Weselne prezenty.doc

(60 KB) Pobierz
Weselne prezenty

Weselne prezenty

 



Ślubne prezenty są nie lada wyzwaniem dla zaproszonych gości. Zastanawiają się oni co jest przydatne młodym, czego im mogłoby brakować a jednocześnie czego nie kupią inni. W efekcie końcowym dochodzi do sytuacji, kiedy nowożeńcy mają po pięć żelazek, dwa odkurzacze i kilka kompletów zastawy stołowej zastanawiając się co z tym wszystkim zrobić i gdzie to umieścić.

Spore wyzwanie
   W dobie dwudziestego pierwszego wieku małżeństwa są zawierane bardzo późno, często po kilkuletniej znajomości, kiedy to na przełomie lat młodzi często w swoim dorobku mają już własne, urządzone mieszkanie.
Kiedyś tak nie było.
Panna młoda mogła zamieszkać ze swoim wybrankiem dopiero po ślubie a w ramach prezentu ślubnego dostawała od rodziców wiano, którym były niezbędne elementy wyposażenia mieszkania typu zastawa, garnki, pościel itd.

Dlatego też dzisiaj często pojawia się problem.
Młodzi zdecydowanie wolą dostać pieniądze, które sami spożytkowaliby na cele , które ich zdaniem są priorytetowe.
Jednak nie mają na tyle odwagi, aby się do tego przyznać podczas wręczania zaproszeń swoim gościom.

 

Lista prezentów w zaproszeniu
   W ostatnich latach dużym powodzeniem cieszy się lista prezentów, którą młodzi dołączają do zaproszeń.
Znajdują się na niej poszczególne przedmioty, które są wytypowane przez młodych. Ten sposób ma dużą zaletę ponieważ uniemożliwia sytuację, która została już wspomniana na wstępie.
Jednak przy sporządzaniu takowej listy należy pamiętać o kilku istotnych rzeczach. Po pierwsze wyznaczone prezenty powinny dzielić się na trzy stopnie cenowe :
tanie
droższe
najdroższe.
Ma to na celu umożliwienie wyboru zakupu zaproszonym gościom pod względem ich możliwości finansowych.
Nie możemy nikomu narzucić, że ma kupić akurat „to” ponieważ mogłoby być dla niego znacznym obciążeniem finansowym.

Drugi istotny fakt to ilość wyszczególnionych prezentów. Musi być ona większa niż lista gości, tak, aby każdy miał swobodę wyboru i nie był zmuszany do zakupu tego co pozostało niewybrane przez innych.
Lista prezentów również jest bardzo dobrym rozwiązaniem ponieważ daje gościom możliwość wyboru bez narzucania im czegokolwiek a młodym tę korzyść,że nie muszą później się martwic co mają zrobić z nadmierna ilością tego samego sprzętu.
Powinna być ona skonstruowana pod potrzeby pary.

Kiedy nie mają mieszkania
   Jeśli młodzi jeszcze nie mają własnego mieszkania to prezenty w postaci zastaw stołowych, kompletów talerzy, pościeli, kołdry czy też wszelkich urządzeń AGD/RTV będą świetnym rozwiązaniem.
W przypadku drogich urządzeń trzeba stworzyć możliwość gościom zakupu wspólnego prezentu.

Kiedy mają mieszkanie
   Jeśli młodzi mają już własne urządzone mieszkanie to mogą sobie zażyczyć prezenty w postaci nowych ozdób ceramicznych czy też drewnianych, które pozwolą dokonać im małych zmian w mieszkaniu.
Najbliższą rodzinę tj. rodziców, rodzeństwo czy też kuzynostwo można poprosić o zasponsorowanie podróży poślubnej.

Książki zamiast kwiatów
   Jeśli młodzi są jeszcze studentami bądź koneserami dobrej literatury mogą zaznaczyć w zaproszeniu, że zamiast kwiatów wolą dostać książki.


Jeśli już podejmą taką decyzję warto jest chociaż nakreślić gościom o jakie książki nam chodzi czy ma to być literatura popularno-naukowa czy też jakaś beletrystyka.
Wszystko zależy od gustu i upodobań narzeczeństwa. Ale w gruncie rzeczy to dobre rozwiązanie pozostawiające pamiątkę w przeciwieństwie do zwiędniętych kwiatów.
Innym rozwiązaniem jest prośba o to, aby zastąpić kwiaty słodyczami. Młodzi mogą je spożyć sami albo oddać do domu dziecka.

Kłopotliwe prezenty
   Prezenty wbrew wszelkim pozorem są naprawdę czasem kłopotliwym problemem.
Dopasowanie ich zarówno do gustu i potrzeb obdarowanych osób chwilami dosięga wręcz krańców niemożliwości.
Szczególnie tyczy się to prezentów weselnych, kiedy w grę nie wchodzą drobne upominki a konkretne, droższe rzeczy.
Stąd też lista prezentów z roku na rok cieszy się co raz to większym powodzeniem. Początkowo była ona uważana za pomysł wręcz niemoralny nakazujący gościom wytyczne zakupu prezentów jednak na dzień dzisiejszy jest ona wręcz pożądana, będąc dużym ułatwieniem.

   Chociaż z obserwacji możemy wywnioskować, że goście odchodzą już od prezentów rzeczowych wolą młodym dać określoną sumę pieniędzy, która pomoże im spłacić długi weselne albo też zostanie spożytkowana w innym celu.
Natomiast do obowiązku nowożeńców należy podziękowanie każdemu gościowi za podarunek.
Można to zrobić przy żegnaniu każdego gościa, który opuszcza dom weselny albo po uroczystości odwiedzając każdego z osobna, lub też robiąc to listownie dziękując zarówno za przybycie jak i podarunki.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin