zerówka.doc

(33 KB) Pobierz
KONSPEKT ZAJĘCIA

KONSPEKT ZAJĘCIA

PROWADZĄCA:                           

GRUPA WIEKOWA:              6 latki

PROGRAM:              Edyta Gruszczyk – Kolczyńska, Ewa Zielińska, Gustawa Grabowska: Program wychowania i kształcenia sześciolatków   (DKOS – 5002 – 39/03)

OBSZAR EDUKACYJNY: Rytmy i rytmiczna organizacja czasu.

TEMAT:          „SIEDEM DNI MA TYDZIEŃ”

CELE OGÓLNE:                           

·        rozwijanie świadomości rytmicznej organizacji czasu

·        doskonalenie umiejętności posługiwania się nazwami dni tygodnia

·        rozwijanie umiejętności korzystania z kalendarza

CELE OPERACYJNE:              Dzieci:

·        sprawnie posługują się nazwami dni tygodnia

·        wymieniają je po kolei od dowolnego dnia

·        prawidłowo posługują się pojęciami: „dziś”, „wczoraj”, „przedwczoraj”, „jutro”, „pojutrze”

·        wiedzą, jakie funkcje pełni kalendarz, potrafią odszukać
w nim potrzebne informacje

·        współpracują z innymi dziećmi podczas pracy w grupie

·        starannie wykonują własne kalendarze tygodniowe

FORMA:

·        z całą grupą

·        w małych zespołach

·        indywidualnie

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

·        emblematy w dwóch kolorach (granatowy, żółty) z napisami: „dzień”, „noc”

·        szarfy w siedmiu kolorach z nazwami dni tygodnia (dla każdego dziecka)

·        kartoniki w siedmiu kolorach z nazwami dni tygodnia (zestawy dla każdego dziecka)

·        dywanik dla każdego dziecka

·        różne kalendarze

·        zestaw pomocy do wykonania kalendarza tygodniowego (dla każdego dziecka)


PRZEBIEG ZAJĘCIA

I.                   „Dzień – noc” zabawa ruchowa

    1. Losowanie emblematów w dwóch kolorach z napisami „dzień”, „noc”
    2. Zabawa przy muzyce – na dany znak ustawianie się w kole – tworzenie rytmu
      wg podanego wzoru: dzień – noc – dzień – noc...(wymienianie się emblematami – na dany znak ponowne ułożenia rytmu)

II.                „Tydzień”

    1. Słuchanie wiersza  Ewy Stadtmuller „Tydzień” – ilustrowanie treści ruchem
    2. Inscenizacja wiersza z zastosowaniem rekwizytów (szarfy w siedmiu kolorach
      z nazwami dni tygodnia) – powtarzanie tak, aby każde dziecko wzięło udział
      w zabawie
    3. Ustalenie kolejności dni tygodnia

·        przywieszenie na tablicy kolorowych kartoników z nazwami dni tygodnia – (dzieci układają kartoniki na dywanikach), nazywanie dni tygodnia kolejno przez dzieci 

·        przeliczanie dni tygodnia ustalenie stałej liczby (wskazanie cyfry 7) uzupełnienie niedokończonego zdania „Tydzień ma ........... dni.”

    1. Zagadka „Tęcza” – przeliczanie kolorów tęczy – zabawa (naśladowanie wiatru, deszczu i burzy)
    2. Umieszczenie nazw dni tygodnia na kolorowym kole tak aby połączyć początek tygodnia z końcem
    3. Losowanie przez dzieci szarf w siedmiu kolorach z nazwami dni tygodnia i ustawianie się w kole tak, aby zachować kolejność (powtarzający się rytm dni tygodnia), odliczanie do siedmiu (tak, aby tydzień zaczynał się za każdym razem od innego dnia) i ustalanie czy wszystkie dni tygodnia znajdują się w wybranej „siódemce”
    4. Zagadki ruchowe - ustalanie który dzień tygodnia jest „dzisiaj”, który będzie „jutro”, „pojutrze”, a który był „wczoraj” czy „przedwczoraj”
    5. Prezentacja różnych kalendarzy, wyjaśnienie do czego służą, odczytanie różnych informacji (imiona, oznaczenia świąt...)
    6. Praca w małych zespołach:

·        wyszukanie kartki dotyczącej aktualnego miesiąca

·        wyszukanie i przeliczenie wszystkich niedziel

·        przeliczenie tygodni i dni w miesiącu

·        odczytywanie daty i określanie jaki to dzień tygodnia

III.             Praca indywidualna przy stolikach – wykonanie własnego kalendarza tygodniowego

 

 

mgr Aleksandra Krzemień

nauczycielka Przedszkola nr 20 w Tychach

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin