi krwi pracujące mięśnie zdolne są do wykonywania większych wysił­ków fizycznych. Chłopcy w tym wieku przejawiają wielką ochotę do ćwi­czeń ruchowych, opanowują bardzo szybko trudne, złożone koordynacyjnie ćwiczenia techniczne.

              Jest to więc okres, w którym najlepiej rozpoczynać systematyczne szkolenie podstawowe, w wyniku którego chłopcy powinni opanować wiele elementów z zakresu techniki, jak również elementarne założenia taktyczne. Oprócz ćwiczeń techniczno—taktycznych zwracać nalepy podczas zajęć uwagę na rozwijanie koordynacji ruchowej przez ćwiczenia zwinnościowe, jak również troszczyć się o zabezpieczenie ruchomości w stawach; skokowym, biodrowym i barkowym oraz gibkości kręgosłupa.

              Chłopcy w wieku 11 -12 lat powinni- mieć okazję da wykazania swoich umiejętności i sprawności fizycznej poprzez uczestnictwo w zawodach środowiskowych (gmina, dzielnica, miasto). Mecze należy organizować przy sprzyjających warunkach atmosferycznych: na zmniejszonych boiskach (długość 80 m), przy użyciu piłki nr 4. Wymiary bramki - 5 x 2 m. Ilość zawodników 11, z możliwością zmiany czterech. Czas trwania meczu 2 x 30 ‘, z przerwą 10 ‘. Ilość spotkań w rok nie powinna .przekraczać dwudziestu czterech. Dozwolone obuwie korkotrampki.

              Przyjąć należy że praca z chłopcami w wieku 11 -12 zwanymi dalej „trampkarzami młodszymi” stanowić ma pierwszy etap w planowaniu wieloletnim, którego głównym celem jest dążenie do uzyskania mistrzostwa sportowego w kategorii wiekowej juniora starszego, a następnie w kategorii seniora (uczestnictwo w zawodach sportowych na. szczeblu I lub II ligi). Ten końcowy cel szkolenia winien być oparty o realizację zadań etapowych, tak w odniesieniu do kategorii wieko­wych, jak i do aspektów metodologicznych. Przy określaniu zadań szkoleniowo-sportowych uwzględniać należy następujące czynniki:

ü      stan somatyczny i. zdrowotny ćwiczących

ü      poziom sprawności fizycznej

ü      umiejętności taktyczno – techniczne

ü      cechy wolicjonalne i charakterologiczne

              W każdym etapie szkolenia, począwszy od trampkarzy młodszych należy śledzić rozwój fizyczny ćwiczących, jak również tempo wyników uzyskiwanych w sprawdzianach s zakresu ogólnej sprawności.

II.1. Podstawowe składowe szkolenia trampkarzy młodszych i sposoby ich realizacji

II.1.1. Przygotowanie ogólne

Najlepszymi i najwłaściwszymi formami prowadzącymi do wszechstronnego rozwoju fizycznego są wszelkiego rodzaju gry i zabawy i one powinny dominować w procesie szkoleniowym młodszych trampkarzy.

Z cech motorycznych akcentować przede wszystkim zwinność. Przyjąć należy, iż wszystkie ćwiczenia z piłkami, zabawy i gry oraz różnego rodzaju gry i zabawy, sztafety sprzyjające rozwojowi fizycznemu chłopców w wieku 11 -12 lat szczególnie wówczas gdy zajęcia prowa­dzone są 5 ew. 4 razy w tygodniu, należy wziąć pod uwagę również fakt że, chłopcy chodzą do szkoły, w której w ramach lekcji wf poddawani są różnym ćwiczeniom fizycznym, wynikającym z programu nauczania Tak więc połączenie pewnej gamy ćwiczeń wykonywanych podczas lekcji wf z ćwiczeniami występującymi w zajęciach popołudniowych powinny zapewnić omawianej grupie chłopców pełny, wszechstronny rozwój biolo­giczny jak również przyczynić się do podnoszenia sprawności motorycznej.

II.1.2. Przygotowanie specjalne

A. Technika

              Nauczanie i doskonalenie podstawowych elementów technicznych powinno stanowić kolejne, naczelne zada-nic na tyła etapie szkolenia. Proces nauczania techniki jest w piłce nocnej bardzo złożony, stąd też należy  kierować się przyjętymi w tym zakresie ustaleniami, doty­czącymi systematyki nauczania. Wszystkie ćwiczenia techniczne należy wykonywać w ruchu, a doskonalić podczas gier w równych warunkach (boiska o zmniejszonych wymiarach, sale aportowe) i przy różnej liczebności drużyn (drużyny 3, 4, 5, 7 osobowe) Przysłowie „czego się Jaś nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał" powinno stanowić główne hasło w pracy z trampkarzami młodszymi”.

B. Taktyka

              Każdy rodzaj walki aportowej wymaga pewnego, przemyślanego sposobu jej przeprowadzenia i zawsze łączy się z przygotowaniem kondycyjnym i technicznym. Ponieważ omawiana grupa chłopców ma już uczestniczyć w zorganizowanych rozgrywkach, niezbędnym jest, począwszy od pierwszych godzin zajęć wprowadzenie najprostszych elementów taktycznych-. Zaliczyć do nich należy: krycie każdy swego w działaniach obronnych i wychodzenie na wolną pozycję w atakowaniu'. Bardzo pomocne w przyswajaniu podstaw taktyki będą gry uproszczone, jak również gry szkolne z konsekwentną realizacją określonych założeń: gra z jednym lub dwoma dotknięciami piłki, podanie lub strzał poprzedzony zwo­dem, podanie tylko tyłem itp.

Podczas gier szkolnych chłopcy powinni grać na różnych pozycjach, natomiast podczas rozgrywek dążyć do takiego ustawienia zawodników na boisku, by tworzyć szkielet zespołu,- który byłby zdolny do zrealizowania omówionych wcześniej założeń taktycznych. Kierować się przy tym należy aktualnymi umiejętnościami technicznymi, jak również walorami fizycznymi. Istotne znaczenie będą również miały cechy psychicz­ne: odwaga, agresywność, bojowość, wola walki.

Każde nowe ćwiczenie taktyczne należy poprzedzić  teorią. Używać przy tym zdań krótkich, jasno sprecyzowanych. Werbalizm na tym etapie naliczania nie daje zadawalających efektów.

II.1.3. Struktura procesu szkolenia

              Panujące w Polsce warunki atmosferyczne, oraz zorganizowane formy współzawodnictwa sportowego, którymi obleci są młodzi trampkarze determinują konieczność oparcia szkolenia o pewne założenia strukturalne, Dwuletni proces szkolenia powinien być realizowany w cyklach rocznych, te z kolei w czterech okresach:

 

okres

od

do

I

01. 09.

31. 10.

II

01.11

15. 03.

III

15. 03.

30. 06.

przerwa wakacyjna

01. 07.

31. 07.

IV

01.08.

31.08.

W każdym z wyżej wymienionych okresów realizacja zadań wynikających z ramowego programu szkolenia przybierać będzie różne formy i treści, lecz musza być one podporządkowane biologicznemu rozwojowi ćwiczących.

II.2. Założenia organizacyjno-szkoleniowe

Okres I.

ü      nabór kandydatów do sekcji i wstępna selekcja poprzez sprawdziany obejmujące testy sprawności fizycznej, ogólnej i specjalnej.

ü      badania lekarskie

ü      praca nad techniką

ü      gry i zabawy

ü      udział w rozgrywkach środowiskowych

Okres II

ü      praca nad ogólną sprawnością fizyczną

ü      praca nad techniką

ü      gry i zabawy

ü      zajęcia teoretyczne

Okres III

ü      badania lekarskie

ü      praca nad techniką.

ü      nauczanie podstawowych elementów taktycznych

ü      sprawdziany ogólnej i specjalnej sprawności fizycznej

ü      zdobywanie młodzieżowej odznaki PZPN

ü      udział w rozgrywkach środowiskowych

Okres IV

ü      praca nad ogólną sprawnością fizyczną

ü      praca nad techniką

ü      doskonalenie poznanych i nauczanie nowych elementów taktycznych

ü      gry i zabawy

              Zajęcia w IV okresie powinny być prowadzone w ramach koloni lub półkolonii wg specjalnie opracowanego programu uwzględniając zwiększoną ilość godzin na ćwiczenia fizyczne (ramowy program kolonii, półkolonii przedstawiono w dalszej części opracowania)

II.2.1. Przykładowy tygodniowy mikrocykl I okresu

Zajęcia 1.

a)      rozgrzewka z piłkami w marszu i biegu z elementami gimnastyki podstawowej – 15 ‘

b)     ćwiczenia techniczne w wykonaniu indywidualnym (każdy z ćwiczących wykonuje wybrany element techniczny) a prowa­dzący zajęcia obserwuje, poucza, koryguje i wskazuje na sposób eli’acji błędów – 15 ‘

c)      zabawy, sztafety z piłkami uwzględniające elementy techniki  – 15 ‘

d)     gra uproszczona 2 x 15 ‘

e)      ćwiczenia korektywne, rozluźniające i uspakajające –

Zajęcia 2.

a)      rozgrzewka biegowa z elementami gimnastyki podstawowej i ćwiczeniami rozciągającymi – 15 ‘

b)     ćwiczenia zwinnościowe i skocznościowe – 15 ‘

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin