Kl 4 - program nauczania.doc

(112 KB) Pobierz
Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski

Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski

 

PROGRAM NAUCZANIA RELIGII DLA KLASY IV

NR PROGRAMU AZ-1-01/1

 

 

I.                   Poszukiwanie prawdziwego szczęścia i wspólnoty

 

Cele katechetyczne:

 

- Odkrywanie planu Boga względem człowieka w sytuacjach szczęścia i nieszczęścia. Zachęta do wdzięczności za Boży plan.

- Rozpoznawanie wartości wspólnoty, szczególnie eucharystycznej oraz wspieranie osobistej decyzji katechizowanego trwania we wspólnocie z Jezusem.

- Poszukiwanie i odkrywanie szczęścia, warunków bycia szczęśliwym. Uwrażliwienie na obecność kochającego Boga oraz kształtowanie postawy współpracy z Bogiem w budowaniu własnego szczęścia.

- Ukazanie wartości przyjaźni, wspomaganie osobistej odpowiedzialności za przyjaciół.

- Kształtowanie umiejętności odkrywania Boga w Jego znakach.

- Odkrywanie tajemnicy i przyjaźni Boga do człowieka ukazanej we Wcieleniu Jezusa; budzenie zaufania Bogu.

- Rozpoznawanie wiary jako pomocy w zrozumieniu własnego życia i świata w wymiarze poszukiwania prawdziwego szczęścia i wspólnoty.

 

Treści:

 

- Rozpoznawanie planu Boga zadaniem katechezy w IV klasie. Pojęcia: szczęście, nieszczęście.

Bóg wspomaga zawsze. Przymioty Boga. Wdzięczność Bogu za Jego plan.

- Pojęcie: wspólnota. Wspólnota z Bogiem i ludźmi. Dostrzeganie osób życzliwych w naszych wspólnotach. Szczególne miejsce Boga we wspólnocie. Wspólnota eucharystyczna.

Moje zaangażowanie we wspólnotę z Bogiem i ludźmi

- Warunki bycia szczęśliwym. Chrześcijańskie szczęście. Biblijni bohaterowie szczęścia.               Jezus troszczy się o szczęście człowieka. Samotność, grzech, lęk wrogiem szczęścia człowieka.

- Przyjaźń czyni człowieka szczęśliwym. Jezus nadaje sens i wartość wszelkiej przyjaźni.               Jezus określa przykazanie miłości jako fundament przyjaźni. Odpowiedzialność za przyjaźń.

- Znaki wspólnoty z Bogiem: Kościół, sakramenty i inne. Otwartość na znaki Boga.                 Szacunek okazywany znakom obecności Boga.

- Wcielenie Syna Bożego największym znakiem Bożej miłości i przyjaźni do człowieka.      Radość dziecka Bożego. Dziękczynienie za zbawienie.

- Podsumowanie i utrwalenie treści I grupy tematycznej: nowa rzeczywistość edukacyjna,                 plan Boga względem człowieka, zaproszenie do wspólnoty z Jezusem, rozpoznawanie źródeł nieszczęścia i szczęścia człowieka, wartość przyjaźni, Jezus najdoskonalszym znakiem obecności i troski Boga o los człowieka.

 

Zadania nauczyciela religii:

 

- Ukazywanie wartości planów, a szczególnie planu Boga.

- Usprawnianie osobistej decyzji wspólnototwórczej katechizowanego.             

- Motywowanie uczniów do osiągania szczęścia poprzez realizację słowa Bożego

- Wspieranie ucznia w procesie odkrywania warunków przyjaźni Boga i ludzi.

- Wspomaganie ucznia w rozpoznawaniu i przyjmowaniu Boga – Przyjaciela objawiającego się

w Kościele, sakramentach i innych znakach Jego obecności.

- Motywowanie uczniów do osobistej wdzięczności Bogu za Jezusa i dokonane przez Niego dzieło zbawienia.

- Ukazanie wartości szczęścia, wspólnoty, przyjaźni, osobistego zaangażowania                                   w konstruktywne relacje z Bogiem i ludźmi jako warunku pomyślnej egzystencji dla Boga,               siebie i innych.

 

II.                Bóg objawia swoja tajemnicę

 

Cele katechetyczne:

 

- Zapoznanie uczniów ze znakami odsłaniającymi tajemnicę Boga

w świecie oraz kształtowanie postawy wdzięczności wobec Boga poprzez szacunek dla Jego dzieł.

- Zapoznanie z biblijnymi miejscami spotkania człowieka z Bogiem

w Starym Testamencie oraz kształtowanie postawy wiary

w możliwości spotkania z Bogiem w znakach Kościoła.

- Kształtowanie właściwego obrazu Boga, jaki ukazuje nam Biblia, jak również inspirowanie uczniów do samodzielnych poszukiwań właściwego obrazu Boga i pogłębiania osobistej

z Nim relacji.

- Ukazanie Biblii jako Księgi zawierającej prawdę o Bogu, danej każdemu człowiekowi, zapoznanie z podstawowymi wiadomościami na temat księgi Pisma Świętego. Zachęcanie uczniów do poznawania Boga poprzez czytanie Biblii.

- Zdobycie umiejętności samodzielnego posługiwania się Pismem Świętym

- Przypomnienie uczniom znaków

i miejsc odsłaniających tajemnicę Boga w świecie. Ukazanie Biblii jako księgi Kościoła. Sprawdzenie umiejętności samodzielnego posługiwania się Pismem Świętym.

 

Treści:

 

- Wielkość, bliskość i tajemnica Boga w świecie stworzonym. Odkrywanie tajemnicy Boga                w świecie widzialnym. Modlitwa uwielbienia.

- Miejsca spotkania Boga z człowiekiem: góra, krzew ognisty, Namiot Spotkania, świątynia, Kościół, sakramenty, Biblia.

Bóg zaprasza na osobiste spotkanie; ze strony człowieka potrzebna jest wiara.

- Wierny i niewłaściwy obraz Boga. Spotkanie Boga

z Eliaszem wyrazem troski Boga

o człowieka, który przeżywa trudne chwile. Bóg jest zawsze bliski i przyjazny człowiekowi.

- Terminy: testament, Biblia. Biblia słowem Boga skierowanym do ludzi, aby Go mogli poznać i stawać się do Niego podobni. Autorzy natchnieni. Podział Biblii na Stary i Nowy Testament.

Czytanie Biblii.

- Samodzielne korzystanie z Biblii. Odszukanie ST i NT, wybranych ksiąg, ich skrótów, instrukcja poszukiwania w Biblii. Zachęta do samodzielnego czytania Biblii.

- Znaki i miejsca obecności Boga. Biblia księgą Kościoła. Umiejętność posługiwania się Pismem Świętym.

 

Zadania nauczyciela religii:

 

- Ukazanie stworzenia jako jednego ze źródeł poznawania Boga.

- Ukazanie realności i możliwości spotkań Boga z ludźmi w historii i współcześnie.

- Wspomaganie katechizowanego w rozpoznawaniu Boga bliskiego i przyjaznego człowiekowi.

- Motywowanie ucznia w procesie poznawania treści Pisma Świętego.

- Praktyczne wskazanie sposobów poszukiwania tekstów biblijnych.

- Motywowanie samodzielnego odkrywania tajemnicy Boga.

 

 

III.             Kim Ty jesteś, Panie Boże

 

Cele katechetyczne:

 

- Przekazanie podstawowej prawdy, że Bóg, który wybrał naród izraelski, jest jedynym prawdziwym Bogiem. Zachęcanie uczniów, by zwracali się do Boga w modlitwie.

- Ukazanie, że obietnice, które Bóg daje człowiekowi, wskazują na Jego troskę o życie ludzkie,

a szczególnie o zbawienie, przemianę ludzkiego wnętrza. Kształtowanie zażyłości                             życia z Bogiem.

- Ukazanie prawdy, że w Jezusie Bóg najpełniej objawia człowiekowi swoją bliskość

i przyjaźń. Doprowadzenie do wyznania wiary w Boga, który na chrzcie świętym dał początek tej przyjaźni.

- Ukazanie, że w Jezusie Bóg wypełnił obietnicę zbawienia. Wychowanie do szukania oparcia

w Jezusie Zbawicielu człowieka. Prowadzenie do dzielenia się radością z faktu zbawienia.

- Zapoznanie z formami ofiar składanych Bogu przez Izraelitów i Lud Nowego Przymierza. Kształtowanie postawy szacunku i czci wobec Boga. Wychowywanie do coraz dojrzalszego współuczestniczenia w ofierze eucharystycznej.

- Pokazanie na przykładzie Maryi, na czym polega dojrzała wiara, która uzdalnia do przyjęcia obietnic Bożych w życiu. Kształtowanie postawy zawierzenia Bogu na wzór Maryi.

- Zapoznanie z psalmami jako formą wyrażania wdzięczności Bogu. Kształtowanie postawy wdzięczności wobec Boga. Zachęcanie do dialogu z Bogiem poprzez psalmy.

- Ukazanie wiary jako odpowiedzi Bogu na Jego propozycję przyjaźni i życia w wieczności. Kształtowanie postawy zaufania Bogu i odpowiedzialności za rozwijanie swojej wiary.

- Przypomnienie prawdy o Bogu jedynym, który daje ludziom obietnicę zbawienia                                       i wypełnia ją w Jezusie. Kształtowanie postawy wdzięczności wobec Boga.

- Pokazanie podstawowej treści Adwentu i wartości oczekiwania. Wyjaśnienie symboliki liturgii adwentowej w powiązaniu z konkretnymi wydarzeniami z życia Maryi. Wychowanie do czynnego przeżywania liturgii adwentowej.

 

Treści:

 

- Naród izraelski świadkiem wiary w Boga Jedynego. Bóg odsłania swoje zamiary przed Narodem Wybranym i powierza mu zadanie rozwijania wiary. Modlitwa psalmem.

- Pojęcie: obietnica. Obietnice Boga uwarunkowaniem przemiany serca, zawierzenia Bogu. Spełnianie się kolejnych obietnic dowodem przedsięwzięć zbawiania człowieka. Bóg kieruje obietnice do wszystkich ludzi.

- Termin: historia zbawienia. Spotkania Boga z ludźmi. Przyjście Mesjasza wypełnieniem obietnicy. Obietnica zbawienia naszym udziałem od chrztu świętego.

- Punkt kulminacyjny historii i obietnicy zbawienia w narodzeniu Jezusa. Jezus jest największym darem Ojca, daje moc do pokonywania grzechu, przekazuje nadzieję na nowe życie. Jezus wypełnia prawo, jest Światłością. Wdzięczność za zbawienie.

- Pojęcie: ofiara. Bóg objawiając się, oczekuje odpowiedzi w ofierze i modlitwie. Nowe Przymierze Chrystusa doskonałym wyrazem miłości i czci Ojca. Konieczność naszego posłuszeństwa i miłości względem Boga.

- Rzeczywistość zbawienia wypełniona w Jezusie Chrystusie domaga się od człowieka wiary. Wiara Bożym darem, zdolnością zawierzenia Bogu. Maryja wzorem zawierzenia Bogu.

 

- Termin: psalm. Podział psalmów. Psalmy źródłem modlitwy w czasie Mszy Świętej, Liturgii Godzin, modlitwy indywidualnej. Psalmy uczą wyrażania wdzięczności za Bożą obecność                 i Jego dary.

- Termin: wiara. Bóg pierwszy zwraca się do człowieka z miłością, wzywa do wiary, zawierzenia, posłuszeństwa i współdziałania. Umacnianie i rozwój wiary z pomocą łaski                   i współpracą z Bogiem.

- Wybranie narodu izraelskiego. Świadectwo wiary, obietnice zbawienia, narodzenie Jezusa. Wiara jako odpowiedź Bogu.

- Adwent początkiem roku liturgicznego, czasem żywego, czujnego oczekiwania na spotkanie            z Jezusem Chrystusem. Roraty, wieniec adwentowy. Chrześcijańskie przeżywanie Adwentu.

 

Zadania nauczyciela religii:

 

- Odsłanianie starotestamentalnej treści o wiarygodności objawienia prawdziwego Boga.

- Wspomaganie zrozumienia treści zbawczych obietnic Boga w historii zbawienia.

- Wprowadzanie w rozumienie zbawczego pośrednictwa Chrystusa.

- Wspomaganie zrozumienia niezwykłego daru Boga dla człowieka, jakim jest możliwość zbawienia.

- Ukazanie wartości ofiary i modlitwy w życiu ochrzczonego.

- Rozpoznawanie potrzeby odpowiedzi Bogu.

- Rozeznawanie szczególnej wartości psalmów w rozwoju życia chrześcijańskiego.

- Motywowanie odpowiedzi ucznia Bogu w relacji wiary i zawierzenia.

- Samodzielne i grupowe odkrywanie tajemnicy Boga w treściach III grupy tematycznej.

- Wspomaganie ucznia w rozumieniu i planowaniu chrześcijańskiego przeżywaniu Adwentu.

 

 

IV.             Bóg naszym Stworzycielem

 

Cele katechetyczne:

 

- Zapoznanie z opowiadaniem z Księgi Rodzaju o stworzeniu i poznanie Boga jako Tego, który powołuje świat do istnienia, obdarowuje, dzieli się Sobą. Pogłębienie wiary w Boga-Stwórcę, umiejętność jej wyrażania.

- Pomoc uczniom w odkryciu religijnego sensu hymnu o stworzeniu. Kształtowanie nadziei, że Bóg, który stworzył świat, pozwala mu dalej istnieć. Wprowadzenie w różne sposoby uwielbienia.

- Zapoznanie z biblijnym opowiadaniem o stworzeniu człowieka i jego religijnym znaczeniem; kształtowanie odpowiedzialności za siebie i świat stworzony.

- Uczymy wyrażania wiary i miłości względem Boga-Stworzyciela przez dziękowanie Mu za wszystko, co stworzył i stwarza dla człowieka. Kształtujemy postawę dziękczynienia Bogu za stworzenie.

- Wyjaśniamy, co to znaczy być odpowiedzialnym za dzieło stworzenia. Kształtujemy postawę odpowiedzialności za własne życie i za otaczający świat.

- Pokazanie, że miłość Boga i bliźniego jest podstawową zasadą życia we wspólnocie. Zachęta do tworzenia coraz ściślejszej wspólnoty z ludźmi i z Bogiem.

- Wyjaśnienie, że zło jest odejściem od miłości Boga, rezygnacją z udziału w Bożym dziele stworzenia. Zachęcanie do przepraszania Boga za grzechy, które powodują odmowę udziału w dziele stworzenia

- Powtórzenie i usystematyzowanie wiedzy z IV gr. tematycznej: Bóg naszym Stworzycielem. Zachęta do odpowiedzialnego włączania się w dzieło stworzenia, poprzez rozwijanie swoich zdolności i umiejętności.

 

Treści:

 

- Chaos i porządek w świecie. Bóg Stworzyciel jest Bogiem dobrym, hojnym, obdarowującym wspaniałymi darami. Bóg Wszechmogący. Wyznanie wiary w Boga Stworzyciela.

- Świat stworzony darem dla człowieka. Podstawowe elementy życia: woda, ogień, powietrze, ziemia. Wielbienie dzieła stwórczego w sztuce. Bóg daje dobry świat człowiekowi.

- Bóg stwarza człowieka, powierza mu świat. Stworzenie na obraz Boży zobowiązuje do realizacji zadań wskazanych przez Boga. Odpowiedzialność za świat.

- Wdzięczność Bogu za stworzenie. Modlitwa dziękczynna za stworzenie wyrazem wiary                    i miłości wobec Stwórcy. Eucharystia szczytem dziękczynienia za stworzenie. I modlitwa eucharystyczna z udziałem dzieci.

- Szczególne miejsce człowieka w dziele stworzenia. Odpowiedzialne zarządzanie całym stworzonym światem. Udział człowieka w dziele stworzenia. Rozwijanie talentów. Rozwijanie dzieła stwórczego Boga.

- Wspólnota z Bogiem i bliźnimi. Przymierze. Bóg zobowiązuje się do wierności i opieki.                  Ze strony ludu konieczna jest wierność Bogu.

Przykazanie miłości Boga i bliźniego. Słowa konsekracji. Żal za grzechy i przeproszenie.

- Odrzucenie zaproszenia do udziału w Bożym dziele stworzenia – czynienia świata lepszym, piękniejszym, szczęśliwszym. Przez grzech stworzenie odrzuca wolę Stwórcy dotyczącą przymierza.

- Bóg stworzył świat, w tym człowieka na swój obraz i podobieństwo. Człowiek powinien odpowiedzialnie korzystać ze świata, realizując przykazanie miłości. Wdzięczność Bogu za dar stworzenia.

 

Zadania nauczyciela religii:

 

- Na podstawie przekazu biblijnego ukazanie zaangażowania Boga u początku wszechświata              i nieustannej troski o dzieło stwórcze.

- Odkrywanie religijnego wymiaru opowiadania o stworzeniu świata.

- Wyeksponowanie osobistej odpowiedzialności człowieka za siebie i świat jako stworzenia Bożego.

