Podobieństwo figur (3 klasa).doc

(987 KB) Pobierz
SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI

 

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI

 

KLASA: III gimnazjum

 

TEMAT: PODOBIEŃSTWO FIGUR lekcja wprowadzająca

 

BAZA MERYTORYCZNA:

Uczeń:

·   wie jak wyglądają wielokąty, potrafi je opisać;

CELE:

Uczeń:

Zna pojęcia: 

·   definicja podobieństwa figur;

·   definicja skali podobieństwa figur

 

METODY: podająca, praktyczna (pogadanka, dyskusja), ćwiczenia poszukujące.

 

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

·   podręcznik

·   karty pracy

 

ZASADY NAUCZANIA:

·   zasada systematyczności (powtórzenie znanych już wiadomości)

·   zasada przystępności (stopniowe zwiększanie trudności wprowadzanego materiału)

zasada świadomego i aktywnego udziału ucznia (uczniowie rozwiązują zadania na tablicy, uczniowie udzielają odpowiedzi na pytania nauczyciela)

·   zasada poglądowości (wykorzystanie szablonów przygotowanych przez nauczyciela)

 

TOK LEKCJI:

1.    Sprawy organizacyjne (powitanie, sprawdzenie obecności)

2.    Sprawdzenie zadania domowego.

3.    Wprowadzenie do lekcji

 

N: Pokazuje planszę z figurami (załącznik 1) i pyta: Które z figur są podobne?

U: Podają pary figur podobnych.

N: Jakie dwie figury są podobne?

U: Figury, który mają taki sam kształt, a różnią się najwyżej wielkością, mówimy, że są podobne

N: Czy każde dwa odcinki są podobne?

U: Tak, każde dwa odcinki są podobne

N: Czy każde dwie proste są podobne?

U: Tak, każde dwie proste są podobne.

N: Czy każde dwa koła są podobne?

U: Tak, każde dwa koła są podobne.

N: Podaje temat, zapisuje temat do dziennika i na tablicę.

 

 

v     każde dwa wielokąty foremne o tej samej liczbie boków są podobne

v     każde dwie figury przystające są podobne

v     skala podobieństwa figur przystających jest równa 1

 

N: Rozdaje karty pracy (załącznik 2), objaśnia na podstawie przykładów przedstawione powyżej definicje, przykłady figur podobnych oraz konstrukcje figur podobnych.

U: Pod kierunkiem nauczyciela analizują przykłady przedstawione na kartach pracy, zapisują wnioski do zeszytów

N: Wskazuje zadania do rozwiązania (załącznik 3), udziela wskazówek tym, którzy mają problem z samodzielnym rozwiązywaniem zadań

U: Rozwiązują zadania z kart  i odkrywają własności. Rozwiązują problemy i przedstawiają wnioski po rozwiązaniu każdego zadania.

 

 

4.    Pytania podsumowujące lekcję.

 

Zadaje i omawia pracę domową

Zad. 1

Czworokąty ABCD i A’B’C’D’ są podobne. Boki czworokąta ABCD mają długości 8 cm, 4 cm, 16 cm i 12 cm. Najdłuższy bok czworokąta A’B’C’D’ ma długość 20 cm. Jaka jest skala podobieństwa czworokąta A’B’C’D’ do czworokąta ABCD? Jakie są długości pozostałych boków czworokąta A’B’C’D’?

Zad. 2

Prostokąt ABCD ma wymiary 1 cm х 2,5 cm

a) jakie wymiary ma prostokąt podobny ABCD w sakli 3

b) jaki obwód ma prostokąt podobny do prostokąta ABCD w skali

 



 

Załącznik 1

 

                       

 

 

 

 

 

 

Załącznik 2

Karta pracy

 

Przykład 1.

Pięciokąty ABCDE i FGHIK przedstawione na rysunku 1 są podobne natomiast pięciokąty LMNOP i RSTUW przedstawione na rysunku 2 nie są podobne.

 

             

 

             

 

Definicja:

Aby sprawdzić, czy dwa wielokąty są podobne, należy zbadać, czy oba wielokąty mają takie same kąty oraz czy stosunek długości boków w jednym wielokącie do długości odpowiednich boków w drugim wielokącie jest zawsze taki sam.

 

Pięciokąt ABCDE jest podobny do pięciokąta FGHIK, bo

 

          


Przykład 2.

Czy prostokąty przedstawione na rysunku 2 są podobne

 

             

 

Pierwszy warunek podobieństwa figur jest spełniony, gdyż, wiemy, że wszystkie kąty każdego prostokąta są podobne. Dokonując pomiaru obliczamy stosunek długości odpowiednich boków prostokątów:

 

                           

 

Prostokąty ABCD i EFGH nie są podobne. Obliczamy dodatkowo stosunki długości dwóch boków nierównoległych:

 

                                                       


Załącznik 3

Karta pracy 2 – zadania podczas lekcji

 

Zadanie 1.

Na którym rysunku przedstawiono figury podobne? Zmierz długości odpowiednich odcinków i określ skalę podobieństwa.

 

a)    

 

b) 

 

c)     

 

Rozwiązanie:

a)      k=

b)     k=

c)      figury nie są podobne

 

Zadanie 2.

Poniżej podano wymiary kilku prostokątów. W każdym wypadku oblicz stosunek długości krótszego boku do dłuższego boku. Odszukaj pary prostokątów podobnych.

a)      12 cm 9 cm

b)     6 m 12 m

c)      1,5 cm 7,5 cm

d)     15 cm 0,6 m

e)      4 cm 0,8 mm

f)       5,4 m 7,2 m

 

Rozwiązania:

a)      k=

b)     k=

c)      k=

d)     k=

e)      k=

f)       k=

 

Pary prostokątów podobnych to a) i f) oraz c) i e)

 

Zadanie 3.

W jakiej skali kwadrat o boku długości 3,5 cm jest podobny do kwadratu o boku długości 4,5 cm

 

Rozwiązanie:

k=

 

Zadanie 4.

Narysowane poniżej czworokąty są podobne:

a)      w jakiej skali większy czworokąt jest podobny do mniejszego

b)     w jakiej skali mniejszy czworokąt jest podobny doi większego

c)      oblicz brakujące długości boków tych czworokątów

 

Rozwiązania:

a)      k=

b)     k=

c)       

 

24 = 6y

 

4x = 48

12z = 144

y = 4

x = 12

z = 12

 

Mniejszy: 3, 6, 9, 12

Większy: 4, 8, 12, 16

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin