KONSPEKTY LEKCJI MATEMATYKI W KL. III GIMNAZJUM
Temat 1: Jak powstaje walec i stożek ?
CELE OPERACYJNE :
1. wiadomości
uczeń :
o rozumie , jak powstaje walec
o rozumie, jak powstaje stożek
o zna definicję walca
o definicję stożka
2. umiejętności:
o Potrafi wskazać elementy z jakich składa się walec i stożek
o Potrafi narysować siatkę walca i stożka
o Potrafi narysować rzut walca i stożka
· Potrafi wskazać przekrój poprzeczny walca i stożka
METODY:
1. aktywizujące
o demonstracja
o wykonanie modelu
2. oparte na działaniach dydaktycznych- ćwiczenia na zastosowanie teorii :
· rysowanie rzutu walca i stożka
ŚRODKI DYDAKTYCZNE :
· przyrząd do demonstracji powstawania brył obrotowych
· modele walca i stożka
FORMY :
· praca w grupach
PRZEBIEG LEKCJI :
1. Sprawdzenie pracy domowej .
2.Jak powstaje walec ?
o Uczeń przykleja do patyczka prostokąt o wymiarach 3 cm× 15 cm wzdłuż dłuższego boku i obraca. ( demonstracja na przyrządzie )
o Nauczyciel demonstruje powstawanie walca przy pomocy przyrządu
o Omówienie modelu walca
o Grupa wspólnie rysuje szkicu rzutu walca na arkuszu papieru
o Każdy uczeń rysowanie rzutu walca w skali 1: 3 ( r=1cm, H=5cm ) w zeszycie , zaznacz przekrój poprzeczny, promień i wysokość walca
o Nauczyciel pokazuje siatkę walca rozkładając model bryły na płaszczyźnie
o Grupa wspólnie rysuje szkic siatki walca , ustala jej wymiary w skali 1 : 1
o Każdy uczeń rysuje siatki walca w skali 1: 1 na swoim kartonie
3. Jak powstaje stożek ?
o Uczeń przykleja do patyczka trójkąt prostokątny o przyprostokątnych 3cm i 15 cm wzdłuż dłuższe przyprostokątnej i obraca go
o Nauczyciel demonstruje powstawania stożka przy pomocy przyrządu
o Omówienie modelu stożka
o Grupa wspólnie rysuje szkic rzutu stożka
o Każdy uczeń rysuje rzut stożka w zeszycie w skali 1 : 3, zaznacza przekrój poprzeczny, promień podstawy, wysokość, tworzącą , kąt rozwarcia
o Nauczyciel demonstruje siatkę stożka rozkładając jego model na płaszczyźnie
o Grupa wspólnie kreśli szkic siatki stożka na arkuszu papieru
o Omawiamy siatkę i ustalamy jej wymiary w skali 1 : 1
( l= 18,3 cm a= 59° )
o Każdy uczeń rysuje siatkę stożka w skali 1 : 1 na arkuszu brystolu
4. Podsumowanie :
o wskaż na modelu elementy z jakich składa się walec , podaj jakie wielkości go charakteryzują i wytłumacz jak powstał
o wskaż na modelu elementy z jakich składa się stożek , podaj jakie wielkości go charakteryzują i wytłumacz jak powstał
5. Praca domowa:
Podstawowa:
1. Jakie wymiary ma walec powstały w wyniku obrotu prostokąta 3 cm, 15 cm wokół krótszego boku. Narysuj jego rzut i siatkę w skali 1:3
2. Jakie wymiary ma stożek powstały w wyniku obrotu trójkąta o przyprostokątnych 3 cm,15 cm wokół krótszej przyprostokątnej. Narysuj rzut i siatkę w skali 1:3
Ponadpodstawowa:
3. Zad.11 str. 170 podręcznik MATEMATYKA 3 GWO
Temat 2: Pole powierzchni walca i stożka
o rozumie z jakich elementów składa się pole powierzchni walca oraz stożka stożek
o zna wzory na pola powierzchni podstawy, pola powierzchni bocznej, pola powierzchni całkowitej walca oraz stożka
o Potrafi wskazać na modelu pole powierzchni podstawy, pole powierzchni bocznej, pole powierzchni całkowitej walca oraz stożka
o Potrafi ...
angela3311