- Motywowanie wdzięczności ucznia za dzieła stwórcze Boga.

- Wspomaganie odpowiedzialności katechizowanego za siebie, innych i otaczający świat.

- Wspieranie konstruktywnej obecności ucznia we wspólnocie z Bogiem i ludźmi.

- Ukazanie, jakie skutki w dziele stwórczym sprowadza zło, którego dopuszcza się człowiek

- Rozwijanie zaangażowania ucznia w procesie poszanowania i rozwijania dzieł Boga.

 

 

V.                 Dlaczego zło, smutek cierpienie?

 

 

Cele katechetyczne:

 

- Zapoznajemy z historią Abrahama, kładąc akcent na interwencje Boga i doświadczenie wiary. Kształtujemy wiarę uczniów zdolną do właściwej oceny przeżywanych doświadczeń.

- Przekazujemy wiedzę na temat istoty grzechu pierwszych ludzi i jego odniesienia do każdego człowieka. Kształtujemy postawę otwartości na prawdę i wrażliwości na zło.

- Zapoznanie ze skutkami grzechu i ukazanie, że człowiek o własnych siłach nie jest w stanie zatrzymać procesu rozszerzania się zła. Zachęcanie do modlitwy o Bożą pomoc w czynieniu dobra.

- Zapoznanie ze skutkami grzechu, który prowadzi do rozbicia jedności pomiędzy ludźmi. Ukazanie możliwości zwracania się do Boga o pomoc w przezwyciężaniu sytuacji konfliktowych.

- Pokazanie, że zło jest skutkiem grzechu. Zachęcanie do kontaktu z Panem Bogiem poprzez modlitwę i uczestnictwo w sakramentach oraz czerpanie z nich siły do zwalczania zła                         w codziennym życiu.

 

Treści:

 

- Księga Rodzaju o Abrahamie. Interwencja Boga. Miejsca i wydarzenia w życiu Abrahama.

Abraham obrazem człowieka wierzącego: wiara i bojaźń Boża, poddanie się bez wahania zamiarom Stwórcy.

- Grzech pierworodny i jego skutki. Skłonność do zła, zraniona miłość człowieka do Boga. Bóg przez Jezusa pokazuje swą niekończącą się miłość do człowieka. Naprawianie zła.

- Kain i Abel. Grzechy główne. Cnoty. Mechanizm zła. Przebaczenie i łaska w sakramencie pokuty i pojednania. Utrata więzi z Bogiem i bliźnimi przez grzech. Chrystus wyzwala

- Rozbicie jedności wśród ludzi spowodowanej grzechem. Pycha przyczyną nieporozumień

i konfliktów pomiędzy ludźmi. Bez Boga ludzie nie potrafią sensownie wspólnie działać.

Prosimy Boga o pomoc w budowaniu jedności w swoim środowisku.

- Grzech jest przyczyną zła, zerwaniem jedności z Bogiem. Bóg wspomaga człowieka w walce ze złem. Modlitwa i sakramenty w naprawianiu skutków grzechu.

 

Zadania nauczyciela religii:

 

- Formujemy postawę zaufania Bogu.

- Wspomaganie ucznia w dostrzeganiu prawdy o grzechu i osobistej odpowiedzialności za właściwe wybory.

- Rozpoznawanie mechanizmu grzechu i przyjmowanie uzdrowienia i umocnienia                                w sakramencie pokuty i pojednania.

- Motywujemy ucznia w procesie rozpoznawania i eliminowania pychy z własnego życia.

- Rozpoznawanie skutków grzechu jako konsekwencji grzechu pierworodnego oraz dostrzeganie obdarowania człowieka przez Boga w procesie eliminowania zła.

 

 

VI.             Bóg pragnie naszego szczęścia

 

 

Cele katechetyczne:

 

- Zapoznanie z treścią protoewangelii. Kształtowanie postawy gotowości do podejmowania walki ze złem. Zachęcanie do refleksji nad swoim postępowaniem i do współpracy z Bogiem.

Pokazanie, że

w biblijnym opisie o potopie Bóg mówi o swojej trosce względem człowieka. Zachęcanie do okazywania zaufania Bogu na wzór Noego.

- Pokazanie, że biblijni bohaterowie mogą być nazwani ludźmi Bożej nadziei, bo pozostali wierni Bogu nawet wówczas, gdy przeżywali w życiu zmagania i trudności. Prowadzenie do ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